Ahlat'ta 150 Metre Uzunlugundaki 'Fener Alayi' Yürüyüsü

Bitlis’in Ahlat ilçesinde, Malazgirt Zaferi’nin 950. yil dönümü etkinlikleri kapsaminda 150 metre uzunlugundaki Türk bayragiyla "Fener Alayi" yürüyüsü yapildi.

Ahlat'ta 150 Metre Uzunlugundaki 'Fener Alayi' Yürüyüsü
"Fener Alayi"na Bitlis Valisi Oktay Çagatay, AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Vedat Demiröz, AK Parti Bitlis Milletvekili Cemal Tasar, Belediye Baskani Abdülalim Mümtaz Çoban, Kaymakam Fikret Dag, Beyoglu Belediye Baskani ve Okçular Vakfi Mütevelli Heyeti Baskani Ali Haydar Yildiz, kurum amirleri, gençler, mehteran takimi ve atli birlik katildi.

Kaymakamlik önünde toplanan kalabalik açtiklari 150 metre uzunlugundaki Türk bayragi ve yaktiklari mesalelerle Ulu Cami önüne kadar yürüdü.

Yürüyüsün ardindan konusan Ahlat Belediye Baskani Abdulalim Mümtaz Çoban, 1071’den bu yana bu topraklarin bin yildir hiç kesintiye ugramadan alemi Islam’a bayraktarlik yaptigini söyledi.Daha sonra konusan Okçular Vakfi Mütevelli Heyeti Baskani Haydar Ali Yildiz da, “Hep birlikte kutlu bir yürüyüse sahitlik ettik. Bayragimiz sehit kanidir onu temsil eder. Bu topraklar sehit kaniyla sulandigi için vatandir. Ve bizler bu vatanda sonuna kadar sahip çikmak üzere her yil 26 Agustos’ta Malazgirt’te toplaniyoruz. Ahlat’ta toplaniyoruz. Çünkü diyoruz ki biz 1071’de Sultan Alparslan’la Selçukluyuz. Biz 1453’te Fatih Sultan Mehmet Han’la Osmanliyiz. Biz 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le ilelebet var olacak Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz” dedi.

AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Vedat Demiröz ise, “Ahlat kendine yakisani yapti. Ne güzel bir gece. 950 yil önce Alparslan buradan Malazgirt’e ugurlanirken, bugün ayni sekilde ayni konuyu ve meseleyi paylasiyorsunuz. Size ve Ahlat’a yakisan bu. 20 yilda bu ülkenin çehresi degisti. Bugün eger Malazgirt ve Ahlat’a sahip çikiyorsak, bu Ayasofya’nin açilisi kadar önemli. Bunlar çok kolay olmuyor. Onun için 20 yilin kiymetini bilmemiz lazim. Bu insanlarin kadrini ve kiymetini bilmek lazim. Ahlat bugüne kadar bunu basardi, bundan sonra da basaracak" diye konustu.

AK Parti Bitlis Milletvekili Cemal Tasar da bu kutlu ve mutlu gecede kendilerini bir araya getiren Sayin Cumhurbaskani ve Okçular Vakfi’na tesekkür ederek, "950. yil önce Sultan Alparslan’in bu ülkeyi ve Anadolu’yu bizlere yurt birakmak için beyaz kefenini giyerek yola çikmis ve Allah’a sükürler olsun 200 bin kisilik küffar ordusuna karsi 50 bin kisiyle Malazgirt Savasi’ni kazanmistir" ifadesini kullandi.

Son olarak konusan Bitlis Valisi Vali Çagatay, Sultan Alparslan ve kahraman yigitlerinin bin yil önce bu topraklari hediye ettigini belirterek, "Kendilerince bizi topraklardan göndermek isteyenleri def eden Atatürk’ten, bütün atalarimizdan ve kahraman yigitlerinden Allah razi olsun. Bu güzellikleri burada huzur içinde yasiyorsak, Sayin Cumhurbaskanimizin çok büyük emek ve gayreti var. Yarin misafir edecegiz. Yarin bizleri sereflendirecek" dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.