Azerbaycan'dan Baskonsolos Kemal Arikan'in Katilinin Serbest Birakilmasina Kinama

Azerbaycan Disisleri Bakanligi Sözcüsü Leyla Abdullayeva, Los Angeles Baskonsolosu sehit Kemal Arikan’in katili terörist Hampig Sasunyan’in serbest birakilmasi kararini kinadi.

Azerbaycan Disisleri Bakanligi Los Angeles Baskonsolosu Kemal Arikan’in katili terörist Hampig Sasunyan’in, sartli tahliye kararinin ardindan üçüncü bir ülkeye sinir disi edilmesine tepki gösterdi. Azerbaycan Disisleri Bakanligi Basin Sözcüsü Leyla Abdullayeva yaptigi yazili açiklamada, “1982’de ABD’nin Los Angeles sehrinde Türk diplomat Kemal Arikan’i katleden terörist Hambig Sasunyan’in serbest birakilmasi kararini kiniyoruz. Bir teröristin serbest birakilmasinin tehlikeli olmasinin yani sira terörizmi tesvik etmeye de hizmet ediyor” ifadelerini kullandi.

Sassunyan’in hapiste cezasini çekerken 2012 yilinda Ermeni askeri dergisi “Hay Zinvor”a verdigi röportaji hatirlatan Abdullayeva, “Kendisinin bir Ermeni askeri oldugunu ve Azerbaycan’in o dönem isgal altindaki Karabag topraklarinda savasmaya hazir oldugunu belirtmesi bu teröristin düzelmedigini gösteriyor. Ermeni medyasindaki yer alan haberlere göre, o ülkede oldugu iddia edilen teröristin herhangi bir sekilde kahramanlastirma girisimleri engellenmelidir” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.