USD (Alış - Satış) : 8,54 - 8,56 EURO (Alış - Satış) : 10,09 - 10,11

Cumhurbaskani Erdogan, '20 Temmuz Baris Ve Özgürlük Bayrami' Töreninde Konustu Açiklamasi (2)

'Öncelikle Kibris Türkü'nün egemen esitligi ile esit statüsü teyit edilmelidir. Çözümün anahtari da budur. 'Iki devletli çözüm olmaz' demek Kibris Türk halkinin egemenligini, esitligini, bagimsizligini, devletini ve kazanimlarini görmezden gelmek demektir' 'Hiç kimse Kibris Türkü'nden müktesep haklarindan, kendi devletinden, esit statüsünden, egemenliginden vazgeçmesini, Rumlarin iradesi altinda azinlik olarak yasamayi, onlarin tahakkümüne girmeyi kabul etmesini beklemesin' 'Mülkiyet haklarina riayet edilerek yürütülen çalismalar isiginda artik Maras'ta herkesin yararina olacak yeni bir dönemin kapilari açilacaktir' '(Rum tarafinin sondaj açiklamasi) Kimin tek yanli faaliyetler gerçeklestirdiginin, kimin gerginligi artirdiginin muhakemesini uluslararasi toplumun vicdanina birakiyorum' 'Hiç kusura bakmasinlar degil 47, 147 yil da 247 yil da sürse, Kibris Türk halki bagimsizligindan ve özgürlügünden taviz vermeyecektir' '(Kibris meselesi) Ne disaridan verilen mesajlarin ne de içeriden yürütülen girisimlerin bizim nazarimizda bos teneke gürültüsünden öte bir kiymeti yoktur'

Siyaset / 20 Temmuz 2021 Salı 12:02
Cumhurbaskani Erdogan, '20 Temmuz Baris Ve Özgürlük Bayrami' Töreninde Konustu Açiklamasi (2)

Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, "Iki devletli çözüm olmaz" demenin, "Kibris Türk halkinin egemenligi, esitligi, bagimsizligi, devleti ve kazanimlarini görmezden gelmek" oldugunu belirterek, Kibris'ta çözümün anahtarinin Kibris Türkü'nün egemen esitligi ile esit statüsünün teyit edilmesinden geçtigini bildirdi.

Cumhurbaskani Erdogan, Dr. Fazil Küçük Bulvari'nda düzenlenen "20 Temmuz Baris ve Özgürlük Bayrami" töreninde konustu.

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaskani Ersin Tatar'in Cenevre'de çözüm odakli gerçekçi bir öneri sundugunu belirten Erdogan, bu gerçekçi ve yenilikçi teklife desteklerinin tam oldugunu, bunu her platformda ifade ettiklerini vurguladi.

Kibris ile ilgili yeni bir müzakere sürecinin ancak 2 devlet arasinda yürütülebilecegini dile getiren Erdogan, "Bunun için de öncelikle Kibris Türkü'nün egemen esitligi ile esit statüsü teyit edilmelidir. Çözümün anahtari da budur. 'Iki devletli çözüm olmaz' demek Kibris Türk halkinin egemenligini, esitligini, bagimsizligini, devletini ve kazanimlarini görmezden gelmek demektir. Hiç kimse Kibris Türkü'nden, müktesep haklarindan, kendi devletinden, esit statüsünden, egemenliginden vazgeçmesini, Rumlarin iradesi altinda azinlik olarak yasamayi, onlarin tahakkümüne girmeyi kabul etmesini beklemesin. Kibris'ta, diniyle, diliyle, kültürüyle farkli, esit statüde 2 halk ve 2 devletin bulundugu kabul edilmeden müzakerelerde ilerleme saglanamaz. Bu gerçekleri esas alan bir çözüme ulasilmasi artik tercihten öte, altini çiziyorum, zorunluluktur." degerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve KKTC olarak izledikleri politikanin tam bir siyasi kararlilik ifadesi olduguna dikkati çeken Cumhurbaskani Erdogan, bu sayede yerinde ve etkin adimlarla Kibris meselesindeki oyunlar ve ezberlerin bozuldugunu söyledi.

- "Maras'ta hayat yeniden baslayacaktir"

Rum tarafinin tüm karsi propagandasina ragmen Cumhurbaskani Tatar ve KKTC Hükümeti'ni Maras konusunda ortaya koyduklari azimli durus için tebrik eden Erdogan, "Cumhurbaskani Sayin Tatar'in az önce bizlerle paylastigi kararla Maras'ta hayat yeniden baslayacaktir. Mülkiyet haklarina riayet edilerek yürütülen bu çalismalar isiginda artik Maras'ta herkesin yararina olacak yeni bir dönemin kapilari açilacaktir. Açilimin öncelikle Kapali Maras'in yüzde 3 buçuguna tekabül eden pilot bölgede baslayacak olmasi Kibris Türk makamlarinin bu konuya ne kadar hassas yaklastigini ortaya koyuyor." dedi.

Yillardir atil durumda kalan bu bölgenin çözümsüzlügün degil, Kibris Adasi'nin huzurlu ve müreffeh geleceginin sembolü olacagini dile getiren Erdogan, "Atilan bu adimlarla Maras'ta yeni magduriyetler olusturulmayacak, bilakis mevcut magduriyetler giderilecektir. Bizim kimsenin topraginda, hakkinda, mülkünde gözümüz yoktur. Kimse de bizim ve Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin hakkina el uzatamaz." diye konustu.

Dogu Akdeniz'de hem kendi hak ve çikarlarini hem de Kibris Türkü'nün hak ve çikarlarini korumakta kararli olduklarina isaret eden Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Arzumuz bölgenin huzur, baris, istikrar, is birligi ve refahla anilmasidir. Bu dogrultuda yapici öneriler sunuyor, firsatlari birlikte degerlendirme tekliflerinde bulunuyoruz. Ilgili tüm taraflarin yer alacagi Dogu Akdeniz Konferansi önerimiz, bu yöndeki irademizin tezahürlerinden biridir. Hidrokarbon kaynaklarinin adilane paylasimina dair Kibris Türk tarafinin is birligi önerisi gibi bu teklif de hala masadadir ancak Kibris Türkü'nün tüm is birligi çagrilarina kulak tikayan Rum tarafi sonbaharda sondaj çalismalarina yeniden baslayacagini duyurdu. Kimin tek yanli faaliyetler gerçeklestirdiginin, kimin gerginligi artirdiginin muhakemesini uluslararasi toplumun vicdanina birakiyorum. Türkiye ve Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti olarak biz haklarimizi korumak adina ne yapilmasi gerekiyorsa onu yapacagiz. Ülkelerimizi tek tarafli kararlarla yolundan çevirebileceklerini sananlara diplomasi ve ekonomi basta olmak üzere her alanda gerçekleri göstermek boynumuzun borcudur."

- "Birlik ve beraberligimiz en büyük gücümüzdür"

Erdogan, içeride ve disarida bugünkü ziyaretlerinden rahatsizlik duyanlar oldugunu bildiklerini belirterek, "Bu çevreler, ilk günden itibaren ziyaretimizi ve su tarihi bayram sevincimizi gölgelemek için ellerinden geleni yaptilar. Nitekim bizim bu ziyaretimiz üzerine, hemen az önce ifade ettigim gibi Amerika'da bir kesim, Rumlarla iliskileri güçlendirmek bahanesiyle harekete geçti. Aralarinda tescilli Türkiye düsmanlarinin oldugu bazi isimler, güya Türkiye'nin saldirganligina karsi Rumlara ve Yunanlilara desteklerini ifade etmek üzere bir konferans düzenlemistir." ifadelerini kullandi.

Kibris Baris Harekati'nin 47 yildir hala hazmedilemediginin anlasildigini ifade eden Erdogan, sunlari kaydetti:

"Hiç kusura bakmasinlar degil 47, 147 yil da 247 yil da sürse, Kibris Türk halki bagimsizligindan ve özgürlügünden taviz vermeyecektir. Hatta onlara bir an önce Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'ne gelerek, hem buradaki devleti tanimalari hem de bu güzel cografyanin güzelliklerinden istifade etmeleri çagrisinda bulunuyorum. Bunun disinda ne disaridan verilen mesajlarin ne de içeriden yürütülen girisimlerin bizim nazarimizda bos teneke gürültüsünden öte bir kiymeti yoktur. Türkiye ile Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin kardesligini örselemeye, dayanismasini zayiflatmaya kimsenin gücü yetmez. Bizim muhabbetimiz çikar hesaplari üzerine kurulu degildir. Bizim kardesligimizin hamuru, sehitlerimizin kanlariyla, gazilerimizin fedakarliklariyla, halklarimizin gayretleriyle yogrulmustur. Birlik ve beraberligimiz en büyük gücümüzdür."

Erdogan, Kibris'ta çözümün, barisin ve istikrarin temelinde Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin siyasi, ekonomik ve sosyal bakimdan daha da güçlenmesi, Kibris Türk halkinin refah seviyesinin ilerletilmesinin yattigini dile getirerek, bu hedefe ulasmada tam bir seferberlik anlayisiyla çalistiklarina dikkati çekti.

Bugüne kadar el birligiyle yürüttükleri çabalari, bundan sonra da sürdürerek, büyük çapli projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurgulayan Erdogan, Mayis'ta anavatanin suyunu KKTC'nin bereketli topraklariyla bulusturacak Sulama Iletim Tüneli'nin açilisini yaptiklarini hatirlatti.

- "Ne gerekiyorsa kararlilikla hayata geçirecegiz"

Farkli alanlarda Kibris Türk'ünün hayatina dokunan projelerin açilisini da gerçeklestireceklerine vurgu yapan Erdogan, "Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin kalkinmasi, sürdürülebilir bir ekonomik yapiya kavusturulmasi için ne gerekiyorsa kararlilikla hayata geçirecegiz. Gizli, açik tüm baski, kisitlama ve ambargolara ragmen Kibris Türk halkinin özgüvenini sürekli artirarak, daha müreffeh yarinlara ulasacagina inaniyorum. Bütün zorluklar, unutmayin, geçici, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti ise kalicidir." diye konustu.

Mücahitler ve Mehmetçiklerin, bu topraklarda Kibris Türk halkinin gelecegi için sehit olduklarini animsatan Erdogan, konusmasina söyle devam etti:

"Onlarin biraktigi emaneti koruma sorumlulugu hepimize düsüyor. Bu devlet, bu güzel ülke yeni nesillerle daha da güçlenecek, Dogu Akdeniz'de barisin sembolü olacaktir. Baris Harekati'nda Kibris Türkü'nün özgürlügü, egemenligi ugruna canlarini feda eden sehitlerimizi bir kez daha rahmetle, gazilerimizi de sükranla aniyorum. Bu anlamli günde Gazi Mustafa Kemal basta olmak üzere Istiklal Savasi'mizin kahramanlarini da rahmet ve minnetle yad ediyorum. Daha nice bayramlari ve yil dönümlerini birlikte kutlamayi Rabb'imden niyaz ediyorum. 20 Temmuz Baris ve Özgürlük Bayrami'miz kutlu olsun, Kurban Bayrami'miz mübarek olsun."

- Törenden notlar

Erdogan'a tören alanina gelisinde vatandaslar sevgi gösterisinde bulundu.

Saygi durusu ve Istiklal Marsi'nin okunmasiyla baslayan törende, Cumhurbaskani Erdogan ve KKTC Cumhurbaskani Tatar, tören birliklerini denetledi ve halki selamladi.

Tören, halk danslari gösterisi, Yavuz Çikarma Plaji'ndan getirilen bayraklarin KKTC Cumhurbaskani Ersin Tatar'a sunulmasi ve geçit töreniyle devam etti.

Erdogan ve Tatar, Türkiye ve KKTC bayraklari ile fotograf çektirdi.

Törene, Cumhurbaskani Erdogan'in esi Emine Erdogan, Cumhurbaskani Tatar'in esi Sibel Tatar, TBMM Baskani Mustafa Sentop, MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Baskanvekili Binali Yildirim, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakani Derya Yanik, Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakani Mehmet Muharrem Kasapoglu, Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Genelkurmay Baskani Orgeneral Yasar Güler, kuvvet komutanlari, Cumhurbaskanligi Iletisim Baskani Fahrettin Altun, Cumhurbaskanligi Sözcüsü Ibrahim Kalin, BBP Genel Baskani Mustafa Destici, DSP Genel Baskani Önder Aksakal, Saadet Partisi Yüksek Istisare Kurulu Baskani Oguzhan Asiltürk, Yeniden Refah Partisi Genel Baskani Fatih Erbakan da katildi.

Törende, KKTC Cumhuriyet Meclisi Baskani Önder Sennaroglu, Basbakan Ersan Saner, Basbakan Yardimcisi, Ekonomi ve Enerji Bakani Erhan Arikli, bakanlar, milletvekilleri, KKTC'nin 3'üncü Cumhurbaskani Dervis Eroglu, Türkiye'nin Lefkosa Büyükelçisi Ali Murat Basçeri, Kibris Türk Baris Kuvvetleri Komutani Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutani Tümgeneral Zorlu Topaloglu, gaziler ve vatandaslar da yer aldi.

(Bitti) Kaynak : AA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen AA ajansıdır.YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı