Suudi Arabistan Ile Lübnan Arasinda Krize Yol Açan Kardahi'nin Istifa Etme Teklifi Reddedildi

Kardahi'nin mensubu oldugu Hristiyan Marada Hareketi lideri Franciye: 'Bu teklifini (Kardahi'nin bakanliktan istifa etme teklifi) reddettim çünkü o yanlis bir sey yapmadi'.

Lübnan'daki Hristiyan Marada Hareketi lideri Süleyman Franciye, Suudi Arabistan ile diplomatik krize sebebiyet veren Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi'nin istifa etmek istedigini ancak bunu reddettigini söyledi.

Frangieh, Twitter hesabi üzerinden, Suudi Arabistan'in dün Lübnan'dan Büyükelçisini çekmesi ve tüm ithalati yasaklamasi üzerine bir açiklama yapti.

Partisinden yeni kabinede bakan olan Kardahi'nin, kendisine, Cumhurbaskanligi'na istifasini sunma teklifinde bulundugunu belirten Franciye, "Ancak bu teklifini reddettim çünkü o yanlis bir sey yapmadi." dedi.

Suriye rejimi ve Hizbullah ile yakinligiyla bilinen Marada Hareketi'nin lideri Franciye, Kardahi'nin arkasinda durduklarini söyledi.

Lübnan Basbakani Necib Mikati, dün Suudi Arabistan ile diplomatik iliskilerin kopmasina neden olan Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi’ye ulusal çikarlari gözeterek uygun bir karar almasi teklifinde bulunmustu.

Suudi Arabistan, dün, Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi'nin, Riyad'i elestiren ifadeleri üzerine Beyrut'taki Büyükelçisi Velid bin Abdullah el-Buhari'yi geri çagirip, Lübnan'dan tüm ithalati da durdugunu açiklamisti.

Riyad’in bu karari üzerine Mikati ise, durumdan derin üzüntü duyduklarini belirterek kararin gözden geçirilmesi temennisinde bulunmustu.

- Lübnan Enformasyon Bakani'ndan Riyad'a Yemen suçlamasi

Kardahi, daha önce katildigi ve 27 Ekim'de yayinlanan bir televizyon programinda Husiler ve Yemen'e iliskin bir soru üzerine Riyad'i suçlayici ifadeler kullandigi bir degerlendirmede bulunmustu.

"Hizbullah gibi Husilerin de silahli bir örgüt olarak kendi topragini savundugunu düsünüp düsünmedigine" iliskin soruya Kardahi, "Tabii ki topragini koruyor. Sahsi görüsüm, Yemen'de bu savasin sona ermesi gerekiyor. Savas uçaklariyla evler, binalar, köyler ve sehirler saldirilara maruz kaliyor." yanitini vermisti.

Enformasyon Bakani Kardahi'nin bu ifadeleri üzerine Basbakan Necib Mikati, yazili bir açiklama yayimlamisti.

Açiklamada, Kardahi'nin bakanlik görevine baslamadan önce bir televizyon programinda Yemen'le ilgili bazi ifadeler kullandigi, bunun hiçbir sekilde su anki konumunu yansitmadigi belirtilmisti.

Kardahi'nin açiklamalarinin reddedildigi vurgulanirken söz konusu ifadelerin hiçbir sekilde Lübnan'in Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile olan siyasetini yansitmadigi kaydedilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.