Bakanligin Sagladigi Destek Sayesinde Çorum'da Kadin Kooperatifi Sayisi 14'E Yükseldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanliginin 2 milyon lira hibe destegi sagladigi "Güçlenen Kooperatifler Güçlenen Kadinlar Projesi" ile Çorum'da 7 olan kadin kooperatifi sayisi 14 ayda 14'e yükseldi.

Çorum Valiligi Avrupa Birligi Proje Ofisince kadinlarin emegini kooperatifler araciligiyla açiga çikarip ekonomik deger elde etmek amaciyla 2 milyon 443 bin lira bütçeli "Güçlenen Kooperatifler Güçlenen Kadinlar Projesi" hayata geçirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanliginin Sosyal Gelismeyi Destekleme Programi kapsaminda 2 milyon lira hibe destegi sagladigi proje bütçesinin kalan bölümü ise Il Özel Idaresinin yani sira merkez, Kargi ve Bogazkale köylere hizmet götürme birlikleri, Alaca ve Iskilip belediyeleri ile Mecitözü ve Sungurlu Kadin Girisim Üretim ve Isletme kooperatiflerince temin edildi.

Osmancik ve Bayat ilçeleri ile Hitit Günesi, Alaca, Yesilköy, Iskilip Yöresel Ürünler ve Puduhepa kadin girisimi üretim ve isletme kooperatiflerinin kurulmasiyla etki alani genisleyen projeye Il Ticaret Müdürlügünün yani sira Çorum Belediyesi, Alaca ve Mecitözü kaymakamliklari, Il Kültür ve Turizm Müdürlügü, Aile ve Sosyal Hizmetler Il Müdürlügü ile Damizlik Sigir Yetistiricileri Birligi destek verdi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, kentteki bir otelde projenin sonuçlarinin degerlendirilmesi amaciyla düzenlenen toplantida, proje sürecinde kentte 7 olan kadin kooperatifi sayisinin 14 ayda 14'e ulastigini söyledi.

Proje kapsaminda baslangiçtaki 7 kadin kooperatifinin üretim altyapisini güçlendirmek adina yatirimlar yapildigini, iki kooperatife de üretim tesisi kuruldugunu belirten Çiftçi, "Proje ile üretim kapasiteleri artirildi. Kooperatiflerimizin üretimden pazarlamaya geçis sürecinde ihtiyaç duydugu egitimler verildi. Dolayisiyla projenin ne kadar isabetli seçildigini ve uygulandigini görüyoruz. Proje, ruhuna uygun sekilde 22 kurumun destegiyle 14 ayda tamamlandi. Bütün kurumlar el ele verdi, is birligi, güç birligi yapti ve basari hikayesi yazdilar." dedi.

Çorum Belediye Baskani Halil Ibrahim Asgin da güçlü kadinin güçlü aile, güçlü toplum, güçlü millet anlamina geldigini vurguladi. Belediye olarak kadinlara ürettikleri ürünlerin satisinda destek olduklarini belirten Asgin, Çorum'da kadin kooperatiflerinin büyük bir basari hikayesiyle yeni bir baslangica hazirlandiklarini kaydetti.

AK Parti Çevre, Sehir ve Kültür Baskan Yardimcisi Lütfiye Ilksen Ceritoglu Kurt da kadinlarin istedikleri her seyi basarabilecek güce sahip olduklarini, kooperatifçiligin nasil yapilmasi gerektigini Çorum'da en güzel sekilde gösterdiklerini söyledi.

Toplantinin sonunda Vali Çiftçi, proje paydasi kadin kooperatiflerinin baskanlarina projeye katkilarindan ötürü tesekkür plaketi verdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.