Beysehir Gölü'ne Hayat Olacak Tesislerin Insaatinda Sona Yaklasildi

Konya Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Beysehir Gölü’nün korunmasi amaciyla bölgedeki tüm yerlesim yerlerinin atik su aritmalariyla ilgili bir çalisma yürüttüklerini belirterek, bu kapsamda Huglu ve Üzümlü mahallelerindeki ileri biyolojik atik su aritma tesislerinin insaatinda sona yaklasildigini söyledi.

Beysehir Gölü'ne Hayat Olacak Tesislerin Insaatinda Sona Yaklasildi
Konya’nin en önemli üretim merkezlerinden olan Beysehir ilçesi Huglu ve Üzümlü mahalleleri, atik su aritma tesislerine kavusuyor. Konya Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Huglu ve Üzümlü mahallelerinde bahar aylarinda temelini attiklari atik su aritma tesislerinin Konya’nin incisi olan Beysehir Gölü’nü evsel atik sulardan koruyacagini söyledi.

Baskan Altay, “Üzümlü Ileri Biyolojik Atik Su Aritma Tesisi, uzun havalandirmali aktif çamur prosesli olarak karbon gideriminin yaninda azot ve fosfor giderimi de yapacak. Tesiste atik sular çevreye zarar vermeyecek sekilde aritilacak. Üzümlü Ileri Biyolojik Atik Su Aritma Tesisi, yapilan hesaplamalar ile kabul edilen degerler neticesinde bölgenin gelisme durumu, nüfus ve sanayi gibi artislar göz önüne alinarak 2045 yilina kadar 7 bin 494 kisi ve 1100 metreküp/gün kapasiteli olarak projelendirildi. Tesiste azot ve fosfor giderimini saglayan ‘Kentsel Atik Su Aritma Yönetmeligi Hassas Bölgeler’ için desarj standartlari seçildi” seklinde konustu.

Huglu Ileri Biyolojik Atik Su Aritma Tesisi’nin de Üzümlü’deki tesisteki standartlarla ayni sekilde hayata geçirilecegini kaydeden Baskan Altay, “Huglu’da da atik sular çevreye zarar vermeyecek sekilde aritilacak. Huglu Ileri Biyolojik Atik Su Aritma Tesisi, 2045 yilina kadar, 4 bin 306 kisi ve 750 metreküp/gün kapasiteli olarak projelendirildi” ifadelerini kullandi.

Huglu ve Üzümlü mahallelerinde yapimi devam eden atik su aritma tesislerinde sonlara yaklastiklarini belirten Baskan Altay, “Insallah en kisa sürede biyolojik aritim yapacak tesislerimiz tamamlanmis olacak. Beysehir Gölü’nün korunmasi amaciyla bölgedeki tüm yerlesim yerlerinin atik su aritmalariyla ilgili bir çalisma yürütüyoruz. Bir taraftan da Çevre, Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakanligimizla birlikte gölde temizlik islerini yürütüyoruz. Çünkü Beysehir Gölü hem Konya’miz hem de ülkemiz için önemli bir zenginlik. Gölü korumak için üzerimize düseni yapmaya devam edecegiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.