Altinla Beraber Sahtesi De Artti, Kuyumcular Baskani Uyardi

Dönem dönem sahte altinla karsilastiklarini dile getiren Elazig Kuyumcular Odasi Baskani Fikret Çakmakçi, “Teknoloji o kadar gelisti ki sahteyi, gerçek altindan ayirmamiz çok çok zor oluyor” dedi.

Altinla Beraber Sahtesi De Artti, Kuyumcular Baskani Uyardi
Elazig Kuyumcular Odasi Baskani Fikret Çakmakçi, vatandaslari ve esnafi sahte altina karsi uyardi. Teknolojinin gelismesiyle birlikte gerçeginden ayirt edilemeyecek ürünler yaptiklarini aktaran Baskan Fikret Çakmakçi, “O kadar orijinal seyler yapiliyor ki gördügüne inanamiyorsunuz. Bizler bile belli basli evreleri yapmadigimiz sürece gözümüzden kaçirmis olabiliriz. Özellikle bizlerin yogun oldugu, elimizdeki veya aldigimiz inceleme sansimiz olmadigi veya kalabalik oldugu dönemleri seçip esnafin boslugundan faydalaniyorlar. Burada kuyumcunun vatandasa sahte altin diye bir sey söz konusu degil. Burada magdur olan tamamen kuyumcudur. Kuyumcu tarafindan hiçbir sekilde hiçbir vatandasa sahte altin satilmaz. Bazi bölgelerde art niyetli olan esnaflar var. Bunlar da 22 ayar bilezik yerine 20 ayarda altin sattiklari oluyor. Bazi kuyumcular tarafindan vatandasa bu sekilde bir sahte demeyelim de düsük ayarli ürünler satiliyor. Bunun en büyük sebebi rekabet olayidir. Rekabet olan illerde maalesef bu tür durumlarla karsilasabiliyoruz. Biz de vatandasa, altinin fiyati dünyada tektir, sabittir ve hiçbir sekilde kimse ucuz altin aramasin’ diyoruz. Ararlarsa da ya düsük ayar altinla karsilasacaklar ya da isçiligi sifir olan bir ürünle karsilasacaklar” diye konustu.

“En büyük tecrübemiz, görüntüsü, grami ve sesi”

Gerçek ile sahte altin arasindaki farki en iyi kuyumcularin bildigini dile getiren Çakmakçi “Bizler bunun sesinden, renginden anliyoruz. Içinden çikamadigimiz ürünleri de ayri evrelerden geçirip saflik derecelerini ölçtürüyoruz. Bizim en büyük tecrübemiz, görüntüsü, grami ve sesinden anlamamiz oluyor. Büyüklerimiz, geçmis dönemde altinin saflik ve yumusaklik derecesini ölçmek için isirma islemi ile ölçüyorlardi” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.