Mali'de Ulusal Geçis Konseyi Baskan Yardimcisi N'djim Yargilaniyor

Mali'de 24 Mayis'taki askeri darbe sonrasi meclis görevini yürüten Ulusal Geçis Konseyi (CNT) Baskan Yardimcisi Issa Kaou N'Djim 3 ay hapis istemiyle yargilaniyor.

CNT'nin 4'üncü Baskan Yardimcisi olan N'Djim, "kamu düzenini bozmak" suçlamasiyla hakim karsisina çikarildi.

Hakkindaki suçlamalari kabul etmeyen N'Djim'in, tutuksuz yargilanma talebi de reddedildi.

Savciligin hakkinda 3 ay hapis isteminde bulundugu N'Djim, 3 Aralik'ta tekrar hakim karsisina çikacak.

N'Djim, Bati Afrika Devletleri Ekonomik Toplulugunun (ECOWAS) Mali temsilcinin sinir disi edilmesi karari nedeniyle, darbe sonrasi kurulan geçis hükümetinin Basbakani Choguel Maiga'yi elestirmisti.

Bu elestirilerin ardindan 26 Ekim'de gözaltina alinan N'Djim, 28 Ekim'de de tutuklanmisti.

Daha önce muhalefet platformu M5 RFP'nin önemli isimleri arasinda yer alan N'Djim, Agustos 2020'de devrilen Cumhurbaskani Ibrahim Boubacar Keita'nin istifasi için düzenlenen eylemlere destek veren kanaat önderi Imam Mahmud Dicko'yla yakinligiyla biliniyordu.

- Ülkede 9 ayda ikinci darbe

Agustos 2020'deki darbenin de arkasindaki isim olan Albay Assimi Goita, 24 Mayis'taki kabine degisikliginin usullere uygun olmadigi gerekçesiyle Cumhurbaskani Bah N'daw ve Basbakan Moctar Ouane'nin de aralarinda bulundugu çok sayida üst düzey yetkilinin gözaltina alinmasi emrini vermisti.

Goita, 7 Haziran'da düzenlenen resmi törenle yemin ederek Cumhurbaskanligi görevine resmen baslamis, basbakanlik görevine de Choguel Maiga'yi getirmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.