Pastirma Ve Sucuk Bu Sene Zamli Yapilacak

Pastirma ve sucugu ile ünlü Kayseri’de Kurban Bayrami öncesinde baharat fiyatlari artti. Baharatçi Kaya Eldek, “Baharat fiyatlarinda bu sene yüzde 10’luk bir artis var” dedi.

Pastirma Ve Sucuk Bu Sene Zamli Yapilacak
Kayseri’de her sene yapilan ev yapimi sucuk ve pastirmada kullanilan baharatlara bayram öncesinde zam geldi. Bütün ürünlerde oldugu gibi baharat fiyatlarina da küçük miktarda da olsa zam geldigini söyleyen baharatçi Kenan Eldek, evlerde senede bir kez yapilan sucukta kullanilacak malzemelerin kaliteli ve güvenilir yerlerden temin edilmesi gerektigini söyledi.

Eldek, “Ürünlerimizin fiyatlarinda geçen seneye oranla yüzde 10’luk bir artis var. Her seyde oldugu gibi bizde de ufak bir artis mevcut. Biberin kalitesine göre ürün fiyatlari degisiyor. 10 kilogram bir sucuk malzemesinin fiyati 40 TL ile 55 TL arasinda degisiyor. Bagirsaklarin da metresi 1 TL’den 2,5 TL’ye kadar çikabiliyor. Biz tabii ki her zaman müsterilerimize en iyisini öneririz. Çünkü etimiz kiymetli, kurban senede bir kere yapiliyor. Bu sucugu da senede bir kere yapiyoruz. Senede bir kez yaptigimiz sucugu da agiz tadi ile yememiz gerekiyor. Havalar çok sicak. Dolayisiyla sucugumuzu çok güzel yerlerde kurutmamiz lazim. Serin, gölge ve günes görmeyen yerlerde kurutmamiz lazim. Müsterilerimizden de tek ricamiz en kaliteli, begendikleri ve güvendikleri baharatçilardan baharat almalari. Biz kurbani Islam alemi olarak senede bir defa yapiyoruz. Bunun da degerli ve kiymetli olmasi gerekiyor. Bir baharat 5 TL ile ucuz olmaz, 5 TL ile de pahali olmaz. Sucuga giren malzemelerimizin fiyatlari ise tatli biberimiz 40-60 TL arasi, aci biberimiz 50-60 arasi, kimyonumuz 60 TL, soyulmus sarimsak 20 TL, karisik baharatimiz 70 TL ve tuza da herhangi bir ücret almiyoruz” dedi.

Eldek, yapilacak sucugun miktarina göre alinacak malzemelerin de iyi ayarlanmasi gerektigini söyleyerek, “10 kilogramlik orta acili sucuk baharatinin tarifi; 500 gram tatli Nazilli biberi, 200 gram aci Maras biberi, 100 gram kimyon, 100 gram 7 türlü karisik baharat ve 180 gram tuz konmasi gerekiyor. Vatandaslarimiz bu tarife göre kendileri ayarlayarak düsük ya da fazla miktarda baharat ayarlayabilirler. Bu saymis oldugumuz tarif toplamda 45 TL’den basliyor, 55 TL’ye kadar çikabiliyor. 10 kilogramlik sucugun bagirsagi için de 1. sinif alirlarsa 50 TL, en alt siniftan alirlar ise 20 TL’ye kadar düsüyor” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.