Gelecegin Ebeleri, Meme Kanserine Dikkat Çekmek Için Klip Hazirladi

Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ögrencileri ve akademisyenleri, ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkindalik Ayi’ kapsaminda video klip hazirladi.

Gelecegin Ebeleri, Meme Kanserine Dikkat Çekmek Için Klip Hazirladi
Dünyada her 20 saniyede 1 kadina, Türkiye’de ise her yil yaklasik 25 bin kadina meme kanseri teshisi konuluyor. Meme kanserinin önemi, riski, erken taninin önemi ve erken teshis için Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ögrencileri ile akademisyenlerinden olusan 300 kisi, farkindalik olusturmak amaciyla kampüsün Van Gölü sahilinde video klip hazirladi.

Kampüs sahilinde kurdele koreografisi olusturan 300 ögrenci, siyah giysileri ve yakalarindaki pembe kurdeleyle dikkat çekti. Video, kadinlarin ellerinde bulunan pembe balonlari gökyüzüne birakmasiyla son buldu.

Farkindalik olusturmak amaciyla video klip hazirladiklarini söyleyen Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Saglik Bilimler Fakültesi Ebelik Bölüm Baskani Doktor Ögretim Üyesi Esra Sari, “Ekim ayi, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkindalik Ayi. Biz de Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Ebelik Bölümü olarak bir video klip hazirladik. Çünkü meme kanseri hakkinda yeterli ve dogru bilgiye sahip olmak, erken teshis ve tedavi için oldukça önemlidir. Meme kanserini önlemede en etkili yöntem, kadinlarin kendi kendine meme muayenesi yapmasidir. Biz de bu video klipte kadinlardan kendi kendine meme muayenesi yapmalarini, özellikle hayatlarindaki sevdikleri tüm kadinlardan da bu muayeneyi istemelerini rica ettik. Çünkü meme kanserine karsi verdigimiz bu savasi ancak toplumca bilinçlenerek kazanabiliriz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.