Kars'taki Asi Seferberligine Kirsalda Yasayanlardan Tam Destek

Kovid19 risk haritasinda 'sari' kategoride bulunan Kars'in, 'mavi'ye geçmesi için Valilik, kaymakamliklar, jandarma, polis ve saglik ekipleri yogun çalisma yürütüyor Sinovac asisi köylerde yapilanlardan BionTech asisi olmak isteyenler, asidaki soguk zincirin bozulmamasi için kiralanan minibüslerle ilçedeki hastaneye getiriliyor Digor Kaymakami Enver Hakan Zengince: 'Tüm Türkiye'de oldugu gibi ilçemizde de büyük bir asi çalismasi baslattik. Basta Toplum Sagligi Merkezi olmak üzere, kolluk birimlerimiz, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluslarimizla birlikte asi çalismasini yürütüyoruz'

CÜNEYT ÇELIK - Kars'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginiyla mücadelede kapsaminda baslatilan asi seferberligine kirsalda yasayanlar büyük ilgi gösteriyor.

Kovid-19 risk haritasinda "sari" kategoride bulunan kentin, "mavi"ye geçmesi için Valilik, kaymakamliklar, jandarma, polis ve saglik ekipleri yogun çalisma yürütüyor.

Asilanma oraninin düsük ve kirsalda yasayanlarin çogunlukta oldugu Digor ilçesinde Il Saglik Müdürlügü bünyesinde olusturulan mobil ekipler, köy köy, mezra mezra dolasarak asi yapiyor.

Ilçedeki asi oraninin arttirilmasi için çalismalara katilan Kaymakam Enver Hakan Zengince de tereddüt yasayanlari saglik ekipleriyle ikna etmeye çalisiyor.

- BionTech asisi olmak isteyenler minibüslerle ilçeye tasiniyor

Sinovac asisi köylerde yapilanlardan BionTech asisi olmak isteyenler, bu asidaki soguk zincirin bozulmamasi için kiralanan servis minibüsleriyle ilçedeki hastaneye getiriliyor ve asilari yapiliyor.

Ücretsiz tahsis edilen minibüslerle gruplar halinde ilçeye gelenler randevulari olusturulduktan sonra BionTech asisi oluyor.

Kaymakam Enver Hakan Zengince, AA muhabirine, bulasici hastaliklara karsi toplumsal korunmanin en etkin ve güvenilir yolunun asi oldugunu söyledi.

Ilçede asi seferberligi baslattiklarini ve BionTech asisi olmak isteyenleri ücretsiz asi merkezlerine getirdiklerini ifade eden Zengince, söyle konustu:

"Tüm Türkiye'de oldugu gibi ilçemizde de büyük bir asi çalismasi baslattik. Basta Toplum Sagligi Merkezi olmak üzere, kolluk birimlerimiz, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluslarimizla birlikte asi çalismasini yürütüyoruz. Toplum Sagligi Merkezi, Aile Hekimligi ve Devlet Hastanesinde BionTech asisi olmak isteyenleri köylerimizden alip asilama merkezlerine getiriyoruz. Asi olduktan sonra da köylerine geri götürüyoruz. Ayni zamanda Toplum Sagligi Merkezi bünyesindeki asilama ekiplerimiz bizzat yerinde Sinovac asisini yapiyor."

- "Mavi kategoriye dogru ilerliyoruz"

Zengince, kentin Kovid-19 risk haritasinda "sari" kategoride bulundugunu belirterek, bunu "mavi"ye çevirmek için yogun çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Ilçenin en kalabalik yerlesim yerlerinden Dagpinar beldesinde kurulan çadirda asilama yapildigini anlatan Zengince, sunlari kaydetti:

"Mobil çadir merkezimizi kurduk, hem belde hem de civar köylerden gelen vatandaslar her iki asiyi yaptiriyorlar. Bu seferberligin olusturulmasinin sonucunda karantina süreçlerinin azalmasi, vatandaslarin kisisel ve ailevi olarak bulasici hastaliklardan korunmasi hem de topum sagliginin yaygin bir sekilde korunmasini amaçliyoruz. Asi çalismasi yaparken yüzdelik olarak daha ileri seviyeye 'mavi'ye dogru ilerliyoruz. Bu ilerleyisi biraz daha hizlandirmak için bizler vatandaslarin asi olmasi için gidip uyarilarda bulunuyoruz."

Digor Toplum Sagligi Merkezi Baskani Dr. Mehtap Güner de asilama için en ücra köylere kadar gittiklerini vurgulayarak, "Salginla mücadelenin en önemli basamagi olan asiya vatandaslarimizin kolaylikla ulasabilmesi için beldemizde asi çadiri kurduk. Köyde asi olmak isteyen vatandaslarimiza mobil asi ekiplerimiz Sinovac asisi uygulamaktadirlar. Köy köy gezen ekiplerimiz BionTech asisi olmak isteyenleri de en yakin saglik kurumuna ücretsiz servislerle göndermektedir. Vatandaslarimiz en kisa sürede asi olmalari için bekliyoruz." ifadelerini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.