Siyaset, Kültür Ve Sanat Dünyasi Yenilenen AKM Açilisinda Bulustu

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 13 yildir yürütülen yenileme çalismalari sona erdi. Teknolojinin son imkanlariyla yenilenen AKM, Sinan Operasi’nin dünya prömiyeri ile sanatseverlere yeniden bulustu.

AKM, Türkiye Cumhuriyeti’nin 98’inci kurulus yil dönümünde “perde” derken siyaset, kültür ve sanat dünyasinin önemli isimlerini bir araya getirdi. AKM’nin yeniden insa sürecini yakindan takip eden Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in açilisini yaptigi AKM’nin yenilenen yüzü, tarihi güne taniklik eden katilimcilarin büyük begenisini kazandi.

Bakanliginin koordinasyonunda AKM’nin yenilenmesini gerçeklestirdiklerini aktaran Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, “Sonuç da çok basarili. Taahhüt ettigimiz gibi. Herkesin de takdirini alan bir proje oldu. Bugün de herkes bu projeyi bizlerle beraber yasadi. Çok mutluyuz. Böyle önemli proje, böyle önemli bir günde, 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 98’inci yilinda tüm Türkiye’yle tüm sanatseverlerimizle bulustu. Hepimize hayirli olsun” diye konustu.“TOKI eliyle yapimini üstlendik”

Kültür ve Turizm Bakanligi koordinasyonunda TOKI eliyle AKM’nin yapimini üstlendiklerini belirten Çevre Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakani Murat Kurum, “Söz verdigimiz sekliyle de su an tüm Türkiye’nin, Istanbul’un hizmetine açiyoruz. Birçok konserlerin verilecegi, etkinliklerin, kültür faaliyetlerinin yapilacagi bir mekana Istanbulumuz kavusmus oldu. Hayirli ugurlu olsun” ifadelerini kullandi.

“‘Asla yaptirmayiz’ diyenler oldu”

AKM’nin sahne gerisindeki teknolojisiyle dünyada örnek gösterilebilecek bir opera binasi oldugunun altini çizen Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, “Cumhurbaskanimiz ‘Buraya, Istanbul’a, Türkiye’ye yakisir bir kültür merkezi insa edecegiz’ dediginde maalesef çok çesitli tepkilerle karsilasti. ‘Burayi yikacaksiniz, yapmayacaksiniz, burayi yikip AVM yapacaksiniz’ diyenler, ‘Asla yaptirmayiz’ diyenler. Ama bütün o mücadelelerin sonucunda sadece Istanbul degil dünyanin en güzel opera binalarindan bir tanesi, böyle muhtesem bir eser hayat bulmus oldu. ‘Bunlar sanat düsmani’ diyenler umarim bu geceyi izlemislerdir” dedi.“Istanbul’un sembolü olacak”

1946’dan beri süren bir serüven oldugunu belirten eski basbakan Tansu Çiller, “Nihayet Istanbulumuza yakisan çagdas bir kültür merkezine kavustuk. Ayni zamanda da çagdas bir eser kazandirdik. Bizden sonraki nesillerin, Istanbulumuza yakisan bir kültür merkezine kavusmalari hepimizi heyecanlandiriyor. Istanbul tabii bir tarih merkezi bir medeniyet merkezi, onun bir sembolü olacak burasi” degerlendirmesinde bulundu.

“Güzel olan mutlak güzelden payini alir”

Halit Refig’in senaryosundan uyarlanmis olan Sinan Operasi’nin Mimar Sinan’i ölümsüzlestirdigini kaydeden Cumhurbaskanligi Sözcüsü Kalin, “Bir operanin bütün unsurlarini içinde barindiran sözü ile müzigi ile gerilimi ile ve son final sahnesi ile gerçekten ortaya çok güzel bir eser çikmis. Emegi geçen herkesi tebrik ediyorum. Operada geçen çok güzel bir ifade vardi: ‘Güzel olan her sey mutlak güzelden payina düseni alir.’ Umarim insallah buraya gelen herkes de o güzellikten pay alir” ifadelerine yer verdi.

“Istanbul’un kalbi”

Istanbul’un merkezinde AKM’nin yeniden sanatla bulusmasinin heyecan verici oldugunu deginen Klarnet Sanatçisi Serkan Çagri, “Burada yapilacak tüm etkinliklerin Türkiye’ye ve Istanbul’a yakisir olacagini düsünüyoruz. Dünyada da AKM’nin Istanbul’un kalbindeki kültür sanat merkezi olarak hafizalarda kalmasi elbette daha da mümkün olacak” diye konustu.“1969’da sahnedeydim”

AKM’nin ilk açilisinda da sahne aldigini belirten Oyuncu Nedim Saban, “Bugünü gördügüm için çok mutluyum. Burada çocuk oyunu izlemistim, o günlerime döndüm.” sözleriyle duygularini ifade etti.

Sanatçi Serpil Temur, AKM’nin 1969 yilindaki ilk açilisinda kendisinin sahnede oldugunu açiklarken “Sadece açilis için Adana’dan geliyorum. O kadar mutluyum ki geceden beri uyuyamiyorum. Burasi bizim evimiz, bütün gençligimin geçtigi bir yer” dedi.“Kalbimiz burada atiyordu”

Piyanist Güher Pekinel, “Bütünlük içinde dengeyi bularak tekrar açilisini saglayan sayin cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’a, kardesimle birlikte candan tesekkür ediyorum. Çünkü bunun baska türlü çökmesi de mümkündü ve hiçbir sanatçi buna izin vermek istemedi. Bilinçli olarak bütün kalbimiz burada yatiyordu” dedi.“Gurur duyuyorum”

Türk Müzigi Sanatçisi Yavuz Bingöl, “Basta cumhurbaskanimiz olmak üzere, sayin kültür bakanimiza, bütün çalisan ekibe, herkese tesekkür ediyoruz. Gerçekten çok kiymetli güzel bir yer oldu. Ülkenin bir sanatçisi olarak gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandi.

“Uzun zaman kaybettik”

Istanbul Ticaret Odasi Baskani Sekib Avdagiç, Istanbul 2010 Avrupa Kültür Baskenti yürütme kurulu baskanligini yaptigini hatirlatarak “O dönemde burayla ilgili çok büyük mücadele vermistik. O zaman ki bazi sendikalar, unsurlar yapilmasini engellemisti. Dolayisiyla uzun bir zaman kaybettik. Ama bugün muhtesem bir eser ortaya çikti. Mimari açidan da bir mühendis olarak da söylüyorum. Buranin yikilip yeniden yapilmasi en dogru olaniydi. Çok kaliteli bir eser ortaya çikti” degerlendirmesini yapti.

"Skymapping gösterisi büyüledi"

Istanbul’un ikonik mimariye sahip yapilarindan olan AKM’nin açilisi sirasinda binanin dis cephesine uygulanan skymapping gösterisi, töreni disaridan takip eden Istanbullulari büyüledi.

“2019’da temeli atildi”

AKM, uzun yillar Istanbul’un en önemli sanat merkezi olarak faaliyet gösterdi. 2000’li yillarda AKM’de restorasyon ihtiyaci iyiden iyiye hissedildi. Yeni AKM’nin temeli, 2019 yilinda atildi. Ilk yapinin mimari olan Hayati Tabanlioglu’nun oglu olan Murat Tabanlioglu imzasini tasiyan yeni AKM, karakteristik özelliklerini koruyarak yenilendi.

Eski AKM’deki seramik sanatçisi Sadi Diren duvari bire bir yeniden yapildi. Opera fuayesindeki döner merdivenin de aslina sadik kalindi. Yenilenen AKM’nin girisinde yer alan çelik konstrüksiyonlu dev küre, 15 bin özel seramik parçasindan olusuyor. Kürenin içerisindeyse dev bir opera salonu bulunuyor.

2 bin 40 kisilik izleyici, 118 kisilik de orkestra kapasitesine sahip salonda sahne mekanigi ve sistemleri anlaminda dünyanin en önde gelen teknolojisi kullanildi. Yeni AKM’nin içerisindeki salonlar ayni zamanda akustik konser salonu olarak da tasarlandi.

“4 bin 500 metrekarelik fuaye alani”

AKM’de 4 bin 500 metrekare fuaye alani, modern tasarlanmis prova salonlari, çalisma atölyeleri ve ofisler de yer aliyor. Ikinci bölümünde büyük bir tiyatro salonu bulunuyor. 805 kisilik kapasitesi bulunan salonda tiyatro salonunun yani sira çok amaçli salon olarak da planlandi.

“5 bölümden olusuyor”

95 bin metrekare kapali alani sahip yeni bina, 5 bloktan olusuyor. Içerisinde kültür sokagi olarak da adlandirilan bir yasam alani da tasarlanan yapida, 2 katli bir kütüphane, çocuk sanat merkezi, sinema ve sergi salonu, müzik platformu, kafeler, tasarim dükkani ve restoranlar da bulunuyor.

“Sinan Operasi”

AKM’nin açilisinda dünya prömiyerini yapan Sinan Operasini Hasan Uçarsu besteledi. Librettosunu Halit Refig’in ayni adli senaryosundan Bertan Rona’nin yazdigi opera, Istanbul Devlet Opera ve Balesi tarafindan sahnelendi. Sinan Operasinda orkestrayi sef Gürer Aykal yönetti. Opera, 1538’de Mimar Sinan’in Prut Nehri üzerine insa ettigi köprü ile Kanuni Sultan Süleyman’in dikkatini çekmesi ile basliyor. Operada, Sinan ve Kanuni arasinda gelisen dostluk ile Mimar Sinan’in eserlerinin öyküsü sahneye yansitiliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.