BMGK'nin Baris Gücü Misyonunun Görev Süresini Uzatmasina Polisario Cephesi'nden Tepki

Fas yönetimiyle Bati Sahra’da gerginlik yasayan bagimsizlik yanlisi Polisario Cephesi, Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) BM baris gücü misyonunun (MINURSO) görev süresini uzatmasina tepki gösterdi.

Polisario Cephesi'nden yapilan yazili açiklamada, "BMGK karari, 13 Kasim 2020'den bu yana bölgede devam eden savas durumunu tamamen görmezden geldigi için ciddi bir kayiptir." degerlendirmesi yapildi.

Açiklamada, "Polisario Cephesi, gelecekte yeni bir ateskes olmayacagini çok net bir sekilde ilan ediyor." ifadesi kullanildi.

BMGK, Fas'in Bati Sahra bölgesinde bulunan BM baris gücü MINURSO'nun görev süresini 31 Ekim 2022'ye kadar bir yil daha uzatma karari vermisti.

Fasli yetkililerden, Polisario Cephesi'nin açiklamasina iliskin herhangi bir degerlendirme yapilmadi.

- Polisario Cephesi ile Fas arasindaki gerginlik

Fas'in 1975'te eski Ispanyol sömürgesi Bati Sahra'yi topraklarina katmasinin ardindan Cezayir'in destek verdigi bagimsizlik yanlisi Polisario Cephesi ile Rabat yönetimi arasinda baslayan gerginlik devam ediyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliginde kalmasi gerektigini savunarak, egemenligi altinda Bati Sahra'da "genisletilmis özerklik" olmasini teklif ediyor. Polisario Cephesi ise Bati Sahra'nin bagimsiz devlet oldugunu ileri sürüyor ve kendi kaderini tayin için referandum çagrisinda bulunuyor.

Bati Sahra sorunu, Fas ile Cezayir arasindaki iliskilerde geçmisten bu yana gerginlige neden oluyor. Fas, Cezayir'i ayrilikçi Polisario Cephesi'ni desteklemekle suçluyor. Cezayir'in de komsusu Fas'in Bati Sahra'daki adimlarini desteklemedigi biliniyor.

Sorunun çözümü konusunda bir süredir yeni gelisme yasanmazken BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mayis 2019'da istifa eden Horst Köhler'in yerine 6 Ekim'de Bati Sahra Özel Temsilciligine Staffan de Mistura'yi atadigini duyurmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.