USD (Alış - Satış) : 8,51 - 8,53 EURO (Alış - Satış) : 10,05 - 10,07

Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu Toplanti Özeti Yayimlandi Açiklamasi

'Enflasyonun kisa dönemde, basta emtia fiyatlari ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çesitli unsurlarin etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir. Enflasyonda kisa vadede görülebilecek oynakliklarin ana egilime yansimalari para politikasi durusu açisindan yakindan izlenecektir' 'Normallesme adimlariyla hizmetler ve sanayi faaliyeti arasindaki ayrisma kapanmaya baslamistir. Diger taraftan son dönemde bazi virüs varyantlarinin tekrar vaka artislarina yol açmasi salgin hastaligin seyrine iliskin belirsizlikleri canli tutmaktadir' 'Kurul, bireysel kredilerin daha ilimli bir büyüme sergilemesinin, enflasyon görünümü ve dis denge üzerindeki riskleri sinirlamak için önemli olduguna dair yaptigi vurguyu korumustur. Bu çerçevede, kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açisindan yakindan takip edilmektedir'

Ekonomi / 19 Temmuz 2021 Pazartesi 15:01
Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu Toplanti Özeti Yayimlandi Açiklamasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB) Para Politikasi Kurulu (PPK) Toplanti Özeti'nde, enflasyonun kisa dönemde arz ve talep yönlü çesitli unsurlarin etkisiyle oynak bir seyir izlemesinin beklendigi aktarilarak, "Enflasyonda kisa vadede görülebilecek oynakliklarin ana egilime yansimalari para politikasi durusu açisindan yakindan izlenecektir." ifadeleri kullanildi.

PPK'nin 14 Temmuz'da gerçeklestirdigi toplantiya iliskin yayimlanan özette, haziranda tüketici fiyatlarinin yüzde 1,94 arttigi, yillik enflasyonun yüzde 17,53'e yükseldigi hatirlatildi.

Yillik enflasyonun gida ve temel mal gruplarinda artarken, enerji ve hizmet gruplarinda geriledigi aktarilan özette, faaliyeti kesintiye ugramis olan bazi sektörlerde normallesme adimlariyla fiyat artislarinin gözlendigi vurgulandi.

Özette, bu görünüm altinda B ve C göstergelerinin yillik enflasyonlari ve egilimlerinin yükseldigine isaret edilerek, "Piyasa Katilimcilari Anketi'nden elde edilen enflasyon beklentileri temmuz ayinda yukari yönlü güncellenmistir. Cari yil sonu enflasyon beklentisi 1,18 puan artisla yüzde 15,64'e, gelecek 12 aya iliskin enflasyon beklentisi 0,50 puan artisla yüzde 12,62'ye, gelecek 24 ay beklentisi ise 0,27 puan artisla yüzde 10,43'e yükselmistir." ifadelerine yer verildi.

Gelismis ülkeler basta olmak üzere dünya genelinde asilamanin hizlanmasinin küresel ekonomide toparlanma sürecini destekledigi belirtilen özette, sunlar kaydedildi:

"Normallesme adimlari ile hizmetler ve sanayi faaliyeti arasindaki ayrisma kapanmaya baslamistir. Bununla birlikte asilama programlarinda ilerleme kaydeden ekonomiler kisitlamalari hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilemektedir. Diger taraftan son dönemde bazi virüs varyantlarinin tekrar vaka artislarina yol açmasi salgin hastaligin seyrine iliskin belirsizlikleri canli tutmaktadir. Küresel talepteki hizli toparlanma, emtia fiyatlarindaki artis egilimi, bazi sektörlerdeki arz kisitlari ve tasimacilik maliyetlerindeki artis uluslararasi ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarinin yükselmesine yol açmaktadir. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararasi finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadir. Bir önceki PPK döneminden bugüne, bazi gelismis ülkelerde aylik ve yillik enflasyon beklentilerin üzerinde artmistir."

- "Bireysel kredilerin daha ilimli bir büyüme sergilemesi önemli"

Özette, politika faizlerinin tarihsel ortalamalarin oldukça altinda seyrettigi, gelismekte olan ülkelerde normallesme sürecinin basladigi ve bazi merkez bankalarinin faiz artirimina gittigi belirtildi.

Bu görünümün bir önceki PPK dönemine göre küresel finansal kosullarda artan belirsizliklere ve bir miktar sikilasmaya isaret ettigi aktarilan özette, "Küresel risk istahindaki dalgali seyir ve uzun vadeli tahvil faizlerinin seyrine iliskin belirsizlikler küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadir. Kurul, küresel enflasyon baskilarinin para politikalarinda ve dolayisiyla küresel finansal piyasalarda veri duyarliligini artirdigi ve buna bagli oynakliklarin görülebilecegi yönündeki görüsünü korumustur." ifadeleri kullanildi.

Özette, gelismekte olan ülkelere portföy girislerinin bu PPK döneminde azalarak da olsa borçlanma senedi kaynakli sürdügü belirtilerek, gelismis ülkelerde uzun vadeli tahvil faizlerindeki oynakligin ve küresel finansal kosullarin seyrinin, gelismekte olan ülkelere yönelen portföy akimlarina iliskin riskleri canli tuttugu vurgulandi.

Üretici fiyatlarinin, döviz kuru gelismelerinin yani sira uluslararasi emtia fiyatlari ve tedarik zincirlerindeki sorunlara bagli olarak, haziran ayinda da yükseldigi animsatilan özette, su degerlendirmelerde bulunuldu:

"Üretici fiyatlarindaki yükselis ve bu yükselislerin tüketici fiyatlari üzerinde yarattigi baskinin, gelismis ülkeler dahil olmak üzere, küresel ölçekte belirginlestigi izlenmektedir. Diger yandan, enerji disi emtia fiyatlarindaki artis egiliminin Haziran ayindan itibaren sinirli da olsa yerini gerilemeye biraktigi gözlenmektedir. Ticari krediler ilimli bir seyir izlemektedir. Son dönemde açilma ve ertelenmis talebe bagli olarak artis gösteren bireysel kredi kullaniminda ise, alinan makroihtiyati tedbirlerin etkileri izlenecektir. Kurul, bireysel kredilerin daha ilimli bir büyüme sergilemesinin, enflasyon görünümü ve dis denge üzerindeki riskleri sinirlamak için önemli olduguna dair yaptigi vurguyu korumustur. Bu çerçevede, kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açisindan yakindan takip edilmektedir."

- "Kurul, cari islemler dengesindeki seyrin önemine yaptigi vurguyu korudu"

PPK Özeti'nde, yurt içi iktisadi faaliyetin güçlü seyrettigi belirtilerek, ikinci çeyrekte salgin kisitlamalarina ve finansal kosullardaki sikilasmaya bagli olarak iç talebin bir miktar ivme kaybettigi, dis talebin ise gücünü korudugu bildirildi.

Sanayi üretiminin nisan-mayis aylari ortalamasi itibariyla bir önceki çeyrege göre yüzde 0,4 arttigi animsatilan özette, "Sanayi ciro endeksleri, söz konusu ivme kaybinin, salgin tedbirlerine de bagli olarak yurt içi talep kaynakli olduguna dis talebin ise sanayi üretimini destekledigine isaret etmektedir. Bu dönemde perakende satis hacmi de kisitlamalar kaynakli düsüs kaydetmistir." denildi.

Özette, yüksek frekansli verilerin iktisadi faaliyetin tekrar güçlendigine isaret ettigi, kartla yapilan harcamalara iliskin haftalik verilere göre kisitlamalardan daha çok etkilenen hizmet sektörleri ile perakende ticarete konu olan kalemlerde artis oranlarinin daha yüksek gerçeklestigi aktarildi.

Asilamanin toplumun geneline yayilarak hizlanmasinin, salgindan olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasina ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bilesimle sürdürülmesine olanak tanidigi aktarilan özette, kisitlamalarin iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin isgücü piyasasina da yansidigi, yüksek frekansli verilerin ise kisitlamalarin gevsetilmesiyle is imkanlarinda hizli bir toparlanmaya isaret ettigi bildirildi.

Özette, gelecek dönemde hizmetler sektöründe istihdam artislarinin görülebilecegine isaret edilerek, su degerlendirmelere yer verildi:

"Ancak isgücüne katilim oranlarindaki artisin istihdam artislarinin issizlik oranlarina yansimasini sinirlayabilecektir. Olumlu dis talep kosullari ve uygulanmakta olan siki para politikasi cari islemler dengesini pozitif etkilemektedir. Cari islemler dengesi Mayis ayinda 3,1 milyar dolar açik vermis ve yillik açik önceki aya göre 0,9 milyar dolar azalarak 31,9 milyar dolar olmustur. Haziran ayi geçici dis ticaret verilerine göre mevsimsellikten arindirilmis olarak altin hariç ihracat ve ithalat aylik bazda artis kaydetmistir. Emtia fiyatlarindaki yükselise karsin ihracattaki güçlü artis egilimi ve asilamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandirmasiyla yilin geri kalaninda cari islemler hesabinin fazla vermesi beklenmektedir. Kurul, iktisadi faaliyetteki toparlanmanin sürekliligi ve finansal istikrar açisindan cari islemler dengesindeki seyrin önemine yaptigi vurguyu korumustur."

- "Enflasyonun kisa dönemde oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir"

Özette, para politikasi durusunun enflasyon görünümüne yönelik yukari yönlü riskler dikkate alinarak, temkinli bir yaklasimla enflasyonun kalici olarak düsürülmesi ve fiyat istikrari hedefine ulasilmasi odaginda belirlenecegi vurgulandi.

Bu dogrultuda politika durusunun, enflasyon gelismeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alinarak dezenflasyon sürecini en kisa sürede tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulasincaya kadar bunun sürekliligini saglayacak bir sikilik düzeyinde belirlenmeye devam edilecegi aktarilan özette, su ifadelere yer verildi:

"Son dönemde ithalat fiyatlari ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artislarin yani sira, talep kosullari, bazi sektörlerdeki arz kisitlari, açilmanin etkisiyle yaz aylarinda enflasyonda görülebilecek oynakliklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranislari ve enflasyon görünümü üzerinde risk olusturmaya devam etmektedir. Diger taraftan, parasal sikilastirmanin krediler ve iç talep üzerindeki yavaslatici etkileri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alinarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasindaki belirgin düsüs saglanana kadar para politikasindaki mevcut siki durus kararlilikla sürdürülecektir. Bu dogrultuda Kurul, politika faizinin yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasina karar vermistir. Enflasyonun kisa dönemde, basta emtia fiyatlari ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çesitli unsurlarin etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir. Enflasyonda kisa vadede görülebilecek oynakliklarin ana egilime yansimalari para politikasi durusu açisindan yakindan izlenecektir. Siki parasal durus; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranislari ve finansal piyasa gelismeleri baglaminda dissal ve geçici oynakliklara karsi önemli bir tampon islevi görecektir."

Özette, TCMB'nin fiyat istikrari temel amaci dogrultusunda elindeki tüm araçlari kararlilikla kullanacagi, enflasyonda kalici düsüse isaret eden güçlü göstergeler olusana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulasincaya kadar, politika faizinin güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek sekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde olusturulmaya devam edilecegi bildirildi.

PPK Özeti'nde, fiyatlar genel düzeyinde saglanacak istikrarin ülke risk primlerindeki düsüs, ters para ikamesinin baslamasi, döviz rezervlerinin artis egilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalici olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrari ve finansal istikrari olumlu etkileyecegi kaydedildi.

Böylelikle, yatirim, üretim ve istihdam artisinin saglikli ve sürdürülebilir bir sekilde devami için uygun zeminin olusacagi vurgulanan özette, "Kredi piyasasi ve iktisadi faaliyete iliskin göstergelerin yani sira döviz kuru oynakligi ve ithalat fiyatlarindaki gelismeler dogrultusunda enflasyon üzerindeki talep ve maliyet yönlü etkiler önemini korumaktadir. Uygulanmakta olan siki para politikasi, krediler ve iç talebi sinirlayarak bir yandan talep yönlü unsurlari kontrol altina alirken, diger yandan da cari islemler dengesindeki iyilesmeyi desteklemektedir. Bununla birlikte, gelismis ülkelerdeki para politikasi ile küresel risk istahina iliskin görünüm, gelismekte olan ülkelere yönelik portföy akimlari üzerindeki riskleri canli tutmaktadir. Kurul, para politikasinda fiyat istikrari hedefi dogrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten bir yaklasim sergilemeyi sürdürecektir." degerlendirmelerinde bulunuldu.

Özette, kurulun fiyat istikrarinin saglanmasi için, güçlü bir politika koordinasyonuyla tüm paydaslari içeren bütüncül bir makro politika bilesimine ihtiyaç bulundugu degerlendirmesini yineledigi, kararlarin seffaf, öngörülebilir ve veri odakli bir çerçevede alinmaya devam edilecegi belirtildi. Kaynak : AA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen AA ajansıdır.YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı