USD (Alış - Satış) : 8,44 - 8,46 EURO (Alış - Satış) : 9,94 - 9,96

CHP'li Turabi Kayan'nın Salkım Orman Ürünleri Fabrikası hakkındaki iddiaları elinde patladı! Fabrika yönetiminden flaş açıklama!

CHP'li Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan'ın Salkım Orman Ürünleri Fabrikası hakkındaki iddiaları için fabrika yönetiminden açıklama geldi. Yönetim, yaptığı açıklamada CHP'li vekilin açıklamalarının gerçekçi olmadığını belirterek, "Tesisimiz kamu kurumları ve bağımsız kurumlar tarafından sürekli denetlenen doğaya, çevreye ve insana saygılı üretim ilkeleri ile hareket eden örnek bir işletme olup sayın vekili de açıkladığımız hususları bizzat yerinde görebilmesi için tesisimize davet ettiğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz." ifadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi: 13 Eylül 2021 Pazartesi 13:02
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021 Pazartesi 13:19
CHP'li Turabi Kayan'nın Salkım Orman Ürünleri Fabrikası hakkındaki iddiaları elinde patladı! Fabrika yönetiminden flaş açıklama!

Salkım Orman Ürünleri Fabrikası yönetimi, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan'ın fabrikanın dereyi kirlettiği, ormanları talan ettiği ve tesisin mülkiyetini usulsüzce elde ettiği iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Milletvekili Kayan'ın radyo, televizyon ve internet haber sitelerinde ileri sürdüğü iddiaların asılsız olduğunun kaydedildiği açıklamada, "Kendisi şirketimizi fabrikasının yanında bulunan dereyi kirletmekle, tesisin mülkiyetini usulsüzce elde etmekle, ormanları talan etmekle, dere yatağının akışını değiştirmeye çalışmakla, şirket yetkililerini kendisinin görüşme ve fabrikayı ziyaret etme taleplerini reddetmekle, bölgeyi fabrikanın olumsuz etkileri sebebiyle popülasyon kaybına uğratmakla suçlamaktadır. İddiaları bu minvalde teker teker ele almak isteriz" denildi.

"FABRİKA DÜZENLİ OLARAK DENETLENİYOR"

Salkım Orman Ürünleri fabrikasının dereye kimyasal atıklar atarak derenin kirlenmesine sebebiyet verdiği iddiasının asılsız olduğunun belirtildiği açıklamada, fabrikanın doğal masif ahşapla çalıştığı, hiçbir üretim prosesinde herhangi bir zehirli kimyasalın kullanılmadığı vurgulandı. Fabrikanın yaklaşık 15 yıldır düzenli olarak yetkili idarelerden alınan 'ÇED kapsam dışı' belgelerinin mevcut olduğu, düzenli olarak da denetlendiğinin belirtildiği açıklamada, "Fabrika sahamızın bitişiğinde bulunan hayvancılık tesisimizden geldiği iddia edilen atıklara ilişkin ise şunu belirtmek isteriz ki tesisimizde hayvan altlığı olarak talaş kullanılmakta olup, tesisimiz dışarı hiçbir atık çıkarmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

'HÜKÜMET PEŞKEŞ' ÇEKTİ DEDİ, 1997 YILINDA ÖZELLEŞTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Açıklama şöyle devam etti:
"Fabrikamızın mevcut hükümet tarafından 'peşkeş çekildiği' iddiası çirkin bir iftiradan ibarettir. Devletin 1990'lı yıllarda almış olduğu bir kararla ORÜS'e ait 23 işletme, 78 gayrimenkul ve 38 taşınmaz özelleştirilmiştir. Demirköy ORÜS işletmesi ise 09.09.1997 tarih ve 23105 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile özelleştirilerek 21 hissedara sahip Demirköy Orman Ürünleri Teşebbüs Grubu'na satılmıştır. Osman Şansal da bu 21 kişiden biridir. Özelleştirmenin gerçekleştiği dönemdeki hissedarlar arasında Demirköy halkı tarafından kurulan SS Demirköy Esnaf Kefalet Kooperatifi de bulunmakta olup, Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Şansal'ın merhum babası Mehmet Şansal bu kooperatife geçtiğimiz aralık ayında Covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz eski Kültür ve Turizm bakanlarımızdan merhum İrfan Gürpınar beyefendinin özel ricası ile yüzde 5 hisse satın alarak dahil olmuştur. Bu hali ile Demirköy ORÜS özelleştirilmiş olan işletmelerden kuruluş amacına uygun olarak faaliyetini sürdüren yegane örnektir. Bölge halkının emekleri, şirketimizin özverisi ve bu zamana kadar yapılan 250 milyon lira üzerinde yatırımla işletmemiz günümüzde 297 kişinin çalıştığı sektöründe lider bir konuma yükselmiştir."YAZARLARTAMAMI
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı