Istanbul Havalimani'nda Kadin Terliklerinin Içerisine Gizlenmis Uyusturucu Ele Geçirildi

Ticaret Bakanligi Gümrük Muhafaza ekiplerince Istanbul Havalimaninda baslatilan, daha sonra kent içerisinde devam ettirilen operasyonlarda, kadin terliklerinin içerisine gizlenmis, dolgu malzemesi görünümünde toplam 10,5 kilogram metamfetamin cinsi uyusturucu ele geçirilirken, Türkiye’ye uyusturucu sokmak isteyen 6 kisi de gözaltina alindi.

Istanbul Havalimani'nda Kadin Terliklerinin Içerisine Gizlenmis Uyusturucu Ele Geçirildi
Istanbul Havalimani Gümrük Muhafaza Kaçakçilik ve Istihbarat Müdürlügünce yapilan analizde, Iran’dan Türkiye’ye gelen yabanci uyruklu bir yolcu riskli olarak degerlendirildi. Söz konusu yolcuyu havalimanina getiren uçak, bilgi sistemleri üzerinden takip edilerek inis yaptiginda operasyon için harekete geçildi.

Süpheli yolcunun beraberindeki bagajlar x-ray cihazina sevk edildi. Burada yapilan taramada süpheli yogunluk tespit edilmesi üzerine açilarak aranan bagajlarin içerisinde ilk bakista suç unsuruna rastlanmadi. Narkotik dedektör köpekler ile yapilan aramada, dedektör köpeklerin valizlerde bulunan kadin terliklerine tepki verdigi gözlendi. Bunun üzerine baglanti noktalarindan ayrilan terliklerin içerisinde dolgu malzemesi görünümünde beyaz renkli, kalin kaliplar halinde plakalar bulundu. Söz konusu plakalardan alinan numunenin analizinde, metamfetamin cinsi uyusturucu oldugu saptandi. Basarili operasyon sonucunda 6,5 kilogram uyusturucuya el konuldu.

Uyusturucunun yurt içindeki alicilarini tespit etmek amaciyla sorusturma derinlestirildi. Kent içerisinde belirlenen adreslerde gerçeklestirilen operasyonda alicilar yakalandi. Söz konusu alicilarin kullandiklari otomobilde yapilan aramada, benzer yöntemle terlikler içerisine gizlenmis 4 kilogram uyusturucu daha ele geçirildi. Bir biri ile baglantili iki operasyon sonucunda toplam 10,5 kilogram metanfetamin cinsi uyusturucu ele geçirilirken; Gümrük Muhafaza ekiplerinin basarili analizi ve dikkatli çalismalari sayesinde açiga çikarilan yöntemi kullanarak Türkiye’ye uyusturucu sokmak isteyen 6 kisi gözaltina alindi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.