Arzum, Kadin Satranç Sporcularina Verdigi Destekle Dünya Sampiyonu Çikarmayi Hedefliyor

Arzum Yönetim Kurulu Üyesi Rezan Kolbasi: 'Tesvik ve farkindalikta bizim de ismimizin geçiyor olmasi büyük mutluluk. Lisansli sporcu sayilarindaki artis yükseldikçe uluslararasi yarismalardaki basarilarimiz da artacaktir. Gelecekte bir dünya sampiyonu çikarmak en büyük hedefimiz' 'Kadinlarin dokunuslariyla zenginlesecek yeni yasam alanlari yaratma arzumuz en büyük motivasyonumuz. Arzum Türkiye Kadinlar Satranç Sampiyonasi'yla kadinlarin ve genç kizlarin kisisel yeteneklerini kesfettigi yeni alanlar insa ediyoruz' 'Sponsor oldugumuz ilk günden bu yana sampiyonada yarisan kadin sporcu sayilarinda iki kattan fazla artis oldu'

MEHMET FATIH ERDOGDU - Arzum Yönetim Kurulu Üyesi Rezan Kolbasi, Türkiye Kadinlar Satranç Sampiyonasi'na verdikleri destege iliskin, "Tesvik ve farkindalikta bizim de ismimizin geçiyor olmasi büyük mutluluk. Lisansli sporcu sayilarindaki artis yükseldikçe uluslararasi yarismalardaki basarilarimiz da artacaktir. Gelecekte bir dünya sampiyonu çikarmak en büyük hedefimiz." dedi.

Kolbasi, AA muhabirine yaptigi açiklamada, satranç sporuna gönül vermis kadinlar ve genç kizlarin yaninda olmak için Türkiye Kadinlar Satranç Sampiyonasi'na 2009'da baslattiklari sponsorlukla bugüne kadar 2 binin üzerinde sporcuya destek verdiklerini bildirdi.

Yurdun her yerinden profesyonel kadin satranç sporcu sayisinin artmasina katki sagladiklarini aktaran Kolbasi, "Ülkemizin en prestijli satranç sampiyonalari arasinda yer alan Arzum Türkiye Kadinlar Sampiyonasi, son yillarda ulusal ve uluslararasi arenada dereceye girmis sporcularla beraber 7'den 77'ye binlerce lisansli kadin sporcunun mücadele etmek istedigi bir sampiyona haline dönüstü." dedi.

Satrancin is hayatinda da basari saglayabilecegine isaret eden Kolbasi, söyle konustu:

"Kadinlarin dokunuslariyla zenginlesecek yeni yasam alanlari yaratma arzumuz en büyük motivasyonumuz. Arzum Türkiye Kadinlar Satranç Sampiyonasi'yla kadinlarin ve genç kizlarin kisisel yeteneklerini kesfettigi yeni alanlar insa ediyoruz. Sosyal yasamda özgün bir yere sahip olan satranç sporunda, kadinlari bu özel spora tesvik etme ve onlara destek olma firsati buldugumuz için Arzum olarak kendimizi sansli hissediyoruz. Satranç, insanlarin büyük resme bakip daha sonra kendi hayat yollarini bulmakta stratejik düsünmeyi gelistirdigi için çok önemli bir spor. Zekayi kullanma, düsünme, odaklanma ve konsantrasyon gerektiriyor. Zamani efektif kullanmak, günlük hayatin her alaninda önemli. Satranç sporuyla ilgilenen gençlerin okulda daha basarili oldugunu biliyoruz. Tüm bu özellikler is dünyasinda basarili olmak için de gerekli. Gençlere, okul ve is yasantisinda basarili olabilmeleri için satranç sporunun mantigini kavramalarini öneririm."

- "Hamle sirasi kadinlarda, Arzum yanlarinda"

Rezan Kolbasi, faydali ve sorumlu marka anlayisini benimsediklerini ifade ederek, "Arzum Türkiye Kadinlar Satranç Sampiyonasi sponsorlugumuz da sosyal sorumluluk olarak gördügümüz basliklarimizdan biri. Satranca gönül vermis kadinlara destek olurken 'Hamle sirasi kadinlarda, Arzum yanlarinda' diyoruz. Her alanda oldugu gibi bu alanda da kadinlarin zekasina ve çevikligine güveniyoruz." dedi.

Küçük yaslardan itibaren satranca tesvik olmak gerektigini vurgulayan Kolbasi, sunlari kaydetti:

"Sponsor oldugumuz ilk günden bu yana sampiyonada yarisan kadin sporcu sayilarinda iki kattan fazla artis oldu. Arzum olarak, satranç alanindaki potansiyelin her geçen yil artmasi bizi de heyecanlandiriyor. Sporcu sayilarimizdaki rekor yükselisle amacimiza adim adim ulastigimizi görüyoruz. Bu sayilarin, ilerleyen yillarda artacagini ve erkek-kadin sporcu sayisi arasindaki farkin da azalacagini düsünüyor ve umuyoruz. Tesvik ve farkindalikta bizim de ismimizin geçiyor olmasi büyük mutluluk. Lisansli sporcu sayilarindaki artis yükseldikçe uluslararasi yarismalardaki basarilarimiz da artacaktir. Gelecekte bir dünya sampiyonu çikarmak en büyük hedefimiz."

- "Satrançta cinsiyet ve yas farki yok"

Netflix'in The Queen's Gambit dizisiyle tüm dünyada oldugu gibi Türkiye'de de satranca olan ilginin arttigini dile getiren Kolbasi, "Dünyanin en büyük satranç oyuncusu olmayi hedefleyen genç bir kizin yasam öyküsü, örnek teskil etmesi için çok degerli. Türkiye Satranç Federasyonu, satrancin ülkemizde hak ettigi deger ve ilgiyi görmesi, bilinirliginin artmasi için büyük emek sarf ediyor. Federasyon Baskani Gülkiz Tulay'in göreve geldigi Kasim 2012'de 189 bin olan lisansli sporcu sayisi, bugün 1 milyon 22 bin. Federasyon 30 bine yakin satranç sinifi açilmasina öncülük ederken, devlet korumasi altindaki çocuklardan çocuk cezaevlerindekilere kadar pek çok evladimiz için satranç sinifi açarak satrancin her yere ve herkese ulasmasini sagliyor." ifadelerini kullandi.

Satrançta cinsiyet ve yas farki olmadigina isaret eden Kolbasi, "4-5 yasindaki okul öncesi çocuklar satranci ögrenebildigi gibi 80 yasindaki sporcular da turnuvalara katilabiliyor. Satranç, hem tüm aileyle evde hem de dijital platformlarda oynanabiliyor. Federasyonun çabalari ve bizim gibi sponsorlarin desteklemesiyle ilgi her geçen gün artsa da bunun daha da yüksek seviyelere çikmasini arzu ediyoruz. Hem kadin sporcu anlaminda hem de genel olarak satrançta daha ileri bir noktaya erisebilmek için federasyonumuzla el ele çalismayi sürdürecegiz." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.