Güney Afrika Cumhurbaskani Ramaphosa, Ülkedeki Siddet Olaylarina Iliskin Ulusa Seslendi Açiklamasi

'Ülkemizi yok etmeye ve elde ettigimiz kazanimlari tersine çevirmeye çalisanlari hep birlikte yenecegiz' 'Bu eylemleri gerçeklestirenleri tutuklamaktan ve kovusturmaktan çekinmeyecegiz. Onlarin, hukukumuzun tüm gücüyle yüzlesmelerini saglayacagiz'

Güney Afrika Cumhurbaskani Cyril Ramaphosa, eski Cumhurbaskani Jacob Zuma'nin affedilmesi talebiyle 9 Temmuz'da baslayip yagma ve siddet olaylarina dönüsen protestolara iliskin ulusa seslenis konusmasi gerçeklestirdi.

Ramaphosa, vatandaslari yagma ve siddet karsisinda birlik olmaya davet ederek, "Ülkemizi yok etmeye ve elde ettigimiz kazanimlari tersine çevirmeye çalisanlari hep birlikte yenecegiz." dedi.

Ülkede firsatçi siddet eylemlerine tanik olundugunu dile getiren Ramaphosa, "Gördügümüz yikimi hakli çikarabilecek hiçbir sebep yoktur. Anayasamiz, herkesin kendini ifade etme hakkini garanti ediyor." ifadesini kullandi.

Cyril Ramaphosa, Güney Afrikalilarin, siddet olaylari nedeniyle tedirgin oldugunu belirterek, ülkenin bazi kesimlerinin demokrasi tarihinde daha önce nadiren görülen türden yagmalamalardan sersemlemis durumda oldugunu kaydetti.

Bu olaylarla ilgili su ana kadar 489 kisinin gözaltina alindigini bildiren Ramaphosa, bununla birlikte siddetin birçok bölgede devam etmekte oldugunu aktardi.

Ramaphosa, yagmalamalar ve siddet olaylari neticesinde gida, saglik ve üretim tedarik zincirlerinin zarar gördügüne deginerek, ülkenin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele programinin da aksadigini belirtti.

Daha fazla can kaybinin önüne geçmenin ve ekonomik altyapiyi korumanin hayati önem tasidigini vurgulayan Ramaphosa, "Bu nedenle, düzeni yeniden saglamak için mevcut tüm kaynaklarimizi seferber ediyoruz." diye konustu.

- Ordu, olaylarin bastirilmasinda güvenlik kuvvetlerine yardim edecek

Cumhurbaskani Ramaphosa, baskomutan rütbesiyle Ulusal Savunma Kuvvetlerini, polis teskilatinin operasyonlarini desteklemek için görevlendirdigini açikladi.

Çatismalarin yogunlastigi noktalarda güvenlik ve istihbarat çalismalarina odaklanildigini ifade eden Ramaphosa, siddete karistigi iddia edilen süphelilerin kovusturulmasina öncelik vereceklerini belirtti.

Ramaphosa, baskanligini yaptigi Milli Güvenlik Kurulu'nun, istikrari yeniden saglamak için gerekli tüm önlemleri koordine etmek üzere günde iki kez toplanacagini duyurdu.

Ülkedeki herkesi siddet olaylarina karsi korumak üzere hareket geçildigini vurgulayan Ramaphosa, "Bu eylemleri gerçeklestirenleri tutuklamaktan ve kovusturmaktan çekinmeyecegiz. Onlarin, hukukumuzun tüm gücüyle yüzlesmelerini saglayacagiz." dedi.

Cyril Ramaphosa, hükümet olarak barisin yeniden tesisi için dini liderler, sendikalar, isletmeler, siyasi partiler ve STK'lerle bir araya geldiklerini ifade etti.

Güney Afrika'nin bir iyilesme ve ilerleme yolunda oldugunu belirten Ramaphosa, "Baris ve yenilenme yolunu seçelim. Dik duralim ve daha güçlü çikalim. Ülkemizi istikrarsizlastirmaya, elde ettigimiz kazanimlari tersine çevirmeye çalisanlari birlikte yenelim." degerlendirmesinde bulundu.

- Kwazulu-Natal ve Gauteng'deki olaylar

Zuma'nin affedilmesi talebiyle 9 Temmuz'da baslayan protestolar, kisa sürede siddet olaylari içeren ayaklanmalara dönüstü.

Kwazulu-Natal eyaletinin Durban ve Pietermaritzburg kentleri ile Gauteng eyaletinin Johannesburg kentinde, çok sayida magaza ve is yeri yagmalandi.

Yasanan yagma ve siddet olaylarinda su ana kadar en az 10 kisi hayatini kaybetti, 489 kisi gözaltina alindi.

- Jacob Zuma

Güney Afrika'yi 2009-2018 yillarinda yöneten Jacob Zuma'nin, devlet bütçesinden sahsi harcamalar yaptigi öne sürülmüstü.

Zuma'nin, 1999'da Güney Afrika ile Fransiz Thales firmasi arasindaki milyar dolarlik silah anlasmasinin imzalanmasi için rüsvet aldigi da iddia edilmisti.

Ilk kez 2005'te savcilar tarafindan yolsuzlukla suçlanan Zuma hakkindaki suçlamalar, yillar içinde düsürülmüstü.

Zuma, yolsuzluk iddialari nedeniyle partisinden gelen yogun baskilar sonucu 2018'de devlet baskanligindan istifa etmisti.

Hakkinda yolsuzluk, haraç, dolandiricilik, vergi kaçakçiligi ve kara para aklama dahil 16 ayri suçlamadan davalari devam eden Zuma, 29 Haziran'da Anayasa Mahkemesi tarafindan mahkemeye itaatsizlik suçundan 15 ay hapis cezasina çarptirilmisti.

Zuma, mahkemenin aldigi bu karara karsi dirense de 8 Temmuz'da Nkandla kentinde güvenlik güçlerine teslim olmustu.

79 yasindaki eski Cumhurbaskani, nakledildigi Estcourt Cezaevi'nde, Kovid-19 önlemleri kapsaminda 14 günlük karantinaya alinmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.