USD (Alış - Satış) : 8,57 - 8,58 EURO (Alış - Satış) : 10,09 - 10,11

BM Genel Kurul Baskanligini Devreden Bozkir'dan 'Etkin Bir BM Için Genel Kurulun Güçlendirilmesi' Mesaji

Birlesmis Milletler (BM) 75. Genel Kurul Baskani Volkan Bozkir, "Genel Kurulu güçlendirirsek bu denge saglanir ve veto baskina maruz kalmadan BM'nin dünya platformunda beklentilere cevap verebilecek etkin bir güçlü yapiya sahip olmasi mümkün hale gelebilir." dedi.

Ekleme Tarihi: 15 Eylül 2021 Çarşamba 01:26
Güncelleme Tarihi:  
BM Genel Kurul Baskanligini Devreden Bozkir'dan 'Etkin Bir BM Için Genel Kurulun Güçlendirilmesi' Mesaji

Bozkir, görevi 76. Genel Kurul Baskanligina seçilen Maldivler Disisleri Bakani Abdulla Shahid'e devretti.

Anadolu Ajansi ve TRT'ye Genel Kurul Baskanligi hakkinda açiklamalarda bulunan Bozkir, "Ülkem için, milletim adina, sahsim adina büyük bir gurur duyuyorum. BM'nin 75 yillik tarihinde ilk defa bir Türk Genel Kurul Baskani görev aldi. Bunu sadece Türkiye'nin gururu degil, tüm Türk dünyasinin gururu olarak degerlendiriyorum. Türk bayragi ofisimde olsun, BM binasinin çesitli yerlerinde olsun, her zaman ortaya konuldu." dedi.

- "Çok zor bir dönemde bu görevi ifa ettim"

Çok zor bir dönemde bu görevi ifa ettigini, salgin nedeniyle BM'nin neredeyse tamamen kapali oldugunu, salginin baslarinda sadece kendisinin ve Genel Sekreterin ofisinin fiilen bulundugunu ve tarihine bakildiginda BM'nin bu tür bir zorlukla hiç karsilasmadigini anlatan Bozkir, "Bütün bu zor sartlarda hem bir Türk Genel Kurul Baskani olmak hasebiyle hem de BM'nin bu sekilde devam etmesine gönlüm razi olmadigi için tabiri caizse biraz da zorlayarak bu sistemi tekrar ayaga kaldirdik.'' diye konustu.

Bu zorlu süreçte 104 Genel Kurul toplantisi, 15'in üzerinde yüksek düzeyli toplanti yaptiklarini, 325 karar tasarisi kabul edildigini, tüm komitelerin görevlerini tamamladigini ve gelecek döneme hiçbir sey birakilmadigini belirten Bozkir, 'Bunu tabiatiyla bir basari olarak görüyorum." ifadesini kullandi.

Bozkir, seyahatin bile düsünülemedigi bir dönemde 14 ülkeyi ziyaret ettigini ifade ederek "14 ülkenin hepsi benim baskanlik amacima uygun ülkelerdi. Ben bu göreve basladigim zaman birinci öncelik olarak zor durumda, kendini muhtaç hisseden mazlum ülkelere ve topluluklara öncelik verecegim diye basladim." diye konustu.

Türkiye ziyaretinde Meclis'e hitap ettigini, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan tarafindan kabul edildigini ve Hatay'daki Suriyeli mültecilerin bulundugu kamplari ziyaret ettigini kaydeden Bozkir, "Oradaki bütün BM ikmal sisteminin dogru dürüst islemesi için dünyaya mesajlar verdim. O kapilarin kapali kalmamasi mesajini orada ilk defa ben telaffuz ettim ve o sayede bugün o kapi BM Güvenlik Konseyi karariyla açik hale geldi. Oradaki insanlarin karsilastiklari zorluklari, ülkemizin bu konuda gerçeklestirdigi fedakarligi dünya kamuoyuna sunabildim." dedi.

Azerbaycan, Katar, Banglades, Pakistan, Özbekistan, Kazakistan, Kirgizistan ve Türkmenistan'a da ziyaret gerçeklestirdigini söyleyen Bozkir, "Esas amacim Cox's Bazaar'a gidip Rohingya Müslümanlarinin kamplarini ziyaret etmekti ve bunu çok zor sartlarda bir kasirganin yaklasmakta oldugu bir ortamda saganak yagmur altindaki bir günde gerçeklestirdik." ifadelerini kullandi.

Bozkir, Pakistan ziyareti sirasinda ise kendisine en büyük devlet nisaninin takdim edildigini ve bundan hem kendisi hem de Türkiye adina onur duydugunu söyledi.

Cumhurbaskani Erdogan'a, Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu'na kendisini bu göreve aday gösterdikleri için saygilarini ve tesekkürlerini ileten Bozkir, "Bu iki sene zarfinda çok güçlü destek verdiler ve burada hiçbir sekilde kendimi yalniz veya zor durumda hissettigim tek bir saniye dahi olmadi. Her zaman ülkemizin Cumhurbaskani, Disisleri Bakani, bütün ülkem milletimi hep arkamda hissettim." degerlendirmesinde bulundu.

- "BM ürkek davraniyor"

Kovid-19 salgininin devam ettigini, ülkelerin salgindan korktugunu aktaran Bozkir, söyle devam etti:

"BM aslinda kanaatimce ürkek davranan bir kurulus. 200 bin BM personeli tüm dünyada her türlü zor alanlarda hizmet verirken, hayatlarini riske atarken, bombali saldirilarda hayatlarini kaybederken, egitim olsun, saglik olsun, çesitli hizmetlerde görev yaparken, New York'taki Genel Kurula mensup üye ülkelerin evde oturma lüksü olmadigini düsündüm hep ve onun için de zorladim hep. Ben zorladigim için toplantilar basladi."

Bozkir, gelecek hafta Genel Kurul görüsmelerinin baslamasiyla BM'nin eski günlerine dönüs yolunda önemli bir adim atmis olacagini vurgulayarak "BM bunu yapmaya da mecburdur. Bütün dünya insanlarina borçludur. 193 ülkenin temsil edildigi bir Genel Kurulun evden çalisma lüksü hiçbir sekilde yoktur." dedi.

Bütün zorluklarina ragmen Genel Kurulun 75. yil dönümünde baskanlik yapmayi tercih ettigini belirten Bozkir, "Adeta sifirlanmis bir yapiyi bugünkü noktaya getirmek çok önemli bir gurur kaynagidir." ifadesini kullandi.

Bozkir, "Genel Kurulu yönetirken, ülkemin Cumhurbaskani olsun, baska bir temsilcisi olsun onlar kürsüden konusurken Genel Kurulu yönetememis olmaktan dolayi içimde bir hicran var ama yine de ekranlardan konusurlarken ben Genel Kurulun basindaydim." diye konustu.

BM'nin bütün imkanlara sahip olmasina ragmen 21. yüzyilin sartlarina uygun olmadigini, son derece yavas isleyen bir mekanizma oldugunu anlatan Bozkir, sunlari kaydetti:

"Bunda çesitli bürokratik engeller var. Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi dengeleri var. Alisilmis bir temayül var. Bunu zorladiginiz zaman mevcut sistem bayagi reaksiyon gösteriyor. BM, olaylar çiktiktan sonra, krizler ortaya çiktiktan sonra oraya ulasan bir yapiya, görüntüye sahip. Oysaki BM, olaylardan önce orada olmali. Mesela Afganistan, en son örnek. BM simdi insani yardimlar için para toplamaya girisiyor, oraya büyük ihtimalle yardimlar gidecek. BM orada görev yapacak. Belki gerekli oldugu takdirde mavi bereli baris ekipleri gidecek ama barisi saglama noktasinda BM'den bunu daha iyi ifa edebilecek güce sahip baska bir yapi yok. BM bayragi dünyada saygi gören bir bayrak. BM bayragi ile her yere girebilirsiniz...Böyle bir imkana sahipken, önünü almamak ve sirf olaylarin arkasindan gelmek bence BM bakimindan bir kayip."

BM Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi arasindaki dengeyi de degerlendiren Bozkir, söyle devam etti:

"Daha agirlikli olarak Güvenlik Konseyi siyasi islere bakar, Genel Kurul da kalan islere bakar gibi bir görüntü var, oysaki bu tabloyu degistirmek hem mümkün hem de çok kolay. Bütün mesele 193 ülkenin temsil edildigi dünyadaki tek demokratik platform olan Genel Kurulu güçlendirmek. Genel Kurul istedigi takdirde bütün konulara girebilir. Bütün konularla ilgili görüsme yapabilir. Bütün konularla ilgili karar alabilir. Hiçbir mani yok buna ve de Güvenlik Konseyi'nin bir konuda karar almasini beklerken kaybedilen zamanlarin aslinda sorunlarin çözümünü mümkün hale getirmemesi ve de sorunlarin daha agirlasmasi gibi bir tablo önlenebilir."

Bozkir, Suriye, Filistin, Myanmar konularinda Güvenlik Konseyi tikanmisken Genel Kurulu topladiklarini hatirlatti

Siyasi rüzgar varsa her türlü zorlugun asilabilecegini vurgulayan Bozkir, sunlari söyledi:

"Genel Kurul siyasi rüzgar saglayacak yegane mekanizmadir. Karar almasina bile gerek olmadan o rüzgari hisseden dünya siyaseti ona göre davranir. Bu denge böyle kurulur. Yeni bir karar çikaralim, BM Sarti'ni gözden geçirelim orada yazilanlari degistirelim derseniz, o olmaz. Bugünün sartlarinda bu mümkün degil ama bu siyasi rüzgari Genel Kurulda sagladiginiz zaman BM bütün beklentilere cevap verecek bir ortama gelir ve zaten dünya ülkelerinin beklentisi de bu.''

Güvenlik Konseyi reformlari konusuna da deginen Bozkir, su ifadeleri kullandi:

"Güvenlik Konseyi'ni iptal edecegim deseniz bes ülkeden biri veto etme hakkina sahip dolayisiyla sonu belli bir operasyondan bahsediyoruz. Su anda da çok degisik gruplarlar var. Reformlar konusunda bir kismi çok hizli gidelim diyor, bir an önce bu isi bitirelim. Birkaç ülke daha üye olsun. Bir kismi diyor ki aman daha sakin olalim bir kismi da kesinlikle bu görüsülmesin diyor...Bu süreç böyle devam eder ama sonunda bu bes ülkenin karar verecegi bir tablo var. Onun için demin söylediklerimi tekrar ediyorum. Genel Kurul'da veto yok. Getirirsiniz konuyu, oya sunarsiniz, kimsenin veto etme hakki yok. Uygulanir, uygulanmaz o ayri mesele ama siyasi rüzgar arkasinda olan bir karari ne Güvenlik Konseyi ne de konseyin 5 ülkesinin siyaseten önleme imkani var. Bu yolda güçlü bir iradeyle devam edilirse, Sayin Cumhurbaskanimizin 'Dünya besten büyüktür' dedigi de zaten budur ve dikkat ederseniz Türkiye'nin yer aldigi grup Güvenlik Konseyi reformu çalismalarinda 'bir an önce ben üye olayim ama su olsun' degildir. 'Akliselim içinde sistemi revize edelim. Sistemi öyle bir revize edelim ki ayni zamanda BM mekanizmalari islesin' demek istiyor Sayin Cumhurbaskanimiz. Dolayisiyla Genel Kurulu güçlendirirsek bu denge saglanir ve veto baskina maruz kalmadan BM'nin dünya platformunda beklentilere cevap verebilecek etkin bir güçlü yapiya sahip olmasi mümkün hale gelebilir.''

- "Afganistan'da nasil çözülecegi tam olarak belli olmayan bir sorunla karsi karsiyayiz"

Afganistan'daki gelismeleri de degerlendiren Bozkir, "Afganistan konusu göz göre göre aylardir gelecegi belli olan bir sekilde gelisti ve bugün karsimizda nasil çözülecegi tam olarak belli olmayan bir sorun olarak yer aliyor.'' diye konustu.

Bozkir, Afganistan'da basta kadin ve kiz çocuklarinin haklarina saygi duyulmasi gerektigini vurguladi. Bozkir, Taliban'a yönelik BM Güvenlik Konseyi yaptirimlari ile ilgili de su degerlendirmede bulundu:

"Her gün ayri bir tablo ortaya çikabilecek bir durum ile karsi karsiyayiz. Onun için sakin ve akliselim davranmamiz gerekiyor. Zorlayarak Afganistan'da bir noktaya gelebilecegimiz bir tablo yok ortada. Onun için Taliban'in ne sekilde davranabilecegini görmemiz lazim. Taliban'in dünya ile iliskisini kurmak isteyip istemeyecegini görmemiz lazim. Taliban'in kendi ülkesi içinde söyledikleri ve yaptiklari arasindaki farkliligi olmayacagini görmemiz lazim. Bugünden bir ay sonrasi için dahi konusmak için erken oldugunu düsünüyorum. O tabloyu dikkatle izleyecegiz. Hissi davranmayacagiz ve bütün bölgeyi, bütün dünyayi tehlikeye atabilecek bir durum ortaya çikmamasi için gayret sarf edecegiz."

- "Türkevi, ülkemiz için gurur verici bir bina"

Açilisini Cumhurbaskani Erdogan'in yapacagi Türkevi ile ilgili de Bozkir, sunlari söyledi:

"Ülkemiz için gurur verici bir bina insa edildi. Ben New York Baskonsolosuyken baslayan çabalar yillar sonra nasip oldu bugün sonuçlandirilabildi. Bu çok eski bir hikayedir. Onun için ülkeme milletime, Sayin Cumhurbaskanimiza tesekkür borçluyuz. Böyle bir binayi dünyanin 193 ülkenin temsil edildigi BM'nin tam karsisinda insa ettirmek, 193 ülkenin oradaki Türk bayragina bakarak güne baslamasini saglamak ve günü yine Türk bayragina bakarak bitirmesini saglamak çok önemli bir husustur. Bina gerçekten mimari olarak da New York'ta kendine has özellikleri olan Türk motifleriyle de bezenmis haliyle de iftar edilecek bir bina. Onun için gurur duyuyorum. Son derece önemli bir hamle. Açilisa tabii ki katilacagim.''

Bozkir, ay sonunda da Türkiye'ye dönüp parlamentodaki ara verdigi görevine baslayacagini sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen AA ajansıdır.YAZARLARTAMAMI
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı