Türkiye'den Baskonsolos Arikan'in Katili Sasunyan'in Üçüncü Ülkeye Sinir Disi Edilmesine Tepki

Disisleri Bakanligi Sözcüsü Tanju Bilgiç: 'Adi geçen teröriste iliskin karari terörizme taviz veren vahim bir hata olarak gördügümüzü ve kinadigimizi bir kez daha vurguluyoruz'.

Disisleri Bakanligi Sözcüsü Tanju Bilgiç, 1982 yilinda sehit edilen Los Angeles Baskonsolosu Kemal Arikan'in katili terörist Hampig Sasunyan'in, sartli tahliye kararinin ardindan üçüncü bir ülkeye sinir disi edilmesine tepki gösterdi.

Bilgiç, sehit Los Angeles Baskonsolosu Arikan’in katili terörist Sasunyan’in serbest birakilmasi hakkindaki soruya yazili cevap verdi.

Evvelce hakkinda sartli tahliye karari alinmis bulunan Los Angeles Baskonsolosu sehit Kemal Arikan'in katili Ermeni terörist Hampig Sasunyan’in üçüncü bir ülkeye sinir disi edildiginin ögrenildigini kaydeden Bilgiç, "Adi geçen teröriste iliskin karari terörizme taviz veren vahim bir hata olarak gördügümüzü ve kinadigimizi bir kez daha vurguluyoruz." ifadesini kullandi.

Bilgiç, bu tür kararlarin terörizmle mücadeleye degil, terörizmin siyasi hedefler için basvurulabilecek kullanisli bir araç olarak yüceltilmesine çalisan çevrelerin gündemine hizmet edeceginin asikar oldugunu vurgulayarak sunlari kaydetti:

"Bu vesileyle bir kez daha sehit diplomatimiz Kemal Arikan’i ve Ermeni terör örgütlerinin saldirilarinda hayatlarini kaybeden tüm sehitlerimizi saygi ve rahmetle aniyoruz."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.