17. Kazan Uluslararasi Müslüman Film Festivali'nde Türkiye Iki Ödül Kazandi

Rusya Federasyonu’na bagli Tataristan Cumhuriyeti'nin baskenti Kazan’da "Medeniyetler diyalogundan diyaloglar medeniyetine" slogani ile organize edilen 17. Uluslararasi Kazan Müslüman Filmleri Festivali'ne Türkiye'den katilan "Okul Tirasi" filmi, En Iyi Erkek Oyuncu" ve "En Iyi Yönetmen" ödüllerine layik görüldü.Piramit" Eglence Merkezinde düzenlenen "Kirmizi hali geçisi" ve ödül töreniyle sona eren festivalde "Okul Tirasi" filmi Türkiye'ye iki ödül kazandirdi. Samet Yildiz filmdeki rolüyle "En Iyi Erkek Oyuncu", Ferit Karahan da "En Iyi Yönetmen" ödülünü aldi.

Samet Yildiz adina sahnede ödülü alan Türkiye'nin Kazan Baskonsolosu Ismet Erikan, "Türkçedeki Yildiz’in karsiligi Rusçada Zvezda demek, Samet de sonsuzluk demek. Samet Yildiz sonsuz bir yildiz olacak. Bütün jüri üyelerine, Kazan’a, sinemaseverlere çok tesekkür ediyorum. Onlari yildiz yapan sizsiniz." ifadelerini kullandi.

"En Iyi Yönetmen" ödülünü de Karahan adina "Kovan" filminin yönetmeni Eylem Kafta aldi.

Festivale bu yil 45 ülkeden 600 basvuru yapildi. Jüri 24 yabanci ülkeden 50 filmi yarisma programina seçti.

Türkiye’yi festivalde, yönetmen Ferit Karahan’in "Okul Trasi", yönetmen Eylem Kaftan’in "Kovan", yönetmen Fatih Özcan’in "Mavzer" filmleri ve yönetmen Didem Sahin'in "Aci ve Tatli" belgeseli temsil etti.

Festivalde "En Iyi Uzun Metrajli Film" için Grand Prix ödülünü, Kazakistan'dan Farhat Saripov'un yönettigi "18 kilohertz" filmi aldi.

Tataristan baskenti Kazan’da 2005 yilindan itibaren kesintisiz düzenlenen Uluslararasi Kazan Müslüman Film Festivali, dünya toplumuna Islam ve Müslümanlar hakkinda objektif fikir saglamayi amaçliyor.

Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanligi ve Rusya Müftüler Konseyi'nin ortak girisimi ile Kazan’da düzenlenen 17. Uluslararasi Kazan Müslüman Film Festivali 5 Eylül’de görkemli bir törenle açilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.