Bayrakli Belediye Baskani Sandal Açiklamasi 'Yaralarimizi El Birligiyle Sardik'

Bayrakli Belediye Baskani Serdar Sandal, 30 Ekim Izmir depreminin yil dönümünde geçtigimiz yildan bugüne kadar gelinen süreçte yapilan çalismalari degerlendirdi. Sandal, Bayrakli’nin yaralarini el birligiyle sardiklarini belirtti.

Bayrakli Belediye Baskani Sandal Açiklamasi 'Yaralarimizi El Birligiyle Sardik'
30 Ekim Izmir depreminin en çok etkiledigi ilçe Bayrakli’da, meydana gelen yikimlarin ve yitirilen canlarin üzüntüsünü ilk günkü gibi hissettiklerini belirten Bayrakli Belediye Baskani Serdar Sandal, 1 yilda yapilan çalismalari anlatti.

Baskan Sandal, “Geçtigimiz yil yasadigimiz depremde hemen olay yerine gittik. Acilen kriz masasi olusturarak, gece gündüz demeden görevli personellerimizle depremzede vatandaslarimizin ihtiyaçlarina kostuk. Enkazin ilk günü Izmir Büyüksehir Belediyemiz ile 100’e yakin insanimizi enkazdan kurtardik. Ilk gece için en önemli sey; binlerce vatandasimizin sokakta, barinma ihtiyaçlari, yemek, su, maske ve hijyen malzemeleri ihtiyaçlarina yanit verebilmekti. O gece herkes yanimizdaydi ve yurttaslarimizla el ele vererek tüm ihtiyaçlari çözebildik. Bir yandan arama kurtarma faaliyetleri sürerken, diger yandan belediye ekiplerimiz geceyi parklarda ve toplanma alanlarinda geçiren binlerce vatandasimiza çadir, battaniye, gida, hijyen malzemeleri, ayakkabi gibi desteklerde bulundu.

"Yaralarimizi yardima gelen tüm ekipler ve vatandaslarimizla dayanisma içinde, el birligiyle sardik"

Baskan Sandal, “Genel Baskanimiz Kemal Kiliçdaroglu, sürecin basindan bu yana neredeyse her gün bizden bilgi aldi, yapilacaklarla ilgili talimat verdi. Genel baskan yardimcilarimiz, parti meclisi üyelerimiz, milletvekillerimiz bölgedeydi. Izmir Büyüksehir Belediyemiz basta olmak üzere diger büyüksehir belediyelerimiz, arama kurtarma ekiplerimiz, jandarma, sivil toplum örgütleri, vatandaslar sürekli yanimizdaydi. Biz bu süreçte planlamayi çok dogru bir sekilde yaptik. Vatandaslarimizin bebek mamasinda hijyen malzemesine, gidadan farkli alanlara kadar her ihtiyacini hemen çözdük. Deprem sonrasi evleri zarar gören vatandaslarimiza destek amaciyla Bayrakli Belediyesi olarak Hürriyet Emlak ve Sanatçi Haluk Levent’in kurucusu oldugu AHBAP Dernegi ile is birligi yaptik. Bu kapsamda 20 ailenin 1 yillik kira masraflari karsilandi. Yaptigimiz diger is birlikleriyle de çadir sürecinden sonra Büyüksehir Belediyemiz araciligiyla Uzundere’ye yerlesen ve konteyner kentte kalan yurttaslarimizin mutfak araç gereçlerinden 3’lü beyaz esya setlerine kadar ne ihtiyaçlari varsa imkanlarimiz dahilinde destekte bulunduk. Belediyemizin tüm imkanlari 7/24 vatandasimizin hizmetinde oldu. Tüm gücümüzle; memuru, isçisi tüm çalisanlarimizla sahada görevdeydik. Parklari, toplanma alanlarini, çadirlari, enkazlari, arama kurtarma ekiplerini sürekli ziyaret ederek, ihtiyaçlarin tespit edilmesi ve koordineli sekilde hizla yanit verilmesi için var gücümüzle çalistik ve yaralarimizi yardima gelen tüm ekipler ve vatandaslarimizla dayanisma içinde, el birligiyle sardik” diye belirtti.Apartman görevlileri ise yerlestirildi

Depremde evlerini ve islerini kaybeden apartman görevlileriyle bir araya gelerek, Izmir Büyüksehir Belediyesinde ise yerlestirilme sürecini anlatan Baskan Sandal, “Depremde en fazla magdur olanlarin basinda apartman görevlilerinin geldi. Onlarla bir araya gelerek, ’Derdiniz derdimizdir’ dedik ve bugüne kadar tüm yurttaslarimiza nasil yardimci olduysak, bugünden sonra da her zaman tüm ihtiyaçlarinda yanlarinda oldugumuzu belirttik. Din, dil, irk, siyasi görüs ayrimi yapmadan insana verdigimiz degerden dolayi görevimizi yaptik ve hizla sayilarini belirledik ve büyüksehir belediyemizde is basi yaptilar” dedi.

Depremden en çok etkilenen basta Adalet, Manavkuyu ve Mansuroglu mahallelerinde artan talep üzerine harekete geçen Bayrakli Belediye Baskani Serdar Sandal, "Meclisimize, vatandaslarimizin kentsel dönüsümde magduriyetlerini giderecek bir önerge sunduk ve oy birligiyle kabul edildi. Tek amacimiz vatandasimizin evlerini yikip, magduriyet yasamadan ve hak kaybi olmadan saglikli, yeni konutlara kavusmalaridir" diye konustu.Depremzedelere vergi ve ruhsat kolayligi

Baskan Sandal, “Bayrakli Belediyesi meclisi subat ayi toplantisinda, depremde evleri yikilan, orta veya agir hasar alan vatandaslarimizdan bir defaya mahsus imar durum belgesi, esnaftan da yeni is yeri açma ve çalisma ücreti alinmamasini da oy birligiyle karara bagladik. Buna göre Imar ve Sehircilik Müdürlügünce düzenlenen her türlü imar durumu belgesinden evleri yikilan, orta veya agir hasar alan depremzedeler muaf oldu. Bir diger önemli madde ise, ilçemiz sinirlari içinde is yerleri yikilan, orta veya agir hasar alan esnafin, Bayrakli’da yeniden is yeri açmasi durumunda, 2 yil içinde bir defa geçerli olmak üzere; is yeri açma ve çalisma, gayrisihhi müessese ve is yeri ile ilgili alinan diger ücretleri ödememesini kararlastirdik” diye kaydetti.Emsal artis karari

Deprem sonrasindaki süreçte depremzedelerin taleplerini hayata geçirmek ve magduriyetlerini azaltmak için yaptiklari çalismalara deginen Baskan Sandal, sunlari söyledi:

“Bu isin tüm asamalarini Büyüksehir Belediye Baskanimiz Tunç Soyer ile müzakere ederek yaptik. Biz Soyer ile müzakeremizde bu oranin parsel bazinda yüzde 20, ada bazinda yüzde 30 olacagini zaten konusmustuk. Bununla ilgili de mecliste söz alarak; Bayrakli Belediyesi olarak gönderdigimiz önergede alt birim olarak minimum yüzde 10 ama meclis komisyonumuzun yeniden degerlendirmesi kaydiyla hem ada hem de parsel bazinda depremzede yurttaslarimizin sorununu çözebilecek sekilde komisyonlarda yeniden görüsülmesini Bayraklili depremzedelerimiz adina ifade ettim. Yüzde 10 emsal artisini alt sinir olarak belirledigimizi, vatandasin talebini karsilamadigini ifade ettik. Bunun parsel ve ada bazinda yeniden düzenlenerek degerlendirilmesini istedik. Bunun sonucunda parsel bazinda yüzde 20, ada bazinda yüzde 30 artis Büyüksehir Meclisi’nde oy çoklugu ile kabul edildi. AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri ret oyu verdi.”

Baskan Sandal, “Magduriyetin, sikintilarin hat safhada oldugu ilçe Bayrakli; ama Bayraklili depremzedelerimizin tek sorunu imar artisi ile ilgili degil. Bayrakli neden afet bölgesi ilan edilmedi? Devletimiz selden magdur olan tüm bölgeleri afet bölgesi ilan ederek, 8 haneli bir köyde bile evleri yikip yapti ve afet bölgesi ilan etti. Devlet üzerine düseni yapmistir. Bu karari alan devlet büyüklerimize sükranlarimizi sunuyoruz. Bizim en büyük sikintilarimizdan biri, bugüne kadar yasadigimiz tartismalarin en önemli nedenlerinden biri; bölgenin ‘afet bölgesi’ ilan edilmemesi. Eger bölge, afet bölgesi ilan edilmis olsaydi ne emsal artisini ne krediyi konusacaktik. Vatandasin sikintilari çözülmüs olacakti. Simdi 200 bin liralik krediyle bu meselenin çözülemeyecegi açik. Artan maliyetler ve faizlerden kaynakli olarak vatandasin bu isi hizli olarak yürütebilmesiyle ilgili vatandasin ekonomik sikintisini çözelim. Gelin afet bölgesindeki gibi bu konutlari yapin, yapmiyorsaniz da 2 yil ödemesiz 18 yil minimum 400 bin liralik krediyi yurttaslarimiza verin bu sorunu çözüp, yurttaslarimizi konutlarina kavusturalim” diye kaydetti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.