Enez Deniz Gümrük Kapisi Bölge Ekonomisi Ve Turizmine Katki Saglayacak

Türkiye'nin Avrupa'ya açilan kapisi Edirne'de, kara ve demir yolu gümrük kapilarinin ardindan Enez ilçesinde yapilan deniz gümrük kapisinin ülke ekonomisine ve turizme önemli ölçüde katki saglamasi bekleniyor.

Edirne Is Insanlari Dernegince düzenlenen, Saros Körfezi ve çevresinin ekonomik, turizm ve tarimsal potansiyelinin ele alindigi "2. Saros Ekonomi Zirvesi" Ekonomi Gazetecileri Dernegi üyesi gazetecilerin katilimiyla Enez'de basladi.

Enez Kaymakami Sükrü Alperen Göktas, burada yaptigi konusmada, Enez Deniz Gümrük Kapisi'nin ilçe ve bölgeye büyük katki saglayacagini söyledi.

Uzunlugu 130 metre, genisligi 45 metre ve derinligi 8 metre olacak limanda çalismalarin sürdügünü dile getiren Göktas, deniz gümrük kapisiyla ilçenin uluslararasi ticaret ve turizme açilacagini ifade etti.

Projeye öncülük eden Edirne Valisi Ekrem Canalp'e tesekkür eden Göktas, "Deniz Gümrük Kapisi su an insaat asamasinda. Maliyeti yaklasik 8 milyon lira civarinda. Edirne'de yerel kaynaklarimizla bu projeyi hayata geçiriyoruz. Bence bu çok önemli." diye konustu.

Enez Belediye Baskani Özkan Günenç de bu gümrük kapisinin bölge için büyük önem arz ettigini vurguladi.

Kesan Belediye Baskani Mustafa Helvacioglu, bölgenin turizm ve tarim potansiyelinin çok yüksek oldugunu, yapilacak yatirimlarla Saros çevresinin daha da gelisecegini dile getirdi.

Toplantiya, Edirne Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Recep Zipkinkurt, Edirne Is Insanlari Dernegi Baskani Hakan Inci, Ekonomi Gazetecileri Dernegi Baskani Celal Toprak, gazeteciler ve davetliler katildi.

Zirve yarin sona erecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.