Mutlu Dogru Açiklamasi 'Tarimsal Sulama Elektriginde Vergi Indirimi Bekliyoruz'

Adana Çiftçiler Birligi Baskani Mutlu Dogru, sudan önemli ölçüde tasarruf saglayan ve tesviklerle desteklenen basinçli sulama sisteminin elektrik giderlerini artirdigini, çiftçinin bu giderlerden kesilen vergilerde indirim bekledigini bildirdi.

Mutlu Dogru Açiklamasi 'Tarimsal Sulama Elektriginde Vergi Indirimi Bekliyoruz'
Mutlu Dogru, küresel isinma ve iklim degisikligiyle suyun öneminin daha arttigini, bu yüzden su tasarrufu ve suyu tarimda daha verimli kullanmak amaciyla uzun yillardir uygulanan sifir faizli ve uzun vadeli kredi imkanlariyla çiftçilerin basinçli sulama sistemlerini kullanmaya tesvik edildigini belirterek, “Böylece tarimda verimlilik ve su tasarrufunda önemli gelismeler memnuniyet verici oldu. Ancak basinçli sulama sistemlerinin kullanimi çiftçilerimizin elektrik enerjisi kullanimini da arttirdi” dedi.

Eskiden tarimsal sulama için kullanilan elektrik birim fiyatinin sanayi, ticarethane ve meskene göre daha uygun oldugunu animsatan Baskan Dogru, ancak su anda aradaki farkin kapandigini söyledi.

Dogru, "Çiftçimize tarimsal sulama elektriginde verilecek en büyük destek; dagitim bedelinin yüzde 4,3 düsürülmesi ve kesintilerin sifirlanarak, tarimsal sulama elektrik birim fiyatinin toplam yüzde 30 ucuzlatilmasi ile yapilabilir. Türk tariminda modern basinçli sulama sistemlerinin kullanimini yayginlastirmada büyük emek veren Tarim ve Orman Bakanimiz Bekir Pakdemirli’nin, Enerji Bakanimiz ve Hazine ve Maliye Bakanimiz ile görüserek çiftçimize yeni üretim sezonunda bu müjdeyi vermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.