AK Parti Usak Kadin Kollari Baskani Sabanci, 'Kadina Siddet, Insanliga Ihanettir'

AK Parti Usak Kadin Kollari Baskani Avukat Hilal Sabanci, 25 Kasim Kadina Yönelik Siddetle Uluslararasi Mücadele Günü dolayisiyla basin açiklamasi düzenledi. Sabanci yaptigi açiklamada, AK Parti olarak kurulduklari ilk günden itibaren kadina yönelik siddetle mücadelede reform niteliginde adimlar attiklarini dile getirdi.

AK Parti Usak Kadin Kollari Baskani Sabanci, 'Kadina Siddet, Insanliga Ihanettir'
Adalet ve Kalkinma Partisi (AK Parti), ülke genelinde 25 Kasim Kadina Yönelik Siddetle Uluslararasi Mücadele Günü’nde es zamanli basin açiklamasi düzenledi.

Usak’ta düzenlenen basin açiklamasina AK Parti Usak Il Baskani Av. Fahrettin Tugrul, AK Parti Usak Kadin Kollari Baskani Av. Hilal Sabanci, AK Parti Usak Merkez Ilçe Baskani Mehmet Bayar, parti üyeleri ve vatandaslar katildi.

Açiklamalarda bulunan Av. Hilal Sabanci, kadina yönelik siddetin, yalnizca kadi olduklari için uygulanan veya kadinlari etkileyen, kadinin insan haklari ihlaline yol açan davranis oldugunu belirtti.

Kadina karsi siddetin sadece ülkemizde olmadigini ve bütün dünyada bir sorun oldugunu da dile getiren Sabanci, parti olarak kurulduklari ilk günden itibaren kadina yönelik siddete reform niteliginde adim attiklarini sözlerine ekledi.

AK Parti Usak Kadin Kollari Baskani Av. Hilal Sabanci yapmis oldugu açiklamada, “AK Parti olarak, kuruldugumuz ilk günden itibaren kadina yönelik siddetle mücadelede reform niteliginde adimlar attik. 2002 yilinda yola çikarken kilavuz edindigimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadina yönelik siddetle mücadelede kararliligimizi ifade ettik. 2004 yilinda Anayasa’da pozitif ayrimcilik ilkesini düzenledik. 2005 yilinda Türk Ceza Kanununda yaptigimiz degisiklik ile ‘Töre Nedeniyle’ ifadesini ekleyerek, Töre cinayetleri faillerine en yüksek cezalari getirdik. Medenî Kanun, Is Kanunu’nda yaptigimiz düzenlemelerle kadini güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde SÖNIM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, Alo 183 çagri hatti, bakanliklar arasi koordinasyonun güçlendirilmesi, egitimler, eylem planlari ile topyekûn mücadele kararliligimiz artarak devam ediyor. Bizim medeniyetimiz kadin, erkek, çocuk, her bir insana muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, siddet kimden gelirse gelsin, kime karsi yapilirsa yapilsin, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararliyiz. Genel Baskanimiz, Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in ve kiymetli Hanimefendi’nin de önemle vurguladiklari gibi ‘kadina siddet, insanliga ihanettir.’ AK Parti teskilatlari olarak, her adimimizda bu bilinçle hareket ediyor, her firsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadina yönelik siddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi degil, basta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadinlara ve çocuklara yaptigi her türlü siddetle kararlilikla mücadele edecegiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla basla çalismaya devam edecegiz. Toplumumuzu derinden etkileyen siddet konusunun temeline inildiginde, çözümün topyekun mücadele ile saglanacagina inaniyoruz. Öyle ki, kadina yönelik siddet konusu, üzerinden siyaset yapilmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakin zamanda, Sayin Cumhurbaskanimiz, Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Ulusal Eylem Plani’nin dördüncüsünü açikladi.

Ardindan bosanmis ese karsi islenen siddet suçuna da, agirlastirici hükümler getirilmesi dördüncü Yargi Paketinde düzenlendi.

Attigimiz tüm bu adimlar, kadina yönelik siddet konusundaki kararliligimizin en iyi göstergesidir. 25 Kasim Dünya Kadina Yönelik Siddetle Uluslararasi Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykiriyoruz ki; siddet uygulayana, siddete taraf olana, siddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü siddet uygulayana, siddeti olumlayan zihniyete karsi kadin-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdürecegiz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.