USD (Alış - Satış) : 8,50 - 8,51 EURO (Alış - Satış) : 10,09 - 10,10

Cumhurbaskani Erdogan, KKTC Dönüsü Uçakta Gazetecilerin Sorularini Yanitladi Açiklamasi (2)

'Libya'nin baris ve istikrari için, Libyali kardeslerimizin refahi ve huzuru için çalismayi sürdürecegiz' '(Ben Atatürk'ün partisiyim) diyen bu adam, 'Kuvayimilliye geleneginden geliyorum' diyor ama bir defa Kuvayimilliye ruhundan haberi yok. Onu bir ögrenmesi lazim. Çünkü ta oralara kadar asker göndermisiz. Tavsiye ediyorum, Misakimilli'yi bir ögrensin' '(Suriyeli siginmacilar) Biz bu ülkede iktidarda oldugumuz sürece bize siginan Allah'in kullarini katillerin kucagina atmayiz. Bu kadar açik söylüyorum. Su anda bunlar bize siginmislar 'elaman' diliyorlar. Bu 'elaman' dileyenlere 'Hadi geldiginiz yere dönün' diyemeyiz' '(Seçim yasasi) Cumhur Ittifaki olarak MHP ile de bir görüsme yürüyor. O görüsmelerden sonra da isi belli bir yere oturtacagiz'

Siyaset / 21 Temmuz 2021 Çarşamba 17:03
Cumhurbaskani Erdogan, KKTC Dönüsü Uçakta Gazetecilerin Sorularini Yanitladi Açiklamasi (2)

Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, "Libya'nin baris ve istikrari için, Libyali kardeslerimizin refahi ve huzuru için çalismayi sürdürecegiz." dedi.

Cumhurbaskani Erdogan, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) dönüsünde uçakta gazetecilerin sorularini yanitladi.

Aralik ayinda Libya'da seçim yapilacagi hatirlatilarak Türkiye'nin yeni bir politikasi olup olmayacagina yönelik soru üzerine Erdogan, Türkiye'nin en basindan beri bu konudaki tutumunun Libya'nin egemenliginin, toprak bütünlügünün ve siyasi birliginin korunmasi oldugunu belirtti.

Türkiye'nin Birlesmis Milletler tarafindan taninan mesru hükümetin daveti üzerine Libya'da bulundugunu dile getiren Erdogan, "Libya'da hem diplomatik hem askeri alanda gösterdigimiz basarilarla ülkenin uzun süreli bir iç savasa sürüklenmesini engelledik. Böylece BM öncülügündeki siyasi sürecin de önünü açtik. Libya'nin baris ve istikrari için, Libyali kardeslerimizin refahi ve huzuru için çalismayi sürdürecegiz. Tabii bu kritik süreçte Libya'nin kendi içinde birlik ve beraberligini korumasi çok önemli. Libya ile ilgili gelismeleri yakindan takip ediyoruz." degerlendirmesini yapti.

Erdogan, diger ülkelerin de ayni samimiyetle gayret göstermesi gerektigini belirterek, "Libya yönetimi itibariyla ifade ediyorum, AB ülkelerini kendileri için pek hayirli bir rüya olarak zaten görmüyorlar." dedi.

- "Insana insanca yardim etmenin gayreti içerisinde olmayi sürdürecegiz"

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'nun, iktidara gelmeleri halinde Suriyelileri ülkelerine geri gönderecegine yönelik açiklamalari ile "Dünyaya sesleniyorum, Kuvayimilliye geleneginden geliyorum, çok çetin müzakereler sizi bekliyor" sözlerine iliskin degerlendirmesi sorulan Erdogan, söyle konustu:

"(Ben Atatürk'ün partisiyim) diyen bu adam, 'Kuvayimilliye geleneginden geliyorum' diyor ama bir defa Kuvayimilliye ruhundan haberi yok. Onu bir ögrenmesi lazim. Çünkü ta oralara kadar asker göndermisiz. Tavsiye ediyorum, Misakimilli'yi bir ögrensin. Misakimilli nedir? Misakimilli neyi kapsiyor? O kapsam içerisinde neler vardi? Bunu bir ögrenmesi lazim. Bundan haberi yok.

O 'gönderecegim' diyor. Biz bu ülkede iktidarda oldugumuz sürece bize siginan Allah'in kullarini biz katillerin kucagina atmayiz. Bu kadar açik söylüyorum. Su anda bunlar bize siginmislar 'elaman' diliyorlar. Bu 'elaman' dileyenlere 'Hadi geldiginiz yere dönün' diyemeyiz."

Suriyelilerin kaldiklari çadirlari gördüklerini, onlara briket evler yaptiklarini ifade eden Erdogan, hedefin ilk etapta 100 bin briket ev oldugunu, 50 bin civarindaki evin bitirildigini söyledi.

Erdogan, buralara siginmacilarin bir kismini yerlestirmek istediklerini, bunun insani, vicdani ve Islami bir yaklasim tarzi oldugunu kaydetti. Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Ama bu adamin böyle bir derdi yok ki, böyle bir sikintisi yok ki. Bizim derdimiz var, bizim sikintimiz var. Biz insana insanca yardim etmenin gayreti içerisinde olmayi sürdürecegiz. Tabii bir de su var; bu nasil bir devlet adami veyahut da nasil bir siyasetçi, onu da anlamakta zorlaniyorum. Hani yaninda güya elçilik falan yapmis olanlar var ya, onlara da bir sor. BM kurallarina göre mülteciler gönüllü, güvenli ve onurlu bir sekilde evlerine dönebilir. Bundan da haberi yok. Böyle bir seyi de zaten yapamazsin. Eger gönüllü degilse, hele hele mülteci bir de siginma talebinde bulunmussa, belki onu sen kabul etmek zorunda kalacaksin. Öyle bir durum da var. Nasil siyaset yapiyor, kimlerin eline kaldi siyaset, yandik."

- "Üzerlerine gidiyoruz, gitmeye de devam edecegiz"

"Fransa Cumhurbaskani Emmanuel Macron'un, PKK'nin Suriye uzantisi YPG'ye bagli bir olusumla görüsmesi var. Disisleri Bakanligi da bununla ilgili bir kinama yayimladi. Bu konudaki görüsleriniz nedir?" sorusuna ise Erdogan su yaniti verdi:

"Alistik artik. Macron benimle hem iyi geçinmek istiyor, 'Artik birbirimize böyle yüklenmeyelim' diyor. Ama öbür taraftan da aradan birkaç gün geçiyor, iste PKK'nin, YPG'nin bu tür uzantilariyla el ele adim atiyorlar. Kaldi ki su anda zaten bunlar koalisyon güçlerinde Amerika ile beraberler. Amerika ile beraber koalisyon güçlerinde beraber olduklari için de oradan sizma hareketiyle özellikle Irak'tan Suriye tarafina geçiyorlar. Suriye tarafina geçmek suretiyle burada teröristlere ciddi manada destekler veriyorlar. En son Amerikalilarla yaptigimiz bir görüsmede de onu kendilerine söyledik, 'Böyle böyle söylüyorsunuz ve bütün bunlara ragmen gerek Obama gerek Trump döneminde binlerce tir araç, gereç, silah, mühimmati Suriye'ye tasidiniz.' Irak'ta zaten vardi.

Çok enteresandir, Trump'la Hamburg'da bir G20 toplantisinda bir görüsme yaptik. O zamanlar 1200 tir ve kamyon gelmisti. Dedim ki 'Bir taraftan terörle mücadele diyorsunuz, öbür taraftan da bu kadar tir Suriye'ye girmis vaziyette.' En çok güvendiklerinden bir tanesini çagirdi. 'Nedir bu hal?' diye sordu. 'Bak bu kadar tir silah gitmis' dedi. Inanir misiniz, en ufak bir 'hayir' filan diye bir sey yok.

Dedim 'Hayir' diyemez çünkü bizim elimizde belgeler var. Eger vakti el verirse onu gönderin veyahut Disisleri Bakani'niz Türkiye'ye geldiginde biz de kendisine bunlarin hepsini belgelerle gösterebiliriz.' Bir ara ben o belgelerle sunum da yaptim bunlara. Fakat bunlarin hiçbirisi ne belgeye inanir ne bilgiye. Bunda da yine ayni durumla karsi karsiya kaldik.

Kendilerine sunu söyledim; 'Bakin böyle böyle diyorsunuz ama daha yeni su anda Irak'ta da Suriye'de de maalesef terör örgütüne ciddi manada silah gönderiyorsunuz. Bizim haberimiz olur, çünkü terörle mücadeleyi veren biziz. Sizin de haberiniz var, çünkü isin basinda sizsiniz' dedim. Ses yok.

Türkiye gibi bir ülkenin bunlardan haberi olmayacagini zannediyorlar. Ama biz bunlarin bütün olanini bitenini her seyini biliyoruz ve üzerlerine üzerlerine gidiyoruz, gitmeye de devam edecegiz."

- "Biz o gece de her zaman oldugu gibi sadece Rabbimize güvendik"

"15 Temmuz törenlerinde muhalefet partilerinin törenlere neredeyse hiç istirak etmedigini gördük. Bir de hafta içinde CHP genel baskan yardimcisi bir hanimefendinin 'KHK'lilarin haklarinda yargi karari olsa dahi dosyalarina yeniden bakilacak ve görevlerine iade edilecek' anlaminda bir açiklamasi oldu. Bunu nasil yorumluyorsunuz?" sorusu üzerine Erdogan, "Bunlar bunlari nasil söyleyebiliyorlar anlamiyorum. Olabilir mi böyle bir sey? 'Yargi karari bile olsa' ne demek? Yargi karari varsa bitmistir o zaten. Öyle bir sey olabilir mi? Bunlar nerede geziyor, nerede dolasiyor? Yargi karari varsa zaten bitmistir o is. Hele hele KHK." diye konustu.

Cumhurbaskani Erdogan, 15 Temmuz darbe girisimi için "tiyatro" tanimlamasi yapanlar oldugu hatirlatilarak, "Hatta biraz daha ileri giderek sizin o gece, 'uçan sarayla semalarda oldugunuzu' söylediler. Muhalefetin 15 Temmuz konusundaki bu sulandirma, hafiflestirme söylemlerini nasil degerlendiriyorsunuz? sorusunu da söyle yanitladi:

"Bizim o gece geldigimiz uçak, 14 kisilik bir uçakti. Üstelik o gece F-16'lar bizim üzerimizden gidip geliyorlardi. Bunlar ise tanklarin arasindan Bakirköy Belediye Baskani'nin evine gitti. Orada da kahvesini yudumlarken, bir taraftan da ne zaman vurulacak diye herhalde bizi izliyordu. Derdi oydu. Ama kudret, kuvvet sahibi olan Allah'tir. Orada on binler bizi bekliyordu. Biz on binlerle bulustuk, on binlerle kucaklastik. On binlerle beraber üzerimizden geçen F-16'lar da oldu, helikopterler de oldu. Bunlari bir taraftan takip ettik. Bu isi yasayanlardan bir tanesi de Ümit Pasa'ydi, o zaman Birinci Ordu Komutani'ydi. Önce ona bir açiklama yaptirdik, ardindan da biz basin açiklamamizi yaptik. Biz oradaydik ve noktayi koyacagim zamana kadar biz Atatürk Havalimani'ndan ayrilmadik. Noktayi koyduk ve ertesi gün oradan o sekilde ayrildik.

Bunlarin hayatindan, bunlarin basindan geçmis böyle bir sey yok, olmamis zaten. Bunlarin sadece yalan üzerine kurulu bir hayatlari var, bir düzenleri var. Aksam bir baska yalan, sabah bir baska yalan… Hele bunlari konusan zatin zaten siyasette bir dünyasi yok. Biz tabii hayatimizi siyasetin içinde bu tür olaylarla yasayarak geçirdigimiz için böyle bir farkliligimiz var. Onun için de hayata bakisimiz çok çok farkli. Biz o gece de her zaman oldugu gibi sadece Rabb'imize güvendik."

Ankara'daki 15 Temmuz Müzesi'nin görülmesini tavsiye eden Erdogan, güzel bir eserin ortaya çiktigini söyledi. Erdogan, "Adeta o geceyi canlandiriyor. Sizi alip bes yil önceye götürüyor." dedi.

- "Cumhur Ittifaki'nin mutabakati olmadan bir karar açiklanmaz"

"Bir süre önce baslayan seçim yasalarina yönelik bir çalisma vardi. Son durum nedir? Baraj kaça düsecek? Ayni zamanda dar ve daraltilmis bölge tartismalari var. Bununla ilgili bir degerlendirmeniz olur mu?" sorusuna Erdogan, su yaniti verdi:

"Konuyla ilgili Genel Baskan Yardimcim Hayati Yazici Bey baskanliginda bir ekip bu çalismayi yapti. Bu konuyla ilgili olarak da ayni zamanda Cumhur Ittifaki olarak MHP ile de bir görüsme yürüyor. O görüsmelerden sonra da isi belli bir yere oturtacagiz. Dar bölge, daraltilmis bölge vesaire, bunlar hep o görüsmelerin ardindan gelebilecek seyler. Ama nihai olarak sunu söyleyeyim, Cumhur Ittifakinin mutabakati olmadan bizim tarafimizdan bir karar açiklanmaz. Ittifaki saglayip ondan sonra açiklamamizi insallah yapmis olacagiz.

- "Ekim ayindan itibaren Meclis'te bir çalisma yürütülecek"

"Medya ve sosyal medyada yer alan yalan haberlerle ilgili ciddi cezai müeyyide öngören bir yasa çalismaniz var mi?" sorusu üzerine Erdogan, su yaniti verdi:

"Büyük Millet Meclisi'miz sosyal medya ile alakali bir yasa geçirdi. Fakat bu yasanin devaminda özellikle yalan terörü hususunda bir adim daha atilmasi gerekiyor. Bu konuda da yaptigimiz bir çalisma var. Uluslararasi alanda özellikle bu yalan teröründe ne tür adimlar atiliyor, ne tür düzenlemeler, ne tür müeyyideler getiriliyor, karsilastirmali bir çalisma yaptik. Ekim ayindan itibaren bununla ilgili de Meclis'te bir çalisma yürütülecek. Fakat sorun bizim açimizdan çok daha can yakici. Çünkü bizdeki muhalefet partisi bu yalan terörünü siyasetinin tek malzemesi yapmis durumda. Dolayisiyla bizdeki durum çok daha ciddi ve demokrasimiz adina çok daha büyük bir tehdit. Daha fazla katlanamayiz. Çünkü bu da bir terör. Onun için üzerine gitmemiz lazim."

(Bitti) Kaynak : AA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen AA ajansıdır.YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı