Erzurum'da Cumhuriyet Bayrami Kabul Töreni

Erzurum Valisi Okay Memis, 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami nedeniyle düzenledigi Kabul Töreni’nde, “Cumhuriyetimiz, köklü bir devlet geleneginin, çaglari asip gelen büyük Türk medeniyetinin gelecegidir. Onu korumak, gelistirmek ve gelecek nesillere daha güçlü bir sekilde teslim etmek bizim en büyük vazifemizdir.” dedi.

Erzurum'da Cumhuriyet Bayrami Kabul Töreni
Vali Okay Memis, 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami’nin 98’inci yildönümü nedeniyle Palandöken’de bulunan bir otelde Kabul Töreni düzenledi.

Programa, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altinok, 9. Kolordu Komutani Tümgeneral Erhan Uzun, Büyüksehir Belediye Baskani Mehmet Sekmen, askeri, mülki, idari ve yargi erkânlari ile STK’lar, sehit yakinlari, gaziler ve basin mensuplari katildi.

Vali Okay Memis, ev sahipligini yaptigi törende konuklarini 9. Kolordu Komutani Tümgeneral Erhan Uzun ve Büyüksehir Belediye Baskani Mehmet Sekmen ile birlikte salonun girisinde karsiladi. Açilis konusmalariyla devam eden programda Vali Memis, katilimcilarin 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami’ni kutladi.

“Milletimiz tarihinin her döneminde yeniden ayaga kalkmasini bilmis”

Cumhuriyetin kurulusunun milletin birlik ruhu ve sürdürdügü istiklal mücadelesinin basariya ulasmasinin sonucu oldugu söyleyen Vali Memis, “Milletimiz binlerce yillik geçmise sahip bir medeniyetin varisi olarak bir asir önce var olus mücadelesi vermis; kendini yok etmek, Anadolu’dan atmak isteyenleri geldikleri gibi geri göndermistir. Milletimiz tarihinin her döneminde en zor sartlar altinda bile yeniden ayaga kalkmasini bilmis ve varligini ebede kadar koruyacagini herkese göstermistir.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti ecdadin bizlere biraktigi en aziz emanettir”

Memis, I. Dünya Savasi sonucunda isgal edilen Anadolu cografyasini sömürgecilerden kurtarmak için dünya milletlerine örnek bir istiklal mücadelesi verdiklerini ifade etti.

Türk Milleti’nin bu mücadelede ümidini ve azmini kaybetmedigini aktaran Memis, konusmasini söyle sürdürdü:

“Milletimiz bütün varligini vatani ugruna feda etmistir. Dedelerimizin kaniyla sulanan bu topraklarda dünyada esi benzeri görülmemis bir zaferin soncunda 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilmistir. Türkiye Cumhuriyeti zalimleri hüsrana ugratan, isgale ve zorbaligi geçit vermeyen, vatanini canindan aziz bilen, istiklal ve istikbali için varligindan vazgeçen bir ecdadin bizlere biraktigi en aziz emanettir. Anadolu’nun bize kapilarini açan, üç kitada at kosturmus, gittigi her yere adalet götürmüs, Sevr’i parçalamis, emperyalist devletleri hüsrana ugratmis bir ceddin torunlari olarak bugün gururluyuz. Cumhuriyetimiz, köklü bir devlet geleneginin, çaglari asip gelen büyük Türk medeniyetinin gelecegidir. Onu korumak, gelistirmek ve gelecek nesillere daha güçlü bir sekilde teslim etmek bizim en büyük vazifemizdir. Ecdadimizin Cumhuriyetimizin kurulusunda gösterdigi secaat, azim, kararlilik ve sevk bizim yolumuzu aydinlatiyor. Bizler de ceddimiz gibi sevkle vazifelerimizi yapmaya devam edecegiz.”

“Firat Kalkani, Zeytin Dali ve Baris Pinari harekâtlarindan sonra rüyalarindan uyandilar”

Memis, Cumhuriyetin ilanindan bugüne ülkenin; egitim, kültür, ekonomi, teknoloji ve bilimde büyük atilimlar ve dönüsümler gerçeklestirdigini söyledi.Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemde yapilan yatirimlar ve yerinde hamlelerle bölgesindeki stratejik gücünü saglamlastirdigini kaydeden Memis, su ifadeleri kullandi:

“Bölgemizde ortaya çikarilan karisikliklar, savaslar ve teröre ragmen kendi gelisimini devam ettiren ülkemiz; mazlumlara huzurlu liman, zalimlerin planini bozan üst akil oldu. Tabii ki bu durum, planlarini gerçeklestiremeyen emperyalist devletlerin daha da kinlenmesine neden oldu. Emperyalistler, gerek terör örgütleri gerekse kimliklerini kaybetmis, zihinlerini kiralamis hainlerle is birligi yaparak ülkemize farkli sekillerde saldirmaya basladilar. Güney sinirimizda terör devleti kurmak isteyenler devletimizin düzenledigi Firat Kalkani, Zeytin Dali ve Baris Pinari harekâtlarindan sonra planlarini da alip gittiler. Denizlerimizde bizi sahillerimize hapsetmek isteyenler rüyalarindan uyandilar.”

Vali Memis’in konusmasinin ardindan 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami 98’inci Yil Pastasi kesildi. Memis, daha sonra programa katilan davetlilerin masalarini tek tek dolasarak, bayramlarini kutladi.

Program, havai fisek ve halk oyunlari gösterisi ile son buldu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.