Hollanda'da Konut Azligi Ve Artan Kiralar Protesto Edildi

Hollanda'da binlerce gösterici, ev bulma sorununu ve asiri kira artislarini protesto etti.

Hollanda'nin baskenti Amsterdam'daki Westerpark'ta çok sayida kurumun ortaklasa düzenledigi protestoya binlerce kisi katildi.

Rozengracht ve Raadhuisstraat caddeleri üzerinden Dam Meydani'na kadar yürüyen göstericiler, konut azligina ve artan kiralara tepki gösterdi.

"Yasam protestosu" adi verilen gösteride, artan konut fiyatlari, kiralarin yükselmesi, sosyal konut bekleme sürelerinin uzunlugu ve özel sektörde uygun ev bulmanin zorluklarina dikkat çekildi.

Ismi vermek istemeyen bir gösterici, AA muhabirine yaptigi açiklamada, 14 metrekarelik bir oda için aylik 750 avro ödedigini belirterek, çok eski odalar için dahi rakamlarin yüksekliginden sikayet etti.

Göstericiler, üzerinde "Barinma hakki insan hakkidir", "Kiralarin yükselmesini durdurun", "Spekülatörlere firsat vermeyin", "Kira çilginligina karsi birlikte mücadele edelim", "Yasamak kar etmekten üstündür" ve "Biz asgari ücretliler için buradayiz" yazan döviz ve pankartlar tasidi.

Gösteride gerçeklestirilen konusmalarda, Hollanda hükümetinin konut politikasini gözden geçirmesi istendi.

Dar gelirlilere ve ögrencilere yeterince konut saglamasini isteyen göstericiler, konutlarin özel sirketler tarafindan satin alinarak kira sektörünün tekellesmesinin önüne geçilmesini talep etti.

Konut satiminda ve kiralamalarda ayrimcilik yapilmamasini isteyen göstericiler, hükümetin konut islerinden sorumlu yetkililerini soruna çare bulmaya davet etti.

Içlerinde bebekli ailelerin de bulundugu protestocularin bir kismi tahta bir baraka ve saman balyalarindan yaptiklari evin üzerine fahis satis ve kira rakamlari yazarak yükselen fiyatlari karikatürize etti.

Yogun güvenlik önlemleri altinda geçen protesto, olaysiz sona erdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.