KKTC Cumhurbaskani Tatar, AK Parti Genel Baskanvekili Yildirim'i Kabul Etti

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaskani Ersin Tatar, AK Parti Genel Baskanvekili Binali Yildirim'i kabul etti.

Cumhurbaskani Tatar, Yildirim ile Cumhurbaskanliginda bir araya geldi.

Yildirim'in ziyaretinden büyük bir mutluluk duydugunu dile getiren Tatar, Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ile tüm Türk halkina sevgi ve selamlarini iletti.

Tatar, KKTC Su Temin Projesi basta olmak üzere birçok devasa projeye Yildirim’in önemli destegi oldugunu ifade etti.

Kibris konusunda, anavatan Türkiye ile tam bir uyum içerisinde yürütülen egemen esit iki devletin is birligine dayali çözüm modeliyle ilgili deneyimli bir siyasetçi olarak Yildirim'in görüs ve katkilarinin oldukça önemli olacagina dikkat çeken Tatar, KKTC'nin çok daha istikrarli bir yapiya ulasarak, gelisiminin devam edecegine inandigini söyledi.

- "Bölgede oldubittilere asla onay verilmeyecek"

AK Parti Genel Baskanvekili Yildirim da Tatar'i, Cumhurbaskani olarak göreve gelmesinden dolayi tebrik etti ve basarilarinin devamini diledi.

Yildirim, 30-31 Ekim'de gerçeklestirilecek Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayi'ndan çikacak sonucun KKTC, UBP ve Türkiye için hayirlara vesile olmasini temenni etti.

Kibris’in Türkiye için partiler üstü bir mesele oldugunu kaydeden Yildirim, 2017'de Crans Montana'daki basarisizligin ardindan parametre degisikliginin sart oldugunu ifade etti.

Yildirim, egemen esit iki devlet temelinde verilen mücadelenin devam edeceginin altini çizdi.

Bölgedeki oldubittilere asla onay verilmeyecegini ve Dogu Akdeniz'deki dogal zenginliklerin adil paylasimina yönelik Kibris Türkünün yaninda olmaya devam edeceklerini vurgulayan Yildirim, bunun Türkiye’nin güvenlik meselesi de oldugunu ifade etti.

Yildirim, Kibris Türkünü görmezden gelen dis odakli siyasetin sonsuza kadar sürdürülmesinin mümkün olmadiginin altini çizdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.