New York Times Açiklamasi CIA, Afganistan'a Yakin Yeni Bir Konum Bulmak Için Çabaliyor

Amerikan askeri varliginin Afganistan'dan çekilmesi sonrasinda ülkedeki istihbarat faaliyetlerini sürdürmek isteyen ABD Merkezi Haber Alma Teskilatinin (CIA) yeni yollar aradigi ve bölgeye komsu ülkelerdeki üs seçeneklerini arastirdigi belirtildi.

New York Times gazetesinde yayimlanan makalede, ABD ordusunun Afganistan'dan hizli bir sekilde çekilmesi sonrasinda CIA'in istihbarat toplamak ve terörle mücadele operasyonlari için yeni yollar bulmak için yogun çalismalar yaptigi ifade edildi. Bu konuda en yakin seçenegin Pakistan'da daha önce kullanilan üsler olduguna deginilirken 2011 sonrasi iki ülkenin iliskilerinin bozulmasiyla ABD'nin bu üslerden atildigi, yeni bir anlasma için Pakistan'in Afganistan'a yapilacak her operasyon öncesi CIA'nin belirledigi hedeflerin kendilerince onaylanmasi sartini direttigi bilgisi paylasildi.

ABD'li 3 diplomata dayandirilan bilgilere göre, CIA'in ikinci seçeneginin ise Kirgizistan ve Özbekistan gibi eski Sovyet cumhuriyetlerindeki üslere yeniden erisim yönünde oldugu, fakat buna Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin'in siddetle karsi çikabileceginin öngörüldügü vurgulandi.

Makalede, "Üs mücadelesi, ABD yetkililerinin yaklasik 20 yilda trilyonlarca dolar harcadigi ve 2 bin 400'den fazla asker kaybettigi bir ülkede güvenligi saglamak için hala uzun vadeli bir plandan yoksun oldugunu gösteriyor." denildi.

- Eski CIA Direktörü Burns'ün çabalari

ABD'nin Afganistan'dan çekilme sonrasi yeni yol haritasini nasil belirlemeye çalistigiyla ilgili detayli bilgilerin yer aldigi makalede, Eski CIA Direktörü William J. Burns'ün geçen haftalarda yaptigi Pakistan ziyaretine de deginildi.

Gazeteye konusan ABD'li yetkililer, Burns'ün Pakistan ordusunun komutani ve ülkenin askeri istihbarat teskilati Inter-Service Istihbarat Müdürlügünün Baskani'yla gizlice bulustugunu, Savunma Bakani Lloyd J. Austin'in Pakistan Askeri Sefi'yle gelecekte Afganistan'a yapilacak operasyonlari için yardim konusunda sik sik telefon görüsmesi yaptigini dogruladi.

Bununla birlikte Pakistan Disisleri Bakani Sah Mahmud Kureysi'nin geçen ay, "Geçmisi unutun. Pakistanlilara, Basbakan Imran Han iktidarda oldugu sürece hiçbir ABD üssüne izin verilmeyecegini söylemek istiyorum." sözleri de paylasildi.

Makalede, ABD'li yetkililere dayandirilarak Pentagon'un Afganistan'daki görev uçusu MQ-9 Reaper uçaklari için Basra Körfezi'ndeki uçak gemisini kullanmayi planladigini ancak bunun her görev için yaklasik 9 saatlik bir uçus, daha fazla insansiz hava araci ve yakit gerektirdigine vurgu yapildi.

ABD'nin Afganistan'dan ayrilmasindan kisa süre sonra uzaktan müdahalenin sürdürülebilir olmayacagi için bölgeye tekrar asker gönderme karari alabilecegi ihtimaline de yer verildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.