Beyoglu Kültür Yolu Festivali'nde Binden Fazla Sanatçi Performanslarini Sergileyecek

Atatürk Kültür Merkezi’nin açilisi sonrasi baslayan Beyoglu Kültür Yolu Festivali’nde 64 farkli kültür sanat noktasinda binden fazla sanatçi, 17 gün boyunca performanslarini sergileyecek. Festivalin açilisina katilan Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, “Beyoglu Kültür Yolu, Istanbul’un modern yüzünü, kültürü ve tarihi ile harmanlayarak ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yasatmak üzere hazirladigimiz rotanin adidir" dedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) 13 yil sonra yeniden “perde” demesinin ardindan Beyoglu Kültür Yolu Festivali, AKM’de start aldi. Kültür yolunun baslangici olan AKM’de düzenlenen törende Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, hem AKM’yi hem de festivali yabanci basin mensuplarina tanitti. Beyoglu Kültür Yolu Projesi’nde ilk duragin yeniden açilan Atatürk Kültür Merkezi oldugunu dile getiren Bakan Ersoy, yaptigi konusmada sunlari söyledi:

“3 yil önce çok ciddi bir arastirmanin, degerlendirme ve planlamanin ardindan ilk adimlarini attigimiz Beyoglu Kültür Yolu Projesi, Cumhuriyetimizin 98’inci yasini kutladigimiz 29 Ekim’de yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin de açilisiyla birlikte Istanbul’dan Türkiye ve dünya sahnesine çikmistir. Bu özel esere yakisir sekilde sahnemizi de Beyoglu Kültür Yolu Festivali adiyla oldukça görkemli bir sekilde kurduk. Öncelikle modernizm, sanat, kültür ve tarih unsurlariyla bezedigimiz süphesiz dünya çapinda bir marka olacagina inandigimiz Beyoglu Kültür Yolu’nun açilisini gerçeklestirdigimiz en degerli duraklarindan biri olan yeni AKM’den baslayalim. Dünya genelinde benzer yapilara baktigimizda ortalama 7,5 yil gibi bir insa süresi görüyoruz. Biz, üstelik de pandemi sartlarinda yaklasik 2,5 yillik bir süreçte bu prestij eseri tamamladik. Yeni Atatürk Kültür Merkezi, yaklasik 2 milyar lira olan toplam maliyeti ile Istanbul’a ve Türkiye’ye büyük bir yatirim olmustur. Sadece genel çerçevesiyle verdigim bu bilgiler bile merkezimizin kültür ve sanat hayatimiza, ulusal ve uluslararasi düzeyde katacagi zenginligi ortaya koymaktadir.”

“Kris Botti burada sahne alacak”

AKM açilisini “Sinan” operasi ile yaptiklarini ve sirada da Londra Filarmoni Orkestrasi oldugunu belirten Bakan Ersoy, “Açilisi özgün bir Türk eseri olan ‘Sinan’ operasi ile yaptik. Gerçekten essiz bir deneyimdi. Simdi bu doyumsuz sanat yolculuguna 31 Ekim’de dünyanin en iyi orkestralarindan Londra Filarmoni Orkestrasi ile devam edecegiz. 2 Kasim Sali aksami ise Grammy Ödüllü yasayan en büyük caz müzisyenlerinden biri olan Kris Botti burada sahne alacak. Beyoglu Kültür Yolu Festivali’ne baktigimizda uluslararasi katilim noktasinda çok özel örnekler görmeye devam ediyoruz. Galataport’ta, dünyanin önemli sehirlerinde sanatseverlerle bulusmus olan ’Monet&Friends’ dijital sergisi açildi. Adeta 19’uncu yüzyil Paris’ine bir zaman yolculugu baslattik. Taksim Maksim’de Fransiz sanatçi Bernar Pra’nin, ünlü ressam Piyer Ogüst Renuar’in La Grönuiyer adli eserini yorumladigi, atik malzemelerden hazirlanmis enstalasyonu sergileniyor” diye konustu.“Beyoglu Kültür Yolu, Istanbul’un modern yüzünü tanittigimiz rotanin adidir””

Türkiye’nin kültür ve sanat hayatina kazandirilmis bir deger olacagini aktaran Bakan Ersoy, “Beyoglu Kültür Yolu, Istanbul’un modern yüzünü, kültürü ve tarihi ile harmanlayarak ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yasatmak üzere hazirladigimiz rotanin adidir. Beyoglu Kültür Yolu, benzersiz bir marka olusturma ve iletisim çalismasidir. Bu yolda restorasyonlarini yaparak ön plana çikardigimiz tarihi ve kültürel unsurlarla, modern yapilar ve elbette festival ile bir bütün halinde son derece özgün bir cazibe merkezi olusturdugumuza inaniyorum. Bu bütünün her bir parçasi da Istanbul’un ve Türkiye’nin sosyal, kültürel ve sanat hayatina ayrica turizmine kazandirilmis birer degerdir” degerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanliginin Istanbul’un uluslararasi marka degerine katkida bulunmak amaciyla kurguladigi festival kapsaminda 64 farkli mekanda binden fazla sanatçi performans sergileyecek.

“AKM’den Galataport’a kadar”

Festival, Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan yenilenen AKM’nin yani sira yine bakanligin restore ettirdigi Galata Kulesi, Atlas Sinemasi, Galata Mevlevihanesi, Mehmet Akif Hatira Evi ve Tarik Zafer Tunaya Kültür Merkezi gibi tarihi, kültürel ve mimari degeri olan yapilara konuk olacak. AKM’den Galataport’a kadar olan güzergahta Emek Sinemasi, Garibaldi Sahnesi gibi önemli kültür ve turizm yatirimlari da festivale katki verecek.

Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat projesi olan Beyoglu Kültür Yolu Festivali, sanattan sinemaya, edebiyattan dansa ve müzige, dijital sanattan yapay zekaya kadar birçok farkli disiplini bir araya getirecek. Festival kapsaminda 40 sergi ve özel proje, 75 konser, 45 atölye çalismasi, 20 söylesi, 15 isik gösterisi (video mapping), 10 sanatçi performansi yer alacak. Taksim Camii Kültür Merkezi de bu festivalde yer alan mekanlardan biri olacak. Kültür merkezinde sanatçilarin canli atölyelerine, musiki dinletilerine kadar pek çok etkinlik sanatseverlerle bulusacak.

“Festivale özel uygulama”

Kültür ve Turizm Bakanligi, festival için özel bir mobil uygulama da hazirladi. Beyoglu Kültür Yolu Uygulamasi ile kullanicilar kendilerine en yakin hangi mekanda hangi etkinlik oldugunu görüntüleyebilecek. Buna göre katilacaklari etkinlikleri kolayca planlayabilecek. Etkinlik mekanlari hakkinda ayrintili bilgilerin yer alacagi uygulamada ayrica bu mekanlara nasil ulasilabilecegi konusunda yol tarifleri bulunacak. Uygulama, kullanicilarina kendi profillerini olusturma imkani sunacak. Böylece katildiklari veya katilacaklari tüm etkinliklere kolayca ulasabilme imkani olacak. Güncel haberler ve sosyal medya paylasimlari da yine bu uygulamadan takip edilebilecek.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.