KKTC Cumhurbaskani Tatar, Toroslar'da Kibris Baris Harekati'nin 47'Nci Yil Dönümü Kutlama Programinda Konustu Açiklamasi

'(Kibris Baris Harekati) Rumlarin yaptigi büyük hata sonrasi Mehmetçigin adaya çikmasiyla Kibris Türkleri bagimsizligina ve özgürlügüne kavusmus oldu' 'Gelecegimiz için bagimsizligimiza, özgülügümüze ve her zaman yanimizda olan Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkina gönülden bagliyiz'.

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaskani Ersin Tatar, Kibris Baris Harekati'nin, Kibrisli Türkler için dönüm noktasi oldugunu belirterek, "Rumlarin yaptigi büyük hata sonrasi Mehmetçigin adaya çikmasiyla Kibris Türkleri bagimsizligina ve özgürlügüne kavusmus oldu." dedi.

Tatar, Kibris Baris Harekati'nin 47'nci yil dönümü dolayisiyla İçel'in Toroslar Belediyesince, Rauf Raif Denktas Parki ve Açik Hava Müzesi'nde düzenlenen kutlama programinda yaptigi konusmada, 2 gündür çesitli ziyaret ve temaslarda bulundugu kentte büyük bir ilgiyle karsilastigini söyledi.

Kibris'ta, Türkiye sevgisiyle büyüdüklerini anlatan Tatar, sözlerini söyle sürdürdü:

"1960'li yillarda Kibris'ta büyük bir mücadele vardi. Rumlarin 1950'li yillarda baslayan Kibris'i Yunanistan'a baglama hayalleri ve Kibris Türk halkina yönelik siddet, soykirim, zulüm, baski, yakaladiklarini katledip sehit etmeleri, digerlerini korkudan adadan kaçirtmalari nedeniyle çok sayida insanimiz göç etmek zorunda kaldi. Kibris Türklerin bir kismi Türkiye'ye, Ingiltere'ye, Avustralya'ya, Kanada'ya kadar dünya genelinde tekrar yasam kurmus ama hep gönülleri Kibris'ta olmustur. 1960'li yillarda EOKA teröristleri ve çeteleriyle mücadele eden Kibrisli Türkler, her zaman yanlarinda Türkiye'yi bulmuslardir."

Tatar, Yunanistan'daki cuntanin, Kibris'taki is birlikçileriyle 15 Temmuz 1974'te darbe yapip bir gecede Kibris'i Yunanistan'a baglama hayallerine, Türkiye'nin 20 Temmuz 1974'te baslattigi Kibris Baris Harekat ile "dur" dedigini vurguladi.

Harekatin Kibrisli Türkler için dönüm noktasi olduguna dikkati çeken Tatar, "Rumlarin yaptigi büyük hata sonrasi Mehmetçigin adaya çikmasiyla Kibris Türkleri bagimsizligina ve özgürlügüne kavusmus oldu. O günden bu güne Kibris'ta çok önemli gelismeler yasandi. Bir devletin kurulusu, anavatan Türkiye ile yapilan çok önemli icraat ve is birlikleri... KKTC'de basta turizm olmak üzere çesitli ekonomik alanlarda, üniversitelerimizle, tarimsal faaliyetlerimizle, sanayi bölgelerimizle, hizmetler sektörüyle artik bir devletin bekasi için ne gerekliyse yapiliyor." diye konustu.

- "Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkina gönülden bagliyiz"

Tatar, "Kibris meselesi"nin çözümüne iliskin degerlendirmelerde bulunarak, sunlari kaydetti:

"Bugün ekonomik bir takim rüsvetlerle 'Sizi Avrupa Birligi'ne alacagiz. Sizlere müreffeh bir gelecek verecegiz. Sizin isiniz bizimledir. Ne istiyorsunuz Türkiye'den?' diyenlere cevabimiz sudur; Biz, rüsvetle satin alinacak bir halk degiliz. Onurlu, haysiyetli bir halkiz. Gelecegimiz için bagimsizligimiza, özgürlügümüze ve her zaman yanimizda olan Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkina gönülden bagliyiz. Onlarla kader birligi yapmis ve gelecekte de hep birlikte olma ugruna her türlü cesareti gösterebilecek bir onurlu bir halkiz."

Kibrisli Türklerin hiçbir zaman bagimsizlik ve özgürlüklerinden vazgeçmeyeceginin altini çizen Tatar, Türkiye ile ayni milletin evlatlari olarak bir arada hareket edip is birligi içinde güçlenmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konusmalar ardindan mehteran ve Toroslar Belediyesi Halk Oyunlari Ekibi'nin gösterini izleyen Tatar'a, günün anisina çesitli hediyeler verildi.

- Yörük çadirina ziyaret

KKTC Cumhurbaskani Tatar, program sonrasinda, beraberindeki Vali Ihsan Su, MHP İçel milletvekilleri Baki Simsek ve Olcay Kilavuz, Toroslar Belediye Baskani Atsiz Afsin Yilmaz, KKTC'nin İçel Baskonsolosu Zalihe Mendeli ve ilçe protokolü ile park içinde açilan fotograf ve yöresel ürünler sergisini gezdi.

Parktaki Yörük çadirini da ziyaret eden Tatar, burada kadinlarin yaptigi yöresel yiyecek olan "sikma"dan yedi.

Kadinlarla bir süre sohbet ettikten sonra sacin basina geçen Tatar, kadinlarin açtigi yufkalari pisirdi.

Tatar, kentteki programlari kapsaminda, bir otelde düzenlenen etkinlikte de sehit aileleri ve gazilerle bir araya gelip basina kapali görüsme yapti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.