Ulastirma Ve Altyapi Bakani Karaismailoglu Açiklamasi 'Istanbul'a 2 Yeni Metro Hatti Daha Kazandiriyoruz'

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, “Istanbul’a 2 yeni metro hatti daha kazandiriyoruz” dedi. Bakan Karaismailoglu ayrica uzun vadede demiryolu hat uzunlugunu 28 bin 590 kilometreye çikarmayi hedeflendiklerini de söyledi.

Ulastirma Ve Altyapi Bakani Karaismailoglu Açiklamasi 'Istanbul'a 2 Yeni Metro Hatti Daha Kazandiriyoruz'
Ulastirma ve Alt Yapi Bakani Adil Karaismailoglu, Büyükçekmece TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen “EURASIA RAIL Fuari” açilis programina katildi.

Programda bir konusma yapan Bakan Karaismailoglu, ekim ayinda düzenlenen 12’nci Ulastirma ve Haberlesme Surasi ile ilgili açiklamalarda bulundu. Karaismailoglu, “Ekim ayinda Atatürk Havalimani’nda düzenledigimiz 12. Ulastirma ve Haberlesme Surasi ile gerek demiryoluna verilen önemi gerekse ulastirma ve haberlesme alanindaki vizyonumuzu güçlendirdik. Gelecegi sektörümüzün tüm temsilcileri ile birlikte planladik. Asya ve Avrupa arasinda köprü görevi gören ülkemizin cografi konumunun sagladigi firsatlarin ekonomik ve ticari avantajlara dönüsebilmesi için demiryollarinda yeni bir atilim baslattik. Demiryolu hatlarimizin limanlara, havaalanlarina, lojistik merkezlere baglantisini saglayarak demiryollarimizi kombine tasimaciliga uygun yeni bir anlayisla ele aldik. Projelerimizle sadece dogu-bati hattinda degil, kuzey-güney kiyilarimiz arasinda da demiryolu ulasimini ekonomiye katki saglar hale getirmeyi planladik. Son 19 yilda demiryollarina adeta bir aslan payini vererek 222 milyar lira yatirim yaptik” dedi.“Yesil denizcilik ve yesil liman uygulamalari, demir yolu tasimaciliginin gelistirilmesini hedefliyoruz”

Karaismailoglu, Türkiye’nin 67 ülkenin merkezi konumunda oldugunu ifade ederek, “ Türkiye; sadece 4 saatlik uçus süresiyle, 1 milyar 650 milyon insanin yasadigi, 38 trilyon dolar Gayri Safi Milli Hasila’ya sahip ve 7 trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin de merkezi konumundadir. Bu stratejik konumumuzun bize yükledigi misyon ile ülkemizi; demiryolu basta olmak üzere tüm ulasim modlarinda bölgesel kesisme ve hub noktasi haline getiriyoruz. Hedeflerimize ulasmak adina attigimiz adimlarda dijitallesme, çevre, sürdürülebilirlik, karbonsuzlasma kavramlarini odagimiza aliyoruz. Bu dogrultuda Avrupa’yi 2050 yilinda iklim-nötr ilk kita haline getirmeyi hedefleyen Yesil Mutabakat’a yönelik Ulusal Yesil Mutabakat Eylem Plani’ni da yayinladik. Eylem plani çerçevesinde, sürdürülebilir ve akilli tasimacilik, yesil denizcilik ve yesil liman uygulamalari, demir yolu tasimaciliginin gelistirilmesini hedefliyoruz” diye konustu."Uzun vade için hedefimiz demiryolu hat uzunlugunun 28 bin 590 km’ye çikarilmasi"

Türkiye Cumhuriyet Devlet Demir Yollari’ni dünyanin en gözde isletmesi haline getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Karaismailoglu, “Orta vadede su hedefler için çalisacagiz. Gelistirilen "Milli Sinyal Sistemini" yayginlastirarak marka haline getirilmesi, sinyalli hat oraninin yüzde 65’ten yüzde 90’a yükseltilmesi, TCDD Tasimacilik A.S. tarafindan tasinan yillik yük miktarinin 50 milyon tona çikarilmasi, TCDD’nin Türkiye’nin en güvenilir ulasim markasi haline getirilmesi, Demiryolu Enerji ve Iklim Degisikligi Eylem Planinin hazirlanmasi ile karbon salinimini azaltacak stratejilerin belirlenmesi ve hayata geçirilmesi, demiryolu hat uzunlugunun 21 bin 130 km’ye çikarilmasi, TCDD’nin Avrupa’nin en fazla yük ve yolcu tasiyan markasi olmasi. Uzun Vade için belirledigimiz öncelikli hedefimiz ise demiryolu hat uzunlugunun 28 bin 590 km’ye çikarilmasidir. 2035 yilina kadar, demiryolundan kaynakli emisyonlari, 1990 yilina göre en az yüzde 75 oraninda azaltmanin da en önemli gündemlerimiz arasinda oldugunu vurgulamak istiyorum" seklinde konustu.

Bakan Karaismailoglu, Ulastirma ve Alt Yapi Bakanligi’nin Istanbul içinde devam ettirdigi rayli sistem projeleriyle ilgili bilgiler verdi. Karaismailoglu, Istanbul yapimi devam eden olacak 37,5 km’lik Besiktas (Gayrettepe)- Kagithane-Eyüp-Istanbul Havalimani Metrosu’nda yaklasik yüzde 95’lik kisminin tamamlandigini ve Bu hatta Kagithane-Havalimani arasinin 2022 yili ilk çeyreginde, Gayrettepe-Kagithane arasinin ise 2022 yili ikinci çeyregi itibariyla isletmeye açmayi planladiklarini söyledi.“Istanbul’a 2 yeni metro hatti daha kazandiriyoruz”

Istanbul’a Altunizade-Çamlica-Bosna Bulvari Metro Hatti ve Kazliçesme -Sirkeci Rayli Sistem ve Yaya Odakli yeni nesil ulasim projelerinde çalismalara baslandigini söyleyen Karaismailoglu, “Bir diger hattimiz da 31,5 kilometrelik Küçükçekmece (Halkali)-Basaksehir-Arnavutköy-Istanbul Havalimani Metrosu. Tünel isimizin yüzde 71’ini tamamladik. Projenin tamamini da 2022 yili sonunda bitirmeyi planliyoruz. Istanbul’un bir baska uluslararasi havalimanindaki Sabiha Gökçen-Pendik Kaynarca Metrosu ile burayi da metro hatlarina entegre ediyoruz. Kadiköy - Kartal - Kaynarca Rayli Sistem Hatti’ni 7,4 kilometre uzunluktaki bu hatla Sabiha Gökçen Havalimani’na baglayacagiz. Yüzde 87 fiziki gerçeklesme kaydettik. Bu projemizi de 2022 yili ilk çeyreginde bitirmeyi planliyoruz. Istanbul’daki bir baska projemiz ise Kirazli - BasaksehirHatti’nin dogrudan Bakirköy IDO ile baglantisini saglayacak Bakirköy (IDO)- Bahçelievler- Güngören -Bagcilar Kirazli Metrosu’nun (8,4 kilometre), Yüzde 60’a yakin fiziki gerçeklesmesi var. Hatti 2022 sonunda hizmete alacagiz. Istanbul Büyüksehir Belediyesi yapmadigi için devraldigimiz; çalismalarina geçen yil basladigimiz 6,2 km’lik Basaksehir - Çam ve SakuraSehir Hastanesi- Kayasehir Metrosunu 18 ay gibi kisa bir sürede tamamlamayi hedefliyoruz. Diger taraftan Istanbul’a yeni 2 metro hatti daha kazandiriyoruz. Altunizade-Çamlica-Bosna Bulvari Metro Hatti ve Kazliçesme -Sirkeci Rayli Sistem ve Yaya Odakli yeni nesil ulasim projelerinde çalismalara basladik. Ayrica lojistik faaliyetlerin, üretimin büyümesi ve gelismesinde ne kadar etkili oldugunu biliyoruz. Bu kapsamda da ülkemize kazandirmayi planladigimiz 25 lojistik merkezden; 12’sini isletmeye aldik” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.