Bilim Adamindan 'Tarihi Yeniden Yazdiracak' Açiklamalar

Atatürk Baraj sulari altinda bulunan Paleolitik Dönem’e ait kaya resimlerini yorumlayan Prof. Dr. Kemal Duruhan, Nuh Tufani ve Nuh’un Gemisiyle ilgili bilim dünyasini sasirtacak önemli açiklamalarda bulundu.

Bilim Adamindan 'Tarihi Yeniden Yazdiracak' Açiklamalar
Kaya resimlerinde, Nuh tufani ve Nuh’un Gemisinin bulundugu yerin resmedildigini açiklayan Prof. Dr. Kemal Durahan, Dünya’nin ilk köyünün çok katli Kahta Çayi Magaralari oldugunu kaydetti.

Malatya Inönü Üniversitesi Ögretim Üyesi olan ve Bilim Felsefesinde doktorasini yapan Prof. Dr. Kemal Durahan’dan bilim dünyasini heyecanlandiracak ve tarihe yeni bir yön çizecek açiklamalar geldi.

2018 yilinda balikçilar tarafindan tesadüfen kesfedilen Kahta ilçesine bagli Belveren köyü sinirlari içerisinde yer alan ve Atatürk Baraj Göleti’nde bulunan Paleolitik Dönem’e ait kaya resimlerini, Kahta Çayi çok katli magaralarini inceleyen Prof. Dr. Durahan, Nuh’un Gemisi’nin yeri ile Nemrut Dagi arasindaki bagin kaya resimlerindeki çizimlerde belirtildigini ve dünyanin ilk köyünün Kahta Çayindaki çok katli magaralar oldugunu kaydetti.

Prof. Dr. Kemal Durahan yaptigi ilginç açiklamada su ifadeleri kullandi:

“Kahta çok katli magaralari baraj kenarindaki kaya resimlerinde stilize resmedilmesidir. Kahta Çayi magaralarinda yapmis oldugumuz arastirmalarda da dis duvar yüzeyindeki heykel ve duvar kabartmalarinda bu çizimlerde olan figürlerin ayni sekilde stilize sekilde çizildigini gördük. Buradan dünyanin ilk köyünün Kahta Çayi Kanyonundaki magaralar oldugunu söyleyebiliriz. Hz. Nuh 600 yasinda tufan olmustur. 20-30 yil gemi bölgesinde kaldiklarini düsünelim, daha sonra asagi inip orada yasamislar ve orayi bir yasam bölgesi olarak ilan etmisler. Kaya resimlerinde 11-12 tane gemi resmedilmektedir. Bu resimlerin bir bölümünde Nuh Tufani anlatilmistir. Resimledi gemi, geminin alt tarafi siyah, aynen Tevrat’ta, Incil’de, Kur’an da anlatildigi gibidir. Su resimleri ki bayan ve erkek insan yüzleri var. Bu yüzlerin Nuh ve karisina ait diyorum. Karisinin gemiye bindigi Incil ve Tevrat’ta açikça yazilmis, Kur’an da binmedigine dair herhangi bir veri yoktur. Tümülüsün içerisinde gemi taslarla örtülmüstür. Tümülüs oldugu su taslardan bellidir. Gemi bir tümülüsün içerisindedir. Gemi üç katli olarak ve ay isiginda gösterilmistir, burasi neresi? Bu bölgeyi bilenler bilirler. Nuh’un gemiye defnedilmesi çizilmistir. Nemrut Tümülüsü ile ilgili Neorolomos Kitabesinde bir atif yapilir. Bir yerinde denilir ki, ‘Aslinda yapmis oldugum tüm resimlerden öte, ben buraya tüm tanrilari temsil için dikilen ilahi bir figürün, tanrilara yapmis oldugum hizmeti görsün ve takdir etsin diye yaptim.’ Kutsal tonoz olarak adlandirilir. Aslinda bu tümülüsün Nemrut’tan çok daha önce, fakat Nemrut tarafindan da bu kült ve kültürün degerlendirildigini, kendi tahtini ve kraliyet ailesini degerlendirmek için böyle bir kutsal mekan seçtigini de görüyoruz. Arkeologlari alana, yerli ve yabanci arkeologlari alana arastirma ve incelemeleri için davet ediyorum.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.