ABD Genelkurmay Baskani'nin, Trump'in Çin'e Saldirabilecegi Endisesine Iliskin Pekin'e Güvence Verdigi Iddia Edildi

ABD Genelkurmay Baskani Mark Milley'in, Donald Trump'in baskanlik koltugunu birakmamak için görevinin son haftalarinda Çin'e savas açabilecegi endisesi konusunda iki kez Çin Genelkurmay Baskani Li Zuocheng'e teminat verdigi iddia edildi.

Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa tarafindan yazilan ve yakinda yayina çikacak olan "Tehlike" baslikli kitabin ortaya çikan bazi kisimlarinda, Milley'in 30 Ekim 2020 ve 8 Ocak 2021'de olmak üzere iki kez Çinli mevkidasi Li'yi aradigi ve iki devlet arasinda savasin çikmasina izin vermeyeceklerini söyledigi ileri sürüldü.

Milley'in ilk görüsmesinde bir saldiri durumunda mevkidasini önceden uyaracagina dair söz verdigi iddia edilen kitapta, "Milley, 'General Li, Amerikan hükümetinin istikrarli oldugu ve her seyin yoluna girecegi konusunda sizi temin ederim. Size saldirmayacagiz veya size karsi herhangi bir kinetik operasyon yürütmeyecegiz' dedi." ifadesine yer verildi.

Kitapta, eski Baskan Trump destekçilerinin, 6 Ocak'ta Kongre binasini basmasindan sonra 8 Ocak'ta yapilan görüsmenin ise Çin'in, Kongre olaylariyla ilgili korkularini yatistirmak için oldugu kaydedildi.

Bu görüsmede ise Milley'in Li'ye, "Yüzde yüz istikrarliyiz. Her sey yolunda. Ancak demokrasi bazen böyle özensiz olabiliyor." dedigi öne sürüldü.

Kitapta ayrica Milley'in, Asya ve Pasifik bölgesinden sorumlu ABD Hint-Pasifik Komutanligini denetleyen amirali aradigi ve bazi askeri tatbikatlari ertelemesini tavsiye ettigi ileri sürüldü.

Ayni kitapta Milley'in, üst düzey yetkililerden, Trump'in nükleer silah kullanma emrini vermesi halinde kendisinin bu sürece müdahil olmasini saglamalari için "yemin" etmelerini istedigi iddia edildi.

ABD Temsilciler Meclisi Baskani Nancy Pelosi de 6 Ocak olaylarindan sonra Milley ile Trump'in savas çikarmasini veya nükleer silah kullanma emri vermesini önlemek için "mevcut önlemler" hakkinda konustugunu ve bu konuda güvence aldigini açiklamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.