Fay Kirigiyla Olusan Suuçtu Selalesi Sonbahar Renkleriyle Ziyaretçilerini Agirliyor

Bursa'nin Mustafakemalpasa ilçesindeki 38 metrelik selale, sonbaharda sari ve yesilin binbir tonuyla ayri güzellige kavustu Mustafakemalpasa Belediye Baskani Mehmet Kanar: 'Hem Bursa'mizin hem ülkemizin son dönem çekilen festival filmleri, reklamlarla birlikte çok da ünlendi dünya çapinda. Selalenin ilçeye muazzam bir ekonomik katkisi var'

EMIN ILERI - Bursa'nin Mustafakemalpasa ilçesinde fay hattinin kirilmasi sonucu ortaya çikan, sonbaharda yesil ve sarinin tonlariyla bezenip ayri güzellige bürünen Suuçtu Selalesi, yerli ve yabanci ziyaretçileriyle turizme önemli katki sagliyor.

Çataltepe mevkisinde bulunan ve Karadere altindaki fay hattinin çökmesiyle olusan selale, ilçe merkezine 22, Bursa'ya 125 kilometre uzaklikta yer aliyor.

Granit metamorfik kayalar üzerinden 38 metre yükseklikten akan selale, çevresindeki güzelliklerle beraber sesi ve görüntüsüyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Tarim ve Orman Bakanligi Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlügü Suuçtu Tabiat Parki'ndaki selaleye yerli ve yabanci turistler her mevsim yogun ilgi gösteriyor.

Yaz aylarinda serinlemek isteyenlerin akinina ugrayan selale, sonbaharda kayin, mese ve çam agaçlarinin olusturdugu renk cümbüsüyle cazibesini koruyor.

Turistler tarafindan gezi alani ve piknik yeri olarak tercih edilen Suuçtu, çevresini saran kayin agaçlariyla adeta oksijen deposu durumunda bulunuyor. Suuçtu Selalesi, dogal bir klima islevi görmesinin yaninda çevresinde dogal yürüyüs yollarini ve bir alabalik üretim tesisini de barindiriyor.

Kis mevsiminde eni 30 metreye, genisligi 50 metreye kadar yükselen selale, ilçenin içme suyunu da karsiliyor.

Yaz aylarinda günlük ortalama 2 bin, sonbaharda ise 500 araç girisinin yapildigi Suuçtu Tabiat Parki, büyük firmalarin reklam çekimleriyle ilçenin gelir kaynaklarindan biri haline geldi.

- "10 milyon lira degerinde çok büyük bir tesis yaptik"

Mustafakemalpasa Belediye Baskani Mehmet Kanar, AA muhabirine, ilçenin en büyük degerlerinden birinin Suuçtu Selalesi oldugunu söyledi.

Kanar, selaleye özellikle Arap turistlerin büyük ilgi gösterdigini belirterek, "Halkimiz da çok ilgi gösteriyor buraya. Daha önce burada tost ve çay satisi yapiyorduk ancak baktik muazzam bir ilgi var, iki sene önce 10 milyon lira degerinde çok büyük bir tesis yaptik. Bursa Büyüksehir Belediyesi ile Mustafakemalpasa Belediyesi ortak, çok güzel bir tesis yaptik. Dolayisiyla bu bölgeyi daha da degerlendirdik. Rabb'imizin verdigi bu tabiat harikasindan biz de olaganca faydalanmaya çalisiyoruz." dedi.

Yaz aylarinda yogun ziyaretçi akini oldugunu vurgulayan Kanar, "Muazzam bir ilgi oldu. Hatta günde bin, hatta bazi günlerde 2 bin arabanin girdigi rakamlara ulastik. Dolayisiyla milletimizin, tabiri caizse kendini attigi yerlerden, en önemli destinasyonlardan bir tanesi oldu. Tabii biz de bunun degerini biliyoruz." diye konustu.

Kanar, sonbaharda selaleye ilginin devam ettigini anlatarak, "Aylik günde 500 giris oluyor parka. Tabii yazin bu rakam daha da artiyor. Resmi tatillerde ve bayramlarda artis daha fazla oluyor. Selalemiz her mevsim güzel. Hem Bursa'mizin hem ülkemizin son dönem çekilen festival filmleri, reklamlarla birlikte çok da ünlendi dünya çapinda. Selalenin ilçeye muazzam bir ekonomik katkisi var." dedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.