Hazreti Mevlana'yi Anma Törenleri Basliyor

Konya'da gerçeklestirilecek Hazreti Mevlana'nin 748. Vuslat Yil Dönümü Uluslararasi Anma Törenleri kapsaminda bir aydir provalarini yogunlastiran Türk Tasavvuf Müzigi Toplulugu üyesi 49 semazen ve müzisyen, icra edilecek sema ayini serifleri için son hazirliklarini tamamladi

ABDULLAH COSKUN - Konya'da, Hazreti Mevlana'nin 748. Vuslat Yil Dönümü Uluslararasi Anma Törenleri kapsaminda, Kültür ve Turizm Bakanligi Türk Tasavvuf Müzigi Toplulugu üyelerince icra edilecek sema ayin-i serifleri için son hazirliklar tamamlandi.

Ögretileri ile tüm dünyadan ilgi gören düsünce adami, mutasavvif Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, "Allah ile bulusmak ve aski kucaklayip bagrina basmak" ifadesiyle tanimladigi sema, görselligi ve estetigiyle izleyenlerde büyük etki uyandiriyor.

Mevlana'nin 748. Vuslat Yil Dönümü Uluslararasi Anma Törenleri kapsaminda, Kültür ve Turizm Bakanligi Türk Tasavvuf Müzigi Toplulugu üyelerince sergilenen sema törenleri, kente gelen yerli ve yabanci binlerce misafir tarafindan ilgiyle takip ediliyor.

Mevlana'nin "Fanilik içinde beka zevkini tatmak, Allah'in sirrina aracisiz ulasmak, Allah ile bulusmak ve aski kucaklayip bagrina basmak" ifadeleriyle tanimladigi sema, yüzlerce yildir Mevlevilik ile özdeslesmis bir dini ritüel olarak gerçeklestiriliyor.

Estetigi ve görselliginin yaninda apayri bir anlami olan semada, semazenler bedeniyle dönerken kalbi ve diliyle de Allah'i zikrediyor.

"Dügün gecesi, sevgililerin bulusma gecesi" anlamlarina gelen "Seb-i Arus" dolayisiyla farkli din ve kültürlerden binlerce insanin bir araya geldigi Konya'da, 7-17 Aralik tarihlerinde, Kültür ve Turizm Bakanligi Türk Tasavvuf Müzigi Toplulugu üyeleri, günün belli saatlerinde sema töreni gerçeklestirecek.

Ahmet Özhan'in ilahiler ve Mevlana'nin deyislerini okudugu törenlerde, semazenlerin özel kiyafetler ile sundugu sema ilgiyle takip ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanligi Türk Tasavvuf Müzigi Toplulugu üyesi semazenler, Konya Büyüksehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'ndeki salonda son provalarini yapti.

- "Iki haftadir her gün prova yapiyoruz"

Son hazirliklarla ilgili bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanligi Konya Türk Tasavvuf Müzigi Toplulugu Müdürü ve Postnisin Fahri Özçakil, AA muhabirine, yil içinde her cumartesi sema programi yaptiklarini söyledi.

Seb-i Arus için ayri bir hazirlik dönemleri oldugunu ifade eden Özçakil, "Misafir sanatçilarimizla beraber 49 kisilik sanatçi kadrosu var. Gönüllü destek veren ehil arkadaslarimizdan seçtigimiz semazenler disinda kadrolu 11 semazen, 25 müzisyenimiz var. Provalarimizi Mevlana Kültür Merkezi'nde yapiyoruz. Son bir ayda provalarimizi daha da yogunlastirdik. Özellikle iki haftadir her gün prova yapiyoruz. Provalarimiz tamamladik, törenlere haziriz." dedi.

Bu yilki törenler, 7 Aralik'ta Sems-i Tebrizi Türbesi ziyareti ve "Irfan Vakti" yürüyüsü ile baslayacak. Törenler, ayni gün Mevlana Müzesi'ndeki Gülbang Duasi ile devam edecek, aksam da sema ayin-i serifi icra edilecek.

Çok sayida yerli ve yabanci sanatçinin kisisel performanslari ve eserleriyle katilacagi Seb-i Arus Programi, 17 Aralik'ta düzenlenecek sema ayin-i serifi ile son bulacak.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI