Anne Karninda Olusuyor, Yaslandikça Degisiyor

Adana Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Selçuk Sizmaz, göz sivisinin birçok göz hastaliginin olusmasinda rol oynayabildigini söyledi.

Anne Karninda Olusuyor, Yaslandikça Degisiyor
Prof. Dr. Sizmaz, göz küresinin içi Latince corpus vitreum (vitreus) olarak adlandirilan ve küre duvarinin iç yüzünü olusturan retina ile siki bir iliski halindeki, yumurta aki kivaminda bir madde tarafindan dolduruldugunu belirterek, “Bu madde, görme fizyolojisinde oynadigi rolün yani sira gözün bagisiklik sistemi ve retinanin beslenmesinde de önemli islevlere sahiptir. Yapisinin yüzde 98-99’u ise sudan olusur ancak içerdigi hyaluronik asit ve mukopolisakkarid gibi ara maddelerin varligi ile su gibi akiskan degildir ve jelimsi bir yapiya sahiptir. Ama vitreus pek çok göz hastaliginin meydana gelmesinde de rol alabiliyor. Tümörlerden dogumsal retinopatiye kadar pek çok hastaligin tedavisinde, vitreusa yönelik vitreoretinal cerrahiye basvuruluyor" dedi.Vitrereoretinal cerrahi nasil yapiliyor?

Göz cerrahisinde meydana gelen ilerlemelerin, geçmiste görme kaybina neden olan pek çok retina hastaliginin da cerrahi tedavisini mümkün kildigini ifade eden Prof. Dr. Sizmaz, "Bu yöntemle; gözün arka kisminda bulunan jel kivamindaki vitreus maddesi aliniyor ve retina tabakasindaki sorunlara cerrahi olarak müdahale edilebiliyor. Bu yöntemin temel prensibi; gözde lens ve retina gibi görsel islevi önemli yapilara zarar vermeden vitreus bosluguna ulasarak vitreusu cerrahi olarak uzaklastirmak ve retina üzerinde gerekli müdahaleleri özel aletlerin yardimiyla gerçeklestirmektir” diye konustu.Yasla birlikte degisime ugruyor

Anne karninda sentezlendikten sonra yasam boyu yenilenme özelligi bulunmayan vitreusta yasla birlikte birtakim degisiklikler meydan geldigini, ayrica bu maddenin pek çok retina hastaliginin olusumunda da rol oynayabildigine isaret eden Prof. Dr. Sizmaz, söyle devam etti:

“Bu hastaliklar artik cerrahi yöntemle tedavi edilebiliyor. Cerrahi için en az üç adet küçük kesi yapiliyor ve göz içine özel cerrahi aletler ile bu kesilerden giriliyor. Bu kesilerin genisligi 0,4 ile 0,6 mm arasinda degisiyor. Bu kadar küçük kesi mümkün oldugu için ameliyat sonunda kesi yerlerinin dikissiz kapatilabilmesi bile mümkün oluyor. Küçük kesili cerrahi sayesinde ameliyat sonrasi iyilesme ve günlük yasama dönüs de daha hizli oluyor.”

Ameliyat kesileri, yarim milimetreden bile küçük

Ameliyat sirasinda bu üç kesiden birinden göze sürekli sivi girisi saglanarak vitreusun uzaklastirilmasi sirasinda göz küresinin çökmesinin de önlendigini söyleyen Prof. Dr. Selçuk Sizmaz, "En son olarak da uzaklastirilmis olan vitreusun yerini bir sekilde alacak olan tampon maddeler uygulaniyor. Bu tampon maddeler dengeli tuz çözeltisi, hava, özel gazlar veya göz içi silikon yagi olabilir" dedi.

Ameliyat sonrasinda hastalara belirli süreler ile özel yatis pozisyonlari önerildigini, göz damlalari ile iyilesmenin hizlandirildigini kaydeden Prof. Dr. Selçuk Sizmaz, sunlari kaydetti:

“Ayni sekilde bu cerrahi tedavi, hastalar için de hem retina hastaliklarinin dogasi hem de cerrahinin mesakkatli yapisi nedeniyle zorlu bir süreci anlamina geliyor. Ameliyat karari verirken çok ayrintili bir degerlendirmeyi gerektiriyor. Vitreus sivisiyla ilgili olsa da her bir hastaligin birbirinden farkli olusumlari var. Dolayisiyla da cerrahi tedavileri de çok farkli özellikler tasiyor. Hastanin anatomik özelliklerinin ve tedavi sonrasi islevsel beklentilerinin ögrenilmesi diger önemli faktör. Bu nedenle hastalarin ameliyat öncesi, tüm tedavi süreci ile ilgili olarak tam olarak bilgilendirilmesi gerekiyor. Ayrica ameliyat sonrasi iyilesmenin uzun bir sürece yayilacagi ve birden fazla ameliyat gerekebilecegi konusunda verilecek bilgiler, hastanin bu süreci hem daha az kaygiyla yasamasini hem de uzmanla iyi bir isbirligi yaparak tedavi sürecinin daha basarili ilerlemesini sagliyor."

Prof. Dr. Selçuk Sizmaz, vitreoretinal cerrahi yöntemiyle tedavi edilen hastaliklari söyle siraladi:

"Ileri evre prematüre retinopatisi, dogumsal bazi retina hastaliklari, göz içi iltihabi durumlar (üveit), diyabete bagli gelisenler basta olmak üzere retina damar hastaliklari ve komplikasyonlari, göz içi kanamalar, retina dekolmani, göz travmalari, göz içi yabanci cisimler, bazi göz içi tümörleri, makulada zar olusumu veya makula deligi."

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.