Bakan Ersoy Açiklamasi 'Turizmde Yeni Hedef 29 Milyon Ziyaretçi, 24 Milyar Dolar Gelir'

Antalya’da konusan Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, “2021 yilinda sezon basi hedefimiz olan ’25 milyon ziyaretçi, 20 milyar dolar gelir’ seviyesini, ’28 milyon ziyaretçi ve 22 milyar dolar’ gelir olarak daha önce revize etmistik. Beklentilerimizin üzerinde gerçeklesmekte olan kasim ve aralik aylarini dikkate aldigimizda hedefimizi ’29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir’ olarak yukari yönde revize ettigimizi de buradan duyurmak istiyorum” dedi.

Bakan Ersoy Açiklamasi 'Turizmde Yeni Hedef 29 Milyon Ziyaretçi, 24 Milyar Dolar Gelir'
Kültür ve Turizm Bakani Ersoy, Antalya’da bu yil 11’incisi düzenlenen ’Uluslararasi Resort Turizm Kongresi’ne katildi.

Kongrede katilimcilara seslenen Bakan Ersoy, son 2 yildir dünyayi etkisine alan salginin küresel ölçekte tüm sektörlerin isleyisini olumsuz etkiledigini söyledi.

Bakan Ersoy, “Bu süreçte kendimizi sürekli yenileyerek, gelistirerek ve güncelleyerek yolumuza devam edecegiz. Bu kadar çok belirsizligin oldugu ve son derece uzun sürdügü bir süreç. 2022 yilini da dahil edersek üç sezondan bahsediyoruz. Dünyada ilk kez karsi karsiya kalinan bir süreç. Bu süreçte gösterdiginiz sogukkanlilik, is birligi ve sabrinizdan, özellikle sorumlu davranislarinizdan dolayi sizlere tesekkür ediyorum" dedi.Hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir

Bakan Ersoy, bu yil sonu için revize edilen yeni hedefi ise söyle açikladi:

"Devletle beraber hareket eden ama her seyi devletten beklemeyen, hizli alinmasi gereken kararlara çabuk adapte olan, sikayet etmek yerine ’Ben de varim’ diyen, risk alan siz sektör oyunculari sayesinde 2021 yilinda sezon basi hedefimiz olan ’25 milyon ziyaretçi, 20 milyar dolar gelir’ seviyesini, ’28 milyon ziyaretçi ve 22 milyar dolar’ gelir olarak daha önce revize etmistik. Beklentilerimizin üzerinde gerçeklesmekte olan kasim ve aralik aylarini dikkate aldigimizda hedefimizi ’29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir’ olarak yukari yönde revize ettigimizi de buradan duyurmak istiyorum.”

"2018’de 647 dolar kisi basi turizm gelirimizi 830 dolara çikarttik"

Bakan Ersoy, konusmasinin devaminda, “Böylesi zor bir yilda devlet ve sektörün tüm kesimleri el ele vererek Akdeniz çanaginda rakiplerimizi geride birakarak tam da 1 yil önce söyledigimiz gibi çikis yapmayi basardik. Üstelik bunu yaparken 2018’de 647 dolar kisi basi turizm gelirimizi 830 dolara çikarttik. Yani sadece ziyaretçi sayimiz ve toplam geliri degil esas biz turizmciler için önemli olan kisi basi geliri de bu dönemde yükseltmeyi basardik” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.