Tarim Ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli Karaman'da Sektör Temsilcileriyle Bulustu Açiklamasi

'(Girdi maliyetlerindeki artis) Bu artislari 'geçici' olarak görmekle beraber çiftçimizin de bu kaygisini gidermek anlaminda sunu söylüyorum; özellikle bu sonbahar döneminde çiftçimiz maliyetleri karsilayarak üretimine devam etsin. Hasat döneminde biz son 3 senedir ve genel anlamda da son 20 senedir çiftçimizi hiç üzmedigimiz gibi bu sene de hiç üzmeyecegiz' 'Maliyet ne olursa olsun maliyetini karsilayacak sekilde biz alim fiyatlarimizi buna göre ayarlayacagiz ya da piyasa fiyatlarini buna göre ayarlayacagiz. O yüzden çiftçimizin üretimle ilgili bir endisesi olmasin'

Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, tarimsal girdi maliyetlerindeki artisa iliskin; "Bu artislari 'geçici' olarak görmekle beraber çiftçimizin de bu kaygisini gidermek anlaminda sunu söylüyorum; özellikle bu sonbahar döneminde çiftçimiz maliyetleri karsilayarak üretimine devam etsin. Hasat döneminde biz son 3 senedir ve genel anlamda da son 20 senedir çiftçimizi hiç üzmedigimiz gibi bu sene de hiç üzmeyecegiz." dedi.

Çesitli ziyaretler ve temaslarda bulunmak için Karaman'a gelen Pakdemirli, bir elma bahçesindeki hasada katildi. Pakdemirli, kullandigi traktörle tarim isçilerine bir süre yardim etti.

Pakdemirli, burada gazetecilere, Karaman Simsek Tarim Gida Sirketi'nin bahçesinde incelemelerde bulunduklarini dile getirerek, "Arazi büyüklügü burada 170 dekar. Dikim tarihi 2010 ve bu alandan da 1100 ton gibi bir hasat elde etmeyi planliyor. Çok verimli bir bahçe." diye konustu.

Elmanin beslenmede önemli oldugunu vurgulayan Pakdemirli, Ingilizlerin "Günde bir elma evden doktoru uzak tutar" sözünü hatirlatti.

Gençlerin meyvelere ilgilisini artirmak gerektigini dile getiren Pakdemirli, "Paketli ürünlerden daha çok meyve tüketmemiz sagligimiz açisindan da son derece önemli diye düsünüyoruz." ifadelerini kullandi.

Pakdemirli, Türkiye'de 170 bin hektar alanda yaklasik 4,5 milyon ton elma üretildigini belirterek, 2002'den bu yana elma üretim alanlarinin yüzde 15, üretimin de yüzde 95 arttigini söyledi.

Elma hasadinda 2021 yili tahmininin 4 milyon 264 bin ton oldugunu dile getiren Pakdemirli, söyle devam etti:

"Insallah ürünümüz bu sene bol ve bereketli. Karaman agaç sayisi bakimindan Türkiye'de 2. sirada ama hedefi Isparta'yi sollamak. Onlara basarilar diliyoruz. Dünyada dekardan 1670 kilogram verim aliniyor. Türkiye'de bu 1750 kilogram civarinda. Dekarda verimimiz son 19 yilda yüzde 70'in üzerinde artti. Dünya elma üretiminde Türkiye 3. sirada. 2002'de 15 bin ton elma ihraç ederken, 2020'de 13 misli artisla 211 bin ton elma ihracatimiz var, 111 milyon dolar parasal degerle. 2021'de de 8 ayda 2020'den daha fazla ihracat yaparak 118 milyon dolarlik bir ihracata imza atilmis oldu."

- "Çiftçinin endisesi olmasin"

Pakdemirli, daha sonra bir otelde düzenlenen Sektör Bulusmasi Toplantisi'na katildi.

Burada yaptigi konusmada, sektör bulusmalarina çok önem verdiklerini vurgulayan Pakdemirli, sektör temsilcileriyle Bakanlik çalisanlarinin bir araya geldigini ve sorunlara direkt çözüm üretmeyi amaçladiklarini söyledi.

Pakdemirli, dünyanin son 1,5 yildir yeni tip koronavirüs salginiyla mücadele ettigini hatirlatarak, sunlari kaydetti:

"Henüz tabii ki agzimizdaki maskeleri tamamen söküp atamadik maalesef. Bu biraz da zaman alacak gibi gözüküyor. Bunun da topluma, dünyaya, küresel boyutta bir yükü var. Ciddi sekilde tüm dünyada pandemiyle beraber fiyatlar artti. Hem emtia fiyatlari artti, hem çiftçimizin girdi fiyatlari artti, hem de tüketicilerde de bugün bir isyan var. Ayçiçek fiyat yapisi dün itibariyla 1400 dolar civarindaydi dünya piyasasinda. Ayni gün bir sene evvel bu 800 dolardi. Yüzde 100'lere varan çok ciddi artislar var. Hububat, bugday 200 dolarlardan geldi 330 dolarli fiyatlara dayandi. Sürekli olarak da bu fiyatlar oynarlik içerisinde. Diger tüm ürünlerde çok ciddi bir artis var."

Bu fiyat artislarinin su ana kadar çiftçiyi önemli derecede etkilemedigini dile getiren Pakdemirli, buna ragmen çiftçide bir kaygi oldugunu söyledi.

Pakdemirli, çiftçinin de gübre, tohum ve ilaç gibi diger maliyetlerinde de artis yasandigini ifade ederek, söyle dedi:

"Bu artislari geçici olarak görmekle beraber çiftçimizin de bu kaygisini gidermek anlaminda sunu söylüyorum; özellikle bu sonbahar döneminde çiftçimiz maliyetleri karsilayarak üretimine devam etsin. Hasat döneminde biz son 3 senedir ve genel anlamda da son 20 senedir çiftçimizi hiç üzmedigimiz gibi bu sene de hiç üzmeyecegiz. Maliyet ne olursa olsun maliyetini karsilayacak sekilde biz alim fiyatlarimizi buna göre ayarlayacagiz ya da piyasa fiyatlarini buna göre ayarlayacagiz. O yüzden çiftçimizin üretimle ilgili bir endisesi olmasin."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.