Italya'da Kovid-19 Önlemleri Kapsaminda Çikarilacak 'Yesil Geçis' Belgesi Protesto Edildi

Italya'da hükümetin, ülke genelinde özellikle sosyal faaliyetlere girislerde asi, test ve daha önceden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçirmis olmayi sart kosan "Yesil Geçis" belgesini zorunlu hale getirmesi pek çok kentte protesto edildi.

Hükümetin, 22 Temmuz'da çikardigi kanun hükmünde kararnameyle, 6 Agustos'tan itibaren sosyal faaliyetlere girislerde zorunlu hale getirilen "Yesil Geçis" belgesine, baskent Roma basta olmak üzere, Milano, Floransa, Napoli ve Bolzano gibi pek çok kentte tepki gösterildi.

Baskentin islek meydanlarindan Popolo'da bir araya gelen binlerce kisi, sik sik "Özgürlük, Özgürlük" ve "Yesil Geçis'e hayir" seklinde slogan atarken, "Diktatörlüge hayir", "Yasasin Anayasa" yazili dövizler tasidi.

Göstericiler daha sonra medyanin kendilerine sansür uyguladigini ileri sürerek protestolarini, Italyan devlet kanali RAI'nin genel müdürlük binasinin önüne tasidi.

Protestocular yürüyüs sirasinda mesaleler yakarken, Basbakan Mario Draghi ve gazetecilere aleyhinde slogan atti.

Polis, yürüyüs sirasinda genis güvenlik önlemi alirken, göstericileri RAI Genel Müdürlügünün yakininda durdu. Bir süre burada slogan atan ve mesale yakan protestocular, daha sonra olaysiz dagildi.

Gösteriye katilan Enrico, "Bugün 'Yesil Geçis' belgesi zorunluluguna karsi oldugumu göstermek için buradayim. 'Yesil Geçis' bir istismardir. Bu vatandaslari sinirlandirmaya yönelik bir adimdir. Bu anayasaya aykiri da bir sey çünkü. Anayasa, vatandaslarin özgürlügünün kisitlanamayacagini söylüyor. Bu su ana kadar asi yaptirmamis olan vatandaslarin asi yaptirmasi için konulan bir zorunluluk." dedi.

Enzo da "Yesil Geçis" belgesine karsi oldugunu belirterek, "Bugün ‘Asiya hayir’ demek için burada degilim, seçim yapma özgürlügüm için buradayim. Özgürce hareket edebilmeliyim, benim bir yerlere girmeme engel olan bir pasaport olmamali. Ayni sekilde asi konusu da. Asi bölünme yaratiyor. Herkesin asi konusunda istedigini yapma hakki var. Anayasa da bunu söylüyor. Ben kimsenin benim sinemaya ya da bir dükkana girmemi engellemesini istemiyorum." diye konustu.

Patrizia da bugünkü gösterileriyle "Yesil Geçis'e hayir" dediklerini dile getirerek, "Çünkü bu yasa disi. Ikinci olarak bence acil bir saglik durumu yok. Tirnak içinde söylersek varsayimsal bir virüs var ki bu tedavi edilebilir bir sey. Ayrica asilara da güvenmiyoruz." ifadelerini kullandi.

Diger yandan, Kovid-19 salginiyla mücadelede olusturulan Basbakanlik Acil Tedarik Komiseri General Francesco Figliuolo basina verdigi bilgide, Basbakan Draghi'nin açiklamasindan sonra asi randevularina talepte yüzde 200’ün üzerinde bir artis yasandigini belirtti.

Draghi, 22 Temmuz'da "Yesil Geçis" belgesinin detaylarini açiklarken, "Italyan ekonomisi iyi gidiyor, toparlaniyor. Italya, diger Avrupa ülkelerine göre daha hizli büyüyor ancak Delta varyanti ciddi bir tehdit. 'Yesil Geçis' keyfi bir uygulama degildir, ekonomik faaliyetlerin açik tutulabilmesi için bir kosuldur. Huzur veren bir tedbirdir." ifadelerini kullanmisti.

- "Yesil Geçis" belgesinin özellikleri

Hükümetin 22 Temmuz’da çikardigi kanun hükmünde kararnameye göre, ülkede en az 1 doz Kovid-19 asisi yaptiranlar için 9 ay, Kovid-19 geçirenler için 6 ay geçerli olmak üzere "Yesil Geçis" belgesi düzenlenecek. Moleküler ya da hizli Kovid-19 testi yaptiranlar için ise "Yesil Geçis" belgesinin süresi 48 saat olacak.

Söz konusu "Yesil Geçis" belgesi, 6 Agustos'tan itibaren restoran ve kafe gibi yerlerin iç mekanlarina, tiyatro ve sinemalara, halka açik gösteri, spor etkinlikleri ile müzeler, yüzme havuzlari, spor salonlari, festivaller, fuarlar, termal merkezler, tematik eglence parklari ve bahis salonlarina girislerde gerekli olacak.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.