Pfizer, Üçüncü Doz Kovid-19 Asisinin Antikor Seviyesini Üç Kattan Fazla Artirdigini Duyurdu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) asisinin üçüncü dozu için ABD’de onay basvurusuna hazirlanan ilaç sirketi Pfizer, üçüncü doz asinin Kovid-19’a karsi antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artirdigini açikladi.

Pfizer’in yayimladigi yazili açiklamaya göre, 306 denek üzerinde yapilan denemelerde ikinci dozdan bes ila sekiz ay sonra yapilan üçüncü doz asinin antikor seviyesini 3,3 kat artirdigi tespit edildi.

Henüz tüm detaylari yayimlanmayan arastirmaya katilan deneklerde üçüncü doz asinin yan etkilerinin ikinci doz asidan farkli olmadigi da belirtildi.

Pfizer ve Alman ortagi BioNTech’in ABD’de 16 yas ve üzeri için üçüncü doz asiya onay basvurusunu bu hafta tamamlayacagi bildirildi.

ABD yönetimi, geçen hafta virüse karsi Pfizer ve Moderna asisi olmus Amerikalilara ikinci dozlarindan 8 ay sonra üçüncü dozu yaptirmalarini tavsiye etmis ve ABD Gida ve Ilaç Dairesi'nden (FDA) onay çikmasi halinde üçüncü doz asilamayi 20 Eylül’de baslatmaya hazir olduklarini duyurmustu.

FDA, aralikta acil kullanim onayi verdigi Pfizer-BioNTech Kovid-19 asisina hafta basinda 16 yas ve üstü için tam onay da vermisti.

Pfizer-BioNTech asisinin üçüncü dozu ABD’de yalnizca 12 yas ve üzerinde bagisiklik sistemi hastaligi bulunanlarda kullanilmak üzere acil kullanim onayina sahip.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.