Taliban Açiklamasi Dünya Ülkeleri Önce Afganistan'i Resmi Olarak Tanimali

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD'nin Kabil'deki büyükelçiligini yeniden aktif hale getirmesini istedi.

KABIL – Taliban Sözcüsü ve geçici hükümetin Kültür Bakan Yardimci Vekili Zabihullah Mücahid, ABD basta olmak üzere dünya ülkelerinin Taliban yönetimini resmi olarak tanimaya ihtiyacinin oldugunu belirterek, "Dünya ülkeleri önce Afganistan'i resmi olarak tanimali." dedi.

Mücahid, Afganistan'in baskenti Kabil'deki Hükümet Basin Merkezi’nde düzenledigi basin toplantisinda, açiklamalarda bulundu.

Taliban yetkililerinin son bir haftada Rusya, Iran, Özbekistan, Pakistan ve Türkmenistan basta olmak üzere bu ülkelerin yetkilileriyle görüstügünü kaydeden Mücahid, görüsme kapsaminda gerçeklesen diplomatik trafigin olumlu geçtigini vurguladi.

Mücahid, Afganistan'in baska ülkelere herhangi bir tehdit olusturmadigini, ülkede güvenligin saglandigini, yasalara dayanan bir hükümet kuruldugunu ve halkin refahinin saglandigini savundu.

Taliban hükümetinin resmi olarak taninmasi için bazi ülkelerle görüsüldügünü aktaran Mücahid, su ifadeleri kullandi:

"Amerika basta olmak üzere dünya ülkelerinin Taliban'i resmi olarak tanimaya ihtiyaci var. Çünkü Taliban yönetim olarak resmi taninmanin gerekli sartlarini yerine getirdi. Dünya ülkeleri önce Afganistan'i resmi olarak tanimali. Çünkü, Afganistan baska ülkeler için tehdit olusturacak bir toprak degildir."

Mücahid, Taliban yönetiminin resmi olarak taninmasinin Afgan halkinin dogal hakki oldugunu sözlerine ekledi.

- ABD’ye "büyükelçiligi aç" çagrisi

ABD'ye yeniden Kabil'deki büyükelçiligini faaliyete geçirmesi çagrisi yapan Mücahid, "ABD basta olmak üzere tüm dünya ile diplomatik iliskilerimizi gelistirmek istiyoruz." Ifadelerini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.