740. Sögüt Ertugrul Gazi'yi Anma Ve Yörük Senlikleri

MHP Genel Sekreteri Ismet Büyükataman: 'Türk milletinin yeniden küresel arenada güçlü ve sözü dinlenir hale gelmesi, muhterem ceddimizle baslayan tarihi mirasa sarilarak gerçeklesecektir' BBP Genel Baskani Mustafa Destici: 'Osmanli'yi var eden ve bir obadan cihan devleti mertebesine çikaran ruha baktigimizda orada kadim Türk kültürünü ve Islam inancini görürüz'.

MHP Genel Sekreteri Ismet Büyükataman, "Türk milletinin yeniden küresel arenada güçlü ve sözü dinlenir hale gelmesi, muhterem ceddimizle baslayan tarihi mirasa sarilarak gerçeklesecektir." dedi.

Büyükataman, Bilecik'in Sögüt ilçesinde Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez'in katilimiyla düzenlenen "740. Sögüt Ertugrul Gazi'yi Anma ve Yörük Senlikleri"nde yaptigi konusmada, 400 çadirlik bir Türkmen beyliginden cihan imparatorluguna gidilen süreçte Sögüt'ün essiz bir yeri ve katkisinin oldugunu söyledi.

Sögüt'ten atilan kararli adimlarla 6 asirlik dillere destan cihansümul bir güce ulasildigini ve cografyalarin Türklerin zaferleriyle yeniden biçim ve sekil aldigini belirten Büyükataman, "Dönemin jeopolitik sartlarinin geregi olarak Sögüt'ü yurt tutan 400 çadirlik Türkmen ruhu, firsat buldugu ve iç çeliskilerini astigi takdirde dünya üzerinde nasil bir küresel güç olunacagini açiklikla göstermistir. Bugün de korkulan esasen budur ve Türkmen ruhunun güç verdigi büyük Türk milletinin böylesine tarihi atilimi bir daha yapamamasi için tertipler bu yüzdendir." degerlendirmesinde bulundu.

Büyükataman, Osmanli'nin ardindan uzlasma, hosgörü ve baris ortaminin bir daha yakalanamadigini vurguladi.

Balkanlar’dan Orta Dogu'ya pek çok yerde savas ve çatismalarin süregeldigini anlatan Büyükataman, söyle konustu:

"Biz, muhtesem Osmanli medeniyeti ve barisinin mirasçisi bir millet olarak, iste bu iklimi yeniden ihya etmeye ve yasatmaya mecbur oldugumuzu görmek durumundayiz. Bunun yolu da hem kendi tarih ve medeniyetimizi iyi bilmekten hem de bölgesel denge, hedef ve beklentileri çok iyi tahlil etmekten geçmektedir. Tarihin sahitliginde, Sultan Alparslan ile baslayan ve Ertugrul Gazi ile daha da sahiplenilen Anadolu cografyasi, ugruna verilen sehitlerle vatanlasmistir. Gaflet ve ihanet arasindaki hassas çizgide faaliyet yürüten mihraklarin yogun çabalariyla, milli kimligimizin zedelenmeye ve tahrip edilmeye ugrasildigi bugünlerde, Ertugrul ocaginin bize verdigi hikmetli derslere çok ihtiyacimiz oldugu kuskusuzdur. Elbette dün içimize fitne sokmaya çalisan tekfurlara, Türk'ü yok etmeye kararli güçlere nasil cevap verilmisse, bugün de bu büyük milletin iradesinin yeniden sahlanarak hak edenlere Osmanli'nin samarini indirecegi muhakkaktir. Türk milletinin yeniden küresel arenada güçlü ve sözü dinlenir hale gelmesi, muhterem ceddimizle baslayan tarihi mirasa sarilarak gerçeklesecektir."

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Baskani Mustafa Destici de bu topraklarin bir evladi olarak Sögüt'te bulunmaktan mutluluk duydugunu dile getirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini nedeniyle senliklerin kisitli yapildigini aktaran Destici, "Insallah bunu da birlikte atlatacagiz ve önümüzdeki yillarda Sögüt'te daha güçlü bir katilimla hem Ertugrul Gazi dedemizi hem ceddimizi anacagiz hem de toyumuzu gerçeklestirecegiz." dedi.

Idlib Gerginligi Azaltma Bölgesi'ndeki saldirida sehit olan askerlere Allah'tan rahmet dileyen Destici, sunlari kaydetti:

"Osmanli'yi var eden ve bir obadan cihan devleti mertebesine çikaran ruha baktigimizda orada kadim Türk kültürünü ve Islam inancini görürüz. Simdi bakin bazilari dua ediliyor diye Diyanet Isleri Baskanimiza ve Sayin Cumhurbaskanimiza yönelik birtakim hadsiz elestirilerde bulunuyor. Onlarin maalesef Sögüt ruhundan haberi yok. Keske bugün burada olsalardi da bu ruhtan bir nebze olsa faydalansalardi. Gelemiyorlarsa bile onlara tavsiyem, açin Hayme Ana'nin Ertugrul Gazi'ye nasihatini okuyun, her seyin basinin dua oldugunu ögrenin."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI