Kars'in Düsman Isgalinden Kurtulusunun 101. Yil Dönümü Kutlandi

Vali Türker Öksüz: 'Kars, 1. Dünya Savasi'nin Kuzey Kafkas cephesidir ve bu nedenle daglarinda, platolarinda, bu kutsal topraklarda on binlerce sehidimiz yatmaktadir'

Kars'in düsman isgalinden kurtulusunun 101. yil dönümü törenle kutlandi.

Valilik önündeki program, Vali ve Belediye Baskan Vekili Türker Öksüz ile 14. Mekanize Tugay Komutani ve Garnizon Komutani Tuggeneral Hakan Tunç Atatürk Aniti'na çelenk sunmasiyla basladi.

Saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi'nin okunmasinin ardindan program, hava muhalefeti nedeniyle Il Kültür ve Turizm Müdürlügü konferans salonunda devam etti.

Karsli asiklarin türkü söyledigi programda, Erzurum Büyüksehir Belediyesi Mehter Takimi da "Ölürüm Türkiye'm" ve "Çirpinirdi Karadeniz" eserlerini çaldi.

Vali Türker Öksüz, tarihi sayisiz destanlarla bezeli Anadolu cografyasinin dünyanin en pahali topraklari oldugunu söyledi.

Ani'nin fethi ve Malazgirt Zaferi'nden bu yana binlerce yildir her karisi için agir bedeller ödenmis Anadolu topraklarinin, kan ve can verilerek vatan yapildigini ifade eden Öksüz, su degerlendirmede bulundu:

"Kars'in kalesindeki ay-yildiz, dünya durdukça Türkiye'ye günes gibi dogmaya devam edecek. Kars, sahip oldugu ekonomik, kültürel, siyasi, stratejik degerlerinin yani sira, tarih içinde üstlendigi rollerle ülkemizin en önemli bölgelerinden biri olmustur. Kars, 1. Dünya Savasi'nin Kuzey Kafkas cephesidir ve bu nedenle daglarinda, platolarinda, bu kutsal topraklarda on binlerce sehidimiz yatmaktadir."

Halk oyunlari ekibinin gösteri sundugu program, "Geçmisten Günümüze 101. Yilinda Gazi Kars'in Kurtulusu" konferansiyla sona erdi.

Programa, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Cumhuriyet Bassavcisi Soner Aygün, Azerbaycan Kars Baskonsolosu Nuri Guliyev, Il Emniyet Müdürü Yavuz Sagdiç, kurum müdürleri ve vatandaslar katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.