Filistin Kurtulus Örgütünden, Açlik Grevindeki Filistinli Tutuklunun Serbest Birakilmasi Için Müdahale Çagrisi

Filistin Kurtulus Örgütü (FKÖ), idari tutukluluga tepki amaciyla 63 gündür açlik grevinde olan Filistinli tutuklu Gazanfer Ebu Atvan'in serbest birakilmasi için Filistin'de diplomatik misyonu bulunan ülkelere çagri yapti.

FKÖ'den yapilan yazili açiklamaya göre, örgütün müzakere isleri dairesi, Filistin'de diplomatik misyonu bulunan ülkelere konuyla ilgili mektup gönderdi.

Mektupta, saglik durumu iyi olmayan 28 yasindaki Ebu Atvan'in ölmesi durumunda bundan Israil'in sorumlu olacagi ifade edildi.

Söz konusu ülkelerden, Israil cezaevlerindeki idari tutuklulara karsi yasal ve insani sorumluluklarini üstlenmeleri ve Ebu Atvan'in serbest birakilmasi için derhal müdahale etmeleri istendi.

Mektupta ayrica bu ülkelere, Israil'in idari tutukluluk politikasini durdurmasi için caydirici mekanizmalar bulma çagrisi yapildi.

Uluslararasi Kizilhaç Komitesinin 6 Temmuz'da yaptigi açiklamada, 63 gündür açlik grevini sürdüren Ebu Atvan'in saglik durumunun kritik bir asamaya geldigi belirtilmisti.

- Israil hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

Filistin kaynaklarina göre, Israil hapishanelerinde 365'i "idari tutuklu" olmak üzere yaklasik 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.

Israil, "idari tutukluluk" adini verdigi uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayali olarak 1 ila 6 ay alikoyabiliyor.

Tutuklunun, "Israil'in güvenligi için tehlike teskil ettigine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadinda bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yila kadar uzatabiliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.