Ödüllü Zabitaya Ev Vaadiyle Dolandiricilik Iddiasi

Adana’da belediyede zabita amiri olarak görev yaptigi sirada insaat isine giren Mehmet D.’nin ayni daireleri birden çok kisiye satarak ortadan kayboldugu öne sürüldü. Mehmet D.’nin 2013 yilinda da yolda buldugu parayi sahibine teslim etmesi nedeniyle dönemin Adana Büyüksehir Belediye Baskan Vekili tarafindan zabita amiri olarak ödüllendirildigi ögrenildi.

Ödüllü Zabitaya Ev Vaadiyle Dolandiricilik Iddiasi
Adana Büyüksehir Belediyesi Zabita Daire Baskanligi’nda görevli Mehmet D., esinin adina insaat firmasi kurarak kentte birçok daire yapip satti. 2018 yilina kadar iddiaya göre 52 daire yapip satan Mehmet D., ayni yil merkez Sariçam ilçesine bagli Orhangazi Mahallesi’nde müteahhitlige basladi.

Basta akrabalari ve arkadaslari olmak üzere birçok kisiden sözlesme karsiliginda para alan Mehmet D., apartmanlari yapmaya basladi.

Aradan 2 sene geçmesine ragmen insaatin halen tamamlanmamasi nedeniyle vatandaslar Mehmet D.’den süphelendi.

Ayni evi birden fazla kisiye satmis

Mehmet D.’yi arastirmaya baslayan vatandaslar, Adana Büyüksehir Belediyesi’nde görevli zabitanin görevinden uzaklastirildigini ögrendi. Kurduklari Whatsapp grubu üzerinde haberlesen magdur vatandaslar, sözlesmelerini gruptan paylastiginda Mehmet D.’nin ayni evi birden çok kisiye sattigini ögrendi.

Dolandiriciligin ortaya çikmasiyla beraber de Mehmet D. ortadan kayboldu. Vatandaslar bunun üzerine Adana Emniyet Müdürlügüne ve Cumhuriyet Savciligina giderek suç duyurusunda bulundu.

Orhangazi Mahallesi’ndeki insaat halindeki apartmanin önünde bulusan vatandaslar, 2 yil önce Mehmet D. isimli müteahhitten sözlesme karsiligi daire aldiklarini, ayni müteahhittin kentte birçok binasinin daha bulundugunu ve oralarda da ayni dolandiriciligin yapildigini öne sürdü.

“Ben zararimin faiziyle birlikte verilmesini istiyorum”

2020 yilinda Mehmet D.’ye 100 bin liranin üzerinde para verdigini belirten Selçuk Akdag, “Ben bu kisiyi 1997 yilindan bu yana taniyorum. Bana ‘Agabey insaat yapiyorum siz de girin’ dedi ve ben 2020 yilinin 4. ayinda 100 bin liranin üzerinde para vererek girdim. Sözlesme yapmamiza ragmen bana satacagi daireyi baskasina satti. 30-40 kisinin magdur oldugunu biliyoruz. Kentte birçok insaati var ve hepsi yarim. Tapularimizi baskalarina satmis. 2013 yilinda yolda bir para bulmus ve belediye de ödül vermis. Herkesi magdur etti. Ben zararimin faiziyle birlikte verilmesini istiyorum. Verirse davamdan vazgeçerim” diye konustu.“Bir zabita amirine bu olay yakismaz”

Arsa sahibi Kadir Bozkurt ise kendisinin de dolandirildigini söyleyerek, “2018 yilinda bizimle anlasti ve 20 ay süre istedi. 20 ay geçmesine ragmen bir kazma dahi vurmadi. Bu arada adam müsteri bulup topraktan satiyormus. Ben Mehmet D.’nin ortaya çikip herkesin zararini karsilamasini istiyorum. Bir zabita amirine bu olay yakismaz” dedi.“Kardesini, agabeyini de dolandirmis”

Mehmet D.’nin akrabasi oldugunu söyleyen Emine Çotluk ise zararinin 130 bin lira oldugunu belirterek, “Bu kisi benim esimin dayisinin oglu. Benim Yüregir ilçesinde evim vardi ve onu geldi satti. Buradan daire verecegini söyledi.

Ben kiraya çiktim, arabamiz gitti, üstüne de esime kredi çektirtti. Hiç ulasamiyoruz. Ailesinin hiçbir suçu yok. Ailesi de çok magdur, onlar da bizim gibi. Kardesini, agabeyini de dolandirmis” ifadelerini kullandi.

Ev hayaliyle çiktiklari yolda dolandirilan Ali ve Zeynep Basyigit çiftiyse Mehmet D.’ye sitem ederek paralarini geri istedi.

Öte yandan Mehmet D.’nin 2013 yilinda da yolda buldugu parayi sahibine teslim etmesi nedeniyle dönemin Adana Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Zihni Aldirmaz tarafindan zabita memurunun amir olarak ödüllendirildigi ögrenildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.