Bahreyn, Lübnan Büyükelçisine Ülkeyi Terk Etmesi Için 48 Saat Süre Tanidi

Bahreyn, Lübnanli yetkililerin son dönemdeki açiklamalari nedeniyle Manama'daki Lübnan Büyükelçisinden 48 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi.

Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi'nin Yemen'le ilgili olarak Riyad yönetimini elestiren açiklamalari nedeniyle yasanan "büyükelçi krizi" büyümeye devam ediyor. Bahreyn, Körfez ülkeleri arasinda Suudi Arabistan'dan sonra, Lübnan Büyükelçisinin ülkesine geri dönmesini isteyen ikinci ülke oldu.

Disisleri Bakanligindan yapilan yazili açiklamada, son dönemde Lübnanli yetkililerin kabul edilemez ve olumsuz tavir ve açiklamalari nedeniyle Lübnan Büyükelçisi Milad Hanna Nemmur'dan 48 saat içinde ülkeyi terk etmesinin istendigi ifade edildi.

Açiklamada, söz konusu kararin, Bahreyn'de ikamet eden Lübnanlilari etkilemeyecegi kaydedildi.

Suudi Arabistan dün, Lübnan'in Riyad'daki Büyükelçisi Fevzi Kabbara'nin 48 saat içinde ülkesine dönmesini istemis ayrica Beyrut'taki Büyükelçisi Velid bin Abdullah el-Buhari'yi istisare için geri çagirmis ve Lübnan'dan tüm ithalati da durdurmustu.

- Lübnan Enformasyon Bakani'ndan Riyad'a Yemen suçlamasi

Kardahi, daha önce katildigi ve 27 Ekim'de yayinlanan bir televizyon programinda Husiler ve Yemen'e iliskin bir soru üzerine Riyad'i suçlayici ifadeler kullandigi bir degerlendirmede bulunmustu.

"Hizbullah gibi Husilerin de silahli bir örgüt olarak kendi topragini savundugunu düsünüp düsünmedigine" iliskin soruya Kardahi, "Tabii ki topragini koruyor. Sahsi görüsüm, Yemen'de bu savasin sona ermesi gerekiyor. Savas uçaklariyla evler, binalar, köyler ve sehirler saldirilara maruz kaliyor." yanitini vermisti.

Enformasyon Bakani Kardahi'nin bu ifadeleri üzerine Basbakan Necib Mikati, yazili bir açiklama yayimlamisti.

Açiklamada, Kardahi'nin bakanlik görevine baslamadan önce bir televizyon programinda Yemen'le ilgili bazi ifadeler kullandigi, bunun hiçbir sekilde su anki konumunu yansitmadigi belirtilmisti.

Kardahi'nin açiklamalarinin reddedildigi vurgulanirken söz konusu ifadelerin hiçbir sekilde Lübnan'in Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile olan siyasetini yansitmadigi kaydedilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.