Diyarbakir'in Akdeniz Iklimine Sahip Geçit Köyünde Nar Hasadi Telasi

Çüngüs ilçesine bagli Karakaya Baraj Gölü kiyisinda mikroklima iklime sahip Geçit köyünde organik kosullarda yetisen narin hasadi sürüyor Kaymakam Tuncay Kaldirim: 'Bu yil 250 ton nar hasadi beklentimiz var. Simdiye kadar 130 tona yakin hasat yapip Türkiye'nin çesitli illerindeki fabrikalara gönderdik' Belediye Baskani Ali Suat Akmese: 'Ikliminden dolayi buranin nari lezzetli oluyor. Türkiye'nin birçok yerinde de biliniyor'

BESTAMI BODRUK - Diyarbakir'in Çüngüs ilçesinde cografi konumu ve yesil vadiyi andiran görüntüsüyle dikkati çeken Geçit köyünde dogal yöntemlerle yetistirilen nar hasadi devam ediyor.

Çüngüs ilçesine bagli Karakaya Baraj Gölü kiyisinda mikroklima iklim yapisina sahip Geçit köyünde, nar basta olmak üzere portakal, mandalina, limon, zeytin, cennet hurmasi gibi Akdeniz iklimi özelligi gösteren birçok meyve agaci ürün veriyor.

Her mevsim dogal fotograf stüdyosunu andiran köyde en büyük geçim kaynagi olan narin hasadi sürüyor. Kadin ve çocuklarin da yer aldigi hasatta narlar tek tek elle toplaniyor. Tatli, eksi ve mayhos olarak yetisen narlarin birçogu olgunlasip dalinda çatliyor.

Çatlayan narlar kadinlar tarafindan degneklerle dövülerek nar eksisi yapimi için hazir hale getiriliyor.

- "Akdeniz iklimi özellikleri tasimaktadir"

Kaymakam Tuncay Kaldirim, AA muhabirine, köyün konumundan dolayi Diyarbakir'daki en verimli topraklara ve iklim yapisina sahip oldugunu söyledi.

Toprak ve iklim yapisinin ürünlere de yansidigini aktaran Kaldirim, "Akdeniz iklimi özellikleri tasimaktadir. Firat Nehri'nin getirdigi humuslu toprak nedeniyle envaiçesit meyve köylümüz tarafindan yetistirilmektedir." dedi.

Köyün en önemli ürününün nar oldugunu, ayrica muz, portakal, seftali, mandalina ve cennet hurmasi da yetistirildigini anlatan Kaldirim, köyü ilçenin, çevredeki il ve ilçelerin meyve sebze deposu olarak nitelendirdiklerini belirtti.

Bölgenin yapisindan dolayi özellikle nar üretiminde kurakligin etkisini göstermedigine deginen Kaldirim, söyle devam etti:

"Bu yil 250 ton nar hasadi beklentimiz var. Simdiye kadar 130 tona yakin bir hasat yapip Türkiye'nin çesitli illerindeki fabrikalara gönderdik. Burada ürettigimiz narlar özellikle meyve suyu ve nar eksisi fabrikalarinda isleniyor ve piyasaya sürülüyor. Nar ve diger ürünlerimiz dogal. Hiçbir katki olmadan çiftçinin kullandigi dogal gübrelerle elde edilmekte."

Çiftçiler ve ilçedeki isletme kazansin diye kadinlar kooperatifini kurduklarini bildiren Kaldirim, bu kooperatif üzerinden nari isleyeceklerini, markalastiracaklarini, siseleyip nar eksisi ve meyve suyu olarak pazara süreceklerini aktardi.

Kaldirim, temel amaçlarinin kirsaldan kalkinma saglamak oldugunu sözlerine ekledi.

- Nar yetistirme gelenegi var

Çüngüs Belediye Baskani Ali Suat Akmese de köyün Akdeniz iklim yapisini tasidigini ve tropikal meyvelerin birçogunun yetistigini anlatarak, yillardir nar yetistiriciligi gelenegi devam ettigi için bu meyvenin ön planda oldugunu kaydetti.

Bölgede yetisen nar çesitlerine deginen Akmese, "Hicaz nari kirmizi ve eksimsidir, nar eksisi ve suyu yapiminda kullaniliyor. Sofralik olan beyaz ve tatli olan çesit var. Ayrica Ahmedi Kahya cinsi var. Bu da tatli ve eksi olarak var. Bunlar talep gören narlarimiz. Ikliminden dolayi buranin nari lezzetli oluyor. Türkiye'nin birçok yerinde de biliniyor." dedi.

Akmese, ürünlerin gelistirilmesinde ve pazarlamasinda belediye olarak çiftçilere destek olduklarini söyledi.

Geçit köyü muhtari Cuma Togrul ise geleneksel ve dogal yöntemlerle yetistirdikleri narlari pazarlamak için destek beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.