Kars Antlasmasi'nin 100. Yil Dönümü Uluslararasi Konferansi Düzenlendi

Türkiye Azerbaycan Dostluk ve Isbirligi Vakfi (TADIV), Diplomasi Vakfi ve Türkiye Azerbaycan Dostluk, Bilim Egitim Sanat ve Ekonomik Isbirligi Dernegi tarafindan "Kars Antlasmasi'nin 100. Yil Dönümü Uluslararasi Konferansi" düzenlendi.

TADIV Susa Kongre Merkezi'ndeki konferansa, Azerbaycan'in Ankara Büyükelçisi Resad Mammadov, AK Parti Sanliurfa Milletvekili Halil Özsavli, Cumhurbaskanligi Güvenlik ve Dis Politikalar Kurulu Üyesi ve TADIV Baskani Aygün Attar ve Azerbaycanli tarihçi ve eski siyasetçi Musa Kasimli katildi.

Konferansin açilisinda konusan Büyükelçi Mammadov, Kars Antlasmasi'nin çok önemli oldugunu ve yeni nesiller tarafindan çok iyi bilinmesi gerektigini söyledi.

Attar ise Türkiye ve Azerbaycan arasinda imzalanan Susa Beyannamesi'nin Kars Antlasmasi'nin 5. maddesine atifta bulundugunu belirterek, "Susa Beyannamesi'nin imzalanmasina cevaz veren hukuki bir senettir Kars Antlasmasi." dedi.

AK Parti Sanliurfa Milletvekili Halil Özsavli da 1920'li yillarda yayinlanan Ermeni gazetesi Ashadavri Zayn üzerine yaptigi çalismalari paylasti. Özsavli, gazetede yayimlanan sahte haberlere isaret ederek, "Onlarca sayiyi inceledim. Tüm yer isimleri Türkçe, zaten özel isimleri çeviremezsiniz. Ermeni alfabesiyle fakat Türkçe isimler. Yani 1876'dan beri Rus ve Ermeni isgalinde olmasina ragmen halen köylerin, kasabalarin isimleri Türkçe ve Ermeniler dahil Türkçe isimleri kullaniyorlar. Bu bize neyi gösterir buralarin özbeöz Türk yurdu oldugunu gösterir." ifadelerini kullandi.

Azerbaycanli tarihçi Musa Kasimli ise Türkiye, Azerbaycan ve Rusya'nin beraber hareket ettiginde bölgeye huzur geldigini dile getirerek, "Azerbaycan, 1920 yillarinda da 1970 yillarinda da ve simdi de Rus-Türk münasebetlerinde altin köprüdür." seklinde konustu.

Rus akademisyen Aleksandr Sotnisenko, Birinci Dünya Savasi sonrasindaki Türk-Rus iliskilerini hatirlatarak, dönemin Bati devletlerinin Kafkasya'daki emelleri karsisinda, Türk-Rus is birligi için gereken ortamin hazirlandigini belirtti.

Gürcistanli tarihçi Prof. Dr. Otar Janelidze de Moskova Antlasmasi'nda Türk-Rus müzakerelerine iliskin degerlendirmelerde bulundu. Janelidze, Türkiye'nin ve Rusya'nin o dönemde uluslararasi izolasyonda oldugunu kaydederek, "Çökmüs imparatorluklarini yeniden insa etmeye çalisan eski hasimlar ortak bir zemin buldular." dedi.

TRT World çalisani ve arastirmaci Turan Gafarli da tarihte Türk-Rus is birliginin her zaman zorunluluk sonucu gelistiginin altini çizerek, "Kars Antlasmasi, belki de ilk antlasmadir ki Türkiye'yi bugün oldugu yere getirmistir. NATO müttefikligine getirmistir, Bati'nin yaninda durmasini saglamistir." diye konustu.

Gazi Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selma Yel de Kars Antlasmasi'nin Türkiye'nin dogu sinirlarinin netlesmesi konusunda son derece önemli oldugunu belirterek, "Tarihte olaylar sebep sonuç iliskisi içerisinde birbirine baglidirlar. Bu sene Sakarya Savasi'nin da 100. Yili ve Moskova Antlasmasi, Sakarya Savasi'nin bir sonucu olarak imzalanmistir." seklinde konustu.

Kars Antlasmasi öncesi bölgedeki jeopolitik durumu degerlendiren Dr. Cavid Veliyev, Türkiye, Rusya ve Azerbaycan arasinda fikir ayriliklari olabilecegini ve bu konularin diplomatik is birligiyle çözülebilecegini söyleyerek, son Karabag savasindan sonra ortaya çikan durumun buna uygun oldugunu dile getirdi.

Veliyev, Susa Beyannamesi ile Türkiye'nin isgalden kurtarilan Azerbaycan topraklarinin güvenliginin garantörü oldugunu vurgulayarak, Zengezur Koridoru'nun tekrar açilmasinin, bölgedeki barisa katki saglayacagini kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.